swereg

Bergvik Tak & Måleri AB

559400-5521Aktiebolagreg. 2022

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Huddinge, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

6 909 tkr

+25 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

65 tkr

−84 % mot föregående år

Soliditet

52 %

+1,4 p.e. mot föregående år

Anställda

9

+50 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Krokvägen 5, 141 31 Huddinge

Postadress

Krokvägen 5, 141 31 Huddinge

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva verksamhet och tillhandahålla tjänster inom in och utvändig måleri, byggnadsarbeten och inredningssnickerier, takreparationer därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20231 832 tkr656 tkr520 tkr
20245 538 tkr401 tkr678 tkr
20256 909 tkr65 tkr593 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 51,9 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 1 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt 24,8 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning6 9095 5381 832
Rörelseintäkter6 9095 5381 832
Råvaror och förnödenheter1 18792872
Övriga externa kostnader1 3811 323262
Personalkostnader4 1732 837838
Av- och nedskrivningar46393
Rörelsekostnader6 7885 1271 175
Rörelseresultat121411657
Ränteintäkter och liknande−130
Räntekostnader och liknande55121
Finansiella poster−56−9−1
Resultat efter finansiella poster65401656
Bokslutsdispositioner280−27
Resultat före skatt93401629
Skatt på årets resultat2894133
Årets resultat65307495

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Materiella anläggningstillgångar20124798
Anläggningstillgångar20124798
Kundfordringar440617219
Kortfristiga fordringar533981282
Kassa och bank407157394
Omsättningstillgångar9401 138677
Summa tillgångar1 1411 386774
Aktiekapital252525
Bundet eget kapital252525
Balanserat resultat503345–
Fritt eget kapital568653495
Eget kapital593678520
Obeskattade reserver02828
Långfristiga skulder32923613
Leverantörsskulder3003
Skatteskulder19227133
Kortfristiga skulder219445213
Summa eget kapital och skulder1 1411 386774

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Medelantal anställda96–
Föreslagen utdelning (tkr)0150150

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet51,9 %50,5 %70 %
Kassalikviditet429 %256 %318 %
Rörelsemarginal1,8 %7,4 %35,9 %
Vinstmarginal1 %7,2 %35,8 %
Omsättningstillväxt24,8 %202,3 %–
Avkastning på eget kapital11 %45,4 %95,2 %
Omsättning per anställd768 tkr923 tkr–
Övriga poster i årsredovisningen (22)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar028 tkr
Arets resultat eget kapital65 tkr307 tkr
Checkrakningskredit langfristig013 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat65 tkr307 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−307 tkr−495 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning307 tkr495 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning150 tkr150 tkr
Forandring overavskrivningar−27 tkr0
Forskott fran kunder033 tkr
Forslag disposition568 tkr653 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning568 tkr503 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning–150 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter27 tkr46 tkr
Inventarier verktyg installationer201 tkr247 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden289 tkr289 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar88 tkr42 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–189 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar46 tkr39 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga66 tkr318 tkr
Ovriga kortfristiga skulder184 tkr144 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut329 tkr222 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter−13 tkr40 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 10 okt. 2022 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Bergvik Tak & Måleri ABHuvudarbetsställe

    Krokvägen 5, 141 31 Huddinge

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559400-5521

Registreringsdatum

10 oktober 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Huddinge, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 43.341 – Måleriarbeten
  • SNI 43.411 – Takarbeten av plåt
  • SNI 43.412 – Takarbeten av andra material än plåt

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler