Bergsängs gräv o service AB
556947-3787Aktiebolagreg. 2013
Vallentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
859 tkr
Resultat efter fin. poster
309 tkr
Soliditet
37 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gällstavägen 11, 186 92 Vallentuna
Postadress
c/o Anders Johansson, Gällstavägen 11, 186 92 Vallentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva entreprenadarbeten, service och reparation inom bygg och anläggning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 246 tkr | 81 tkr | – |
| 2020 | 1 398 tkr | 175 tkr | – |
| 2021 | 1 493 tkr | 135 tkr | 1 259 tkr |
| 2022 | 1 831 tkr | 311 tkr | 1 132 tkr |
| 2023 | 1 064 tkr | −300 tkr | 732 tkr |
| 2024 | 198 tkr | −675 tkr | 57 tkr |
| 2025 | 859 tkr | 309 tkr | 408 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 36,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 36 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 333,8 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 859 | 198 | 1 064 | 1 831 | 1 493 | 1 398 | 1 246 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 101 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 859 | 299 | 1 064 | 1 831 | 1 493 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | −3 | 0 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 12 | 1 | 35 | 0 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 384 | 276 | 326 | 665 | 531 | – | – |
| Personalkostnader | −53 | 318 | 632 | 513 | 473 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 145 | 295 | 300 | 295 | 293 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 25 | – | – |
| Rörelsekostnader | 487 | 889 | 1 290 | 1 473 | 1 323 | – | – |
| Rörelseresultat | 371 | −590 | −227 | 358 | 170 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 3 | 3 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 65 | 87 | 76 | 47 | 35 | – | – |
| Finansiella poster | −62 | −85 | −73 | −47 | −35 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 309 | −675 | −300 | 311 | 135 | 175 | 81 |
| Bokslutsdispositioner | 132 | – | 0 | −338 | 143 | – | – |
| Resultat före skatt | 441 | −675 | −300 | −27 | 278 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 90 | – | – | 0 | 57 | – | – |
| Årets resultat | 351 | −675 | −300 | −27 | 220 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 531 | 1 676 | 1 700 | 1 971 | 2 197 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 195 | 215 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 531 | 1 676 | 1 895 | 2 186 | 2 197 | – | – |
| Kundfordringar | 100 | 58 | 280 | 0 | 199 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 207 | 231 | 467 | 136 | 320 | – | – |
| Kassa och bank | 247 | 52 | 241 | 807 | 634 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 455 | 283 | 708 | 943 | 954 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 986 | 1 959 | 2 604 | 3 129 | 3 151 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 7 | 682 | 982 | 1 109 | 989 | – | – |
| Fritt eget kapital | 358 | 7 | 682 | 1 082 | 1 209 | – | – |
| Eget kapital | 408 | 57 | 732 | 1 132 | 1 259 | – | – |
| Obeskattade reserver | 403 | 535 | 535 | 535 | 196 | – | – |
| Långfristiga skulder | 408 | 719 | 864 | 1 071 | 1 291 | – | – |
| Leverantörsskulder | 29 | 10 | 30 | 37 | 34 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 767 | 648 | 473 | 391 | 405 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 986 | 1 959 | 2 604 | 3 129 | 3 151 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 100 | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 36,7 % | 24,6 % | 44,4 % | 49,7 % | 44,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 59 % | 44 % | 150 % | 241 % | 236 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 43,3 % | −298,2 % | −21,3 % | 19,6 % | 11,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 36 % | −340,9 % | −28,2 % | 17 % | 9 % | 12,5 % | 6,5 % |
| Omsättningstillväxt | 333,8 % | −81,4 % | −41,9 % | 22,6 % | 6,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 86 % | −1 179,2 % | −40,9 % | −2,4 % | 17,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 859 tkr | 198 tkr | 1 064 tkr | 1 831 tkr | 1 493 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 403 tkr | 535 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 351 tkr | −675 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 351 tkr | −675 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 675 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −675 tkr | −300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 408 tkr | 57 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 351 tkr | −675 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 132 tkr | – |
| Forslag disposition | 358 tkr | 7 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 358 tkr | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 531 tkr | 1 676 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 3 762 tkr | 3 787 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 231 tkr | 2 111 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 270 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 145 tkr | 295 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 107 tkr | 173 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 676 tkr | 567 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 62 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 408 tkr | 719 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 451 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 71 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Bergsängs gräv o service ABHuvudarbetsställe
Gällstavägen 11, 186 92 Vallentuna
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556947-3787
Registreringsdatum
1 november 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vallentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.