swereg

Bergvikens Grill & Pizzeria AB

559229-5488Aktiebolagreg. 2019

Restaurang & café
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Luleå, Norrbottens län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

3 892 tkr

+18 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

380 tkr

+48 % mot föregående år

Soliditet

47 %

+18,3 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Fjärdgatan 2, 973 31 Luleå

Postadress

Fjärdgatan 2, 973 31 Luleå

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva restaurang och catering och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20213 713 tkr152 tkr146 tkr
20212 115 tkr61 tkr134 tkr
20223 452 tkr11 tkr69 tkr
20233 154 tkr189 tkr219 tkr
20243 300 tkr256 tkr274 tkr
20253 892 tkr380 tkr378 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 47,1 % – branschmedian 42,8 %

Vinstmarginal 9,8 % – branschmedian 2,9 %

Omsättningstillväxt 17,9 % – branschmedian 2,2 %

Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212021
Nettoomsättning3 8923 3003 1543 4522 1153 713
Förändring av lager7−4––––
Övriga rörelseintäkter–07701170
Rörelseintäkter3 8993 2963 2303 4522 1273 783
Råvaror och förnödenheter1 2891 0771 1451 3098221 279
Övriga externa kostnader1 0437987678065361 191
Personalkostnader1 0991 0649941 2906931 156
Av- och nedskrivningar66668234134
Övriga rörelsekostnader–039–––
Rörelsekostnader3 4973 0053 0273 4402 0653 630
Rörelseresultat4022922031262153
Ränteintäkter och liknande–000––
Räntekostnader och liknande223614101
Finansiella poster−22−36−14−1−0−1
Resultat efter finansiella poster3802561891161152
Bokslutsdispositioner––0–0−37
Resultat före skatt3802561891161115
Skatt på årets resultat76513931324
Årets resultat30420515084886

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212021
Materiella anläggningstillgångar55757263814013867
Anläggningstillgångar55757263814013867
Varulager27202427––
Kundfordringar654945574053
Kortfristiga fordringar13187669210097
Kassa och bank1513752148410398
Omsättningstillgångar308481304202203196
Summa tillgångar8651 054942343341262
Aktiekapital606060606060
Bundet eget kapital606060606060
Balanserat resultat14991260
Fritt eget kapital31821415997486
Eget kapital37827421969134146
Obeskattade reserver373737373737
Långfristiga skulder23350380–––
Leverantörsskulder691307190
Skatteskulder725321054
Kortfristiga skulder42739330623616584
Summa eget kapital och skulder8651 054942343336267

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212021
Medelantal anställda222223
Föreslagen utdelning (tkr)–200150–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212021
Soliditet47,1 %28,8 %26,4 %28,8 %47,9 %66,9 %
Kassalikviditet66 %118 %92 %74 %123 %233 %
Rörelsemarginal10,3 %8,8 %6,5 %0,3 %2,9 %4,1 %
Vinstmarginal9,8 %7,8 %6 %0,3 %2,9 %4,1 %
Omsättningstillväxt17,9 %4,6 %−8,6 %63,2 %−43 %–
Avkastning på eget kapital80,5 %74,8 %68,5 %11,6 %35,9 %58,8 %
Omsättning per anställd1 946 tkr1 650 tkr1 577 tkr1 726 tkr1 058 tkr1 238 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (21)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital304 tkr205 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat304 tkr205 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−205 tkr−150 tkr
Forandring eget kapital arets resultat utdelning00
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning205 tkr150 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning200 tkr150 tkr
Forandring eget kapital totalt–274 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat304 tkr205 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning200 tkr150 tkr
Forslag disposition318 tkr214 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning318 tkr14 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter22 tkr22 tkr
Inventarier verktyg installationer557 tkr572 tkr
Lager ravaror fornodenheter27 tkr20 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga44 tkr16 tkr
Ovriga kortfristiga skulder164 tkr193 tkr
Ovriga langfristiga skulder23 tkr27 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut0323 tkr
Periodiseringsfonder37 tkr37 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter122 tkr134 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 maj 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Bergvikens Grill & Pizzeria ABHuvudarbetsställe

    Fjärdgatan 2, 973 31 Luleå

    Restaurang & café

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559229-5488

Registreringsdatum

3 december 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Luleå, Norrbottens län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

60 000 kr

SNI-koder

Restaurang & café

  • SNI 56.110 – Restaurangverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler