Bergenbäcks Blommor & Design AB
556937-5362Aktiebolagreg. 2013
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 408 tkr
Resultat efter fin. poster
149 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Regementsgatan 2, 723 45 Västerås
Postadress
Regementsgatan 2, 723 45 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva butikshandel med blommor, arrangemang, presentartiklar, inredning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 981 tkr | −36 tkr | – |
| 2018 | 1 868 tkr | 91 tkr | – |
| 2019 | 2 004 tkr | 59 tkr | 216 tkr |
| 2020 | 2 330 tkr | 400 tkr | 529 tkr |
| 2021 | 2 549 tkr | 279 tkr | – |
| 2022 | 2 476 tkr | 159 tkr | 622 tkr |
| 2023 | 2 697 tkr | 275 tkr | 720 tkr |
| 2024 | 2 206 tkr | 136 tkr | 619 tkr |
| 2025 | 2 408 tkr | 149 tkr | 737 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,2 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 6,2 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 9,2 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 408 | 2 206 | 2 697 | 2 476 | 2 549 | 2 330 | 2 004 | 1 868 | 1 981 |
| Förändring av lager | – | – | −2 | 17 | – | 8 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 5 | 0 | 33 | – | 3 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 408 | 2 210 | 2 695 | 2 526 | – | 2 341 | 2 004 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 1 020 | 969 | – | 868 | 764 | – | – |
| Handelsvaror | 876 | 822 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 268 | 408 | 360 | 360 | – | 333 | 407 | – | – |
| Personalkostnader | 1 077 | 812 | 1 008 | 1 029 | – | 739 | 774 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 34 | 34 | 34 | 8 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 255 | 2 076 | 2 422 | 2 367 | – | 1 940 | 1 945 | – | – |
| Rörelseresultat | 153 | 134 | 273 | 159 | – | 401 | 59 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 3 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 0 | 0 | 0 | – | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −4 | 1 | 2 | −0 | – | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 149 | 136 | 275 | 159 | 279 | 400 | 59 | 91 | −36 |
| Resultat före skatt | 149 | 136 | 275 | 159 | – | 400 | 59 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 31 | 37 | 57 | 36 | – | 86 | 13 | – | – |
| Årets resultat | 119 | 99 | 218 | 123 | – | 314 | 46 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 59 | 93 | 127 | 161 | – | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 59 | 93 | 127 | 161 | – | 0 | 0 | – | – |
| Varulager | 95 | 97 | 97 | 98 | – | 82 | 81 | – | – |
| Kundfordringar | 108 | 114 | 205 | 143 | – | 164 | 131 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 233 | 237 | 330 | 201 | – | 198 | 170 | – | – |
| Kassa och bank | 694 | 479 | 658 | 630 | – | 619 | 254 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 022 | 813 | 1 084 | 929 | – | 899 | 504 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 081 | 906 | 1 211 | 1 091 | – | 899 | 504 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 569 | 470 | 572 | 449 | – | 166 | 119 | – | – |
| Fritt eget kapital | 687 | 569 | 670 | 572 | – | 479 | 166 | – | – |
| Eget kapital | 737 | 619 | 720 | 622 | – | 529 | 216 | – | – |
| Leverantörsskulder | 23 | 33 | 79 | 49 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 57 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 343 | 287 | 491 | 468 | – | 370 | 288 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 081 | 906 | 1 211 | 1 091 | – | 899 | 504 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 3 | 3 | 3 | – | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 200 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,2 % | 68,3 % | 59,5 % | 57,1 % | – | 58,9 % | 42,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 270 % | 249 % | 201 % | 177 % | – | 221 % | 147 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 6,4 % | 6,1 % | 10,1 % | 6,4 % | – | 17,2 % | 3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,2 % | 6,2 % | 10,2 % | 6,4 % | 11 % | 17,2 % | 2,9 % | 4,9 % | −1,8 % |
| Omsättningstillväxt | 9,2 % | – | 8,9 % | −2,8 % | 9,4 % | 16,3 % | 7,3 % | −5,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,1 % | 16 % | 30,3 % | 19,8 % | – | 59,2 % | 21,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 204 tkr | 735 tkr | 899 tkr | 825 tkr | – | 1 165 tkr | 1 002 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 119 tkr | 99 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 119 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −99 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 99 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 737 tkr | 619 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 119 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 687 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 687 tkr | – |
| Goodwill | 0 | 0 |
| Goodwill anskaffningsvarden | 365 tkr | 365 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 365 tkr | 365 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 59 tkr | 93 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 170 tkr | 170 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 111 tkr | 77 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 34 tkr | 34 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 95 tkr | 97 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 125 tkr | 124 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 240 tkr | 208 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 80 tkr | 47 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Bergenbäcks Blommor & Design ABHuvudarbetsställe
Regementsgatan 2, 723 45 Västerås
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556937-5362
Registreringsdatum
16 juli 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.761 – Detaljhandel med blommor och andra växter, frön och gödselmedel
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.