BFFestival AB
556931-9857Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
241 tkr
Resultat efter fin. poster
−128 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kaplansbacken 3, 112 24 Stockholm
Postadress
Kaplansbacken 3, 112 24 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är arrangerande av event, produktionsledning i samband med privata och offentliga tillställningar, film- och fotograferingsverksamhet samt copywriting och textframställning och med dessa verksamheter förenliga verksamheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 306 tkr | −65 tkr | – |
| 2017 | 750 tkr | 51 tkr | – |
| 2018 | 931 tkr | 74 tkr | 125 tkr |
| 2019 | 1 740 tkr | −39 tkr | 87 tkr |
| 2020 | 134 tkr | 91 tkr | 177 tkr |
| 2021 | 573 tkr | 415 tkr | 502 tkr |
| 2022 | 1 033 tkr | −376 tkr | 126 tkr |
| 2023 | 487 tkr | 50 tkr | 177 tkr |
| 2024 | 180 tkr | −3 tkr | 174 tkr |
| 2025 | 241 tkr | −128 tkr | 46 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 43,7 % – branschmedian 68,2 %
Vinstmarginal −53 % – branschmedian 9,4 %
Omsättningstillväxt 33,7 % – branschmedian −3,7 %
Median för 10921 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 241 | 180 | 487 | 1 033 | 573 | 134 | 1 740 | 931 | 750 | 306 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 150 | 301 | 1 198 | 807 | 100 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 241 | 180 | 637 | 1 334 | 1 772 | 941 | 1 840 | 931 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 7 | 91 | 771 | 553 | 246 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 1 327 | 348 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 33 | 51 | 100 | 230 | 207 | 125 | 332 | 173 | – | – |
| Personalkostnader | 336 | 127 | 396 | 707 | 597 | 479 | 220 | 334 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 368 | 184 | 587 | 1 710 | 1 357 | 850 | 1 879 | 856 | – | – |
| Rörelseresultat | −128 | −4 | 51 | −376 | 415 | 91 | −39 | 75 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 0 | 0 | – | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | – | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 2 | −0 | 0 | 0 | −0 | 0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −128 | −3 | 50 | −376 | 415 | 91 | −39 | 74 | 51 | −65 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −128 | −3 | 50 | −376 | 415 | 91 | −39 | 74 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 90 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −128 | −3 | 50 | −376 | 325 | 91 | −39 | 74 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 31 | 0 | 31 | 0 | 52 | 2 | 28 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 62 | 33 | 35 | 110 | 76 | 53 | 42 | 10 | – | – |
| Kassa och bank | 34 | 176 | 85 | 173 | 1 223 | 632 | 385 | 101 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 96 | 209 | 120 | 282 | 1 300 | 686 | 426 | 111 | – | – |
| Summa tillgångar | 106 | 209 | 120 | 282 | 1 300 | 686 | 426 | 111 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 124 | 127 | 76 | 127 | 127 | 37 | 75 | 1 | – | – |
| Fritt eget kapital | −4 | 124 | 127 | 76 | 452 | 127 | 37 | 75 | – | – |
| Eget kapital | 46 | 174 | 177 | 126 | 502 | 177 | 87 | 125 | – | – |
| Leverantörsskulder | 7 | 6 | 12 | 82 | 97 | 151 | 136 | 15 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | −84 | 52 | 57 | −20 | −33 | −33 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 60 | 35 | −57 | 156 | 797 | 508 | 340 | −14 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 106 | 209 | 120 | 282 | 1 300 | 686 | 426 | 111 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,7 % | 83,1 % | 147,6 % | 44,8 % | 38,7 % | 25,9 % | 20,3 % | 112,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 161 % | 592 % | −210 % | 181 % | 163 % | 135 % | 126 % | −792 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −53,1 % | −2,4 % | 10,4 % | −36,4 % | 72,4 % | 67,6 % | −2,2 % | 8,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −53 % | −1,5 % | 10,3 % | −36,4 % | 72,4 % | 67,9 % | −2,2 % | 8 % | 6,8 % | −21,2 % |
| Omsättningstillväxt | 33,7 % | −63,1 % | −52,8 % | 80,2 % | 328,8 % | −92,3 % | 86,9 % | 24,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −275,9 % | −1,6 % | 28,4 % | −297,1 % | 64,7 % | 51,1 % | −44,5 % | 59,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 241 tkr | 180 tkr | 487 tkr | 1 033 tkr | 573 tkr | 134 tkr | 1 740 tkr | 931 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 10 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 10 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 10 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 0 | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 10 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −128 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −128 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | −50 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 174 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −128 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −4 tkr | 124 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −4 tkr | 124 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 30 tkr | 30 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 100 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 52 tkr | 29 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
BFFestival ABHuvudarbetsställe
Kaplansbacken 3, 112 24 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556931-9857
Registreringsdatum
16 maj 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.