Biocare Svenska AB
556416-9448Aktiebolagreg. 1991
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
13 468 tkr
Resultat efter fin. poster
175 tkr
Soliditet
3 %
Anställda
4
Biocare Svenska AB
biocare.se
Adresser
Besöksadress
Gesällgatan 7, 582 77 Linköping
Postadress
Gesällgatan 7, 582 77 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är import och försäljning av maskiner och teknik inom miljö och återvinning samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 12 043 tkr | 760 tkr | – |
| 2020 | 29 910 tkr | 2 979 tkr | – |
| 2021 | 11 097 tkr | −4 734 tkr | −1 253 tkr |
| 2022 | 20 226 tkr | 1 315 tkr | 262 tkr |
| 2023 | 20 998 tkr | 511 tkr | 737 tkr |
| 2024 | 11 059 tkr | −614 tkr | 122 tkr |
| 2025 | 13 468 tkr | 175 tkr | 298 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 3,5 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 1,3 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 21,8 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 468 | 11 059 | 20 998 | 20 226 | 11 097 | 29 910 | 12 043 |
| Förändring av lager | – | −296 | −207 | 86 | −4 286 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 7 | 12 | 0 | 114 | 396 | – | – |
| Rörelseintäkter | 13 475 | 10 774 | 20 791 | 20 426 | 7 208 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 8 918 | 4 190 | 13 731 | 11 973 | 1 682 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 926 | 4 525 | 3 867 | 3 585 | 4 954 | – | – |
| Personalkostnader | 2 320 | 2 375 | 2 383 | 3 242 | 4 570 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 11 | 11 | 40 | 542 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | −46 | 109 | 96 | 94 | 90 | – | – |
| Rörelsekostnader | 13 128 | 11 211 | 20 087 | 18 934 | 11 838 | – | – |
| Rörelseresultat | 347 | −437 | 703 | 1 493 | −4 630 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 48 | 10 | 8 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 220 | 187 | 200 | 178 | 104 | – | – |
| Finansiella poster | −171 | −178 | −192 | −177 | −104 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 175 | −614 | 511 | 1 315 | −4 734 | 2 979 | 760 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 200 | 2 329 | – | – |
| Resultat före skatt | 175 | −614 | 511 | 1 515 | −2 405 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 37 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 175 | −614 | 474 | 1 515 | −2 405 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 10 | 21 | 32 | 379 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 10 | 21 | 32 | 379 | – | – |
| Varulager | 5 599 | 5 122 | 2 644 | 2 734 | 3 364 | – | – |
| Kundfordringar | 2 025 | 609 | 628 | 2 816 | 750 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 929 | 3 254 | 2 320 | 4 630 | 1 936 | – | – |
| Kassa och bank | 60 | 209 | 16 | 749 | 625 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 589 | 8 585 | 4 980 | 8 113 | 5 925 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 589 | 8 595 | 5 001 | 8 144 | 6 304 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 22 | 637 | 162 | −1 353 | 1 052 | – | – |
| Fritt eget kapital | 198 | 22 | 637 | 162 | −1 353 | – | – |
| Eget kapital | 298 | 122 | 737 | 262 | −1 253 | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 530 | 6 542 | 1 927 | 3 151 | 5 037 | – | – |
| Leverantörsskulder | 225 | 700 | 835 | 2 268 | 532 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 762 | 1 931 | 2 337 | 4 731 | 2 520 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 589 | 8 595 | 5 001 | 8 144 | 6 304 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 4 | 6 | 7 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 3,5 % | 1,4 % | 14,7 % | 3,2 % | −19,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 79 % | 179 % | 100 % | 114 % | 102 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,6 % | −4 % | 3,4 % | 7,4 % | −41,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,3 % | −5,6 % | 2,4 % | 6,5 % | −42,7 % | 10 % | 6,3 % |
| Omsättningstillväxt | 21,8 % | −47,3 % | 3,8 % | 82,3 % | −62,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 58,9 % | −502,3 % | 64,4 % | 577,5 % | 192 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 367 tkr | 2 765 tkr | 5 250 tkr | 3 371 tkr | 1 585 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 175 tkr | −614 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 3 000 tkr | 3 000 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 1 817 tkr | 2 761 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 175 tkr | −614 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 614 tkr | −474 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −614 tkr | 474 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 298 tkr | 122 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 175 tkr | −614 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 61 tkr | 761 tkr |
| Forskott till leverantorer | – | 0 |
| Forslag disposition | 198 tkr | 22 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 198 tkr | 22 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 360 tkr | 263 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 179 tkr | 179 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 179 tkr | 169 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 11 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 5 599 tkr | 5 122 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 2 713 tkr | 3 781 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 484 tkr | 1 620 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 638 tkr | 99 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 529 tkr | 801 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 713 tkr | 3 781 tkr |
| Stallda sakerheter | 7 247 tkr | 7 499 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 3 000 tkr | 3 000 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 4 247 tkr | 4 499 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 369 tkr | 330 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Biocare Svenska ABHuvudarbetsställe
Gesällgatan 7, 582 77 Linköping
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556416-9448
Registreringsdatum
21 januari 1991
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.649 – Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.