BiTa Service Management Holding AB
556632-6327Aktiebolagreg. 2002
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−121 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ripgränd 5, 756 53 Uppsala
Postadress
Ripgränd 5, 756 53 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska direkt eller indirekt via dotterbolag sälja och utföra konsulttjänster- och utbildningstjänster avseende "IT Service Management" vilket omfattar tjänster rörande företagssavtal, processer, rutiner och organisation samt sälja programvaror inom samma område samt idka därmed förenlig verksam- het.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 1 267 tkr | – |
| 2020 | 60 tkr | 399 tkr | – |
| 2021 | 110 tkr | −11 tkr | 1 779 tkr |
| 2022 | 140 tkr | 4 194 tkr | 5 973 tkr |
| 2023 | 50 tkr | 1 022 tkr | 4 995 tkr |
| 2024 | 371 tkr | 185 tkr | 4 223 tkr |
| 2025 | 729 tkr | 591 tkr | 4 539 tkr |
| 2026 | 0 tkr | −121 tkr | 4 541 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 729 | 371 | 50 | 140 | 110 | 60 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 729 | 371 | 50 | 140 | 110 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 121 | 150 | 49 | 28 | 168 | 128 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 2 | 13 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 121 | 152 | 61 | 28 | 168 | 128 | – | – |
| Rörelseresultat | −121 | 577 | 310 | 22 | −28 | −18 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | −150 | 1 000 | 4 230 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 13 | 25 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | – | – | 0 | 17 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | 13 | −125 | 1 000 | 4 222 | 7 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −121 | 591 | 185 | 1 022 | 4 194 | −11 | 399 | 1 267 |
| Bokslutsdispositioner | 144 | −169 | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 23 | 421 | 185 | 1 022 | 4 194 | −11 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 21 | 105 | 57 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 2 | 316 | 128 | 1 022 | 4 194 | −11 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 11 | 11 | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 798 | 2 798 | 1 358 | 1 358 | 1 358 | 1 066 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 809 | 2 809 | 1 358 | 1 358 | 1 358 | 1 066 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 140 | 1 266 | 1 569 | 3 471 | 4 473 | 767 | – | – |
| Kassa och bank | 800 | 1 047 | 1 490 | 2 186 | 1 131 | 627 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 940 | 2 313 | 3 059 | 5 657 | 5 604 | 1 394 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 749 | 5 122 | 4 417 | 7 016 | 6 962 | 2 459 | – | – |
| Aktiekapital | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | – | – |
| Bundet eget kapital | 123 | 123 | 123 | 123 | 123 | 123 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 416 | 4 100 | 3 972 | 3 850 | 1 657 | 1 668 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 418 | 4 416 | 4 100 | 4 872 | 5 850 | 1 657 | – | – |
| Eget kapital | 4 541 | 4 539 | 4 223 | 4 995 | 5 973 | 1 779 | – | – |
| Obeskattade reserver | 25 | 169 | 0 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 2 000 | 517 | 225 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 36 | 0 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 113 | 137 | 45 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 183 | 413 | 195 | 21 | 472 | 455 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 749 | 5 122 | 4 417 | 7 016 | 6 962 | 2 459 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 2 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96 % | 91,3 % | 95,6 % | 71,2 % | 85,8 % | 72,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 061 % | 559 % | 1 571 % | 27 198 % | 1 187 % | 306 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | 79,2 % | 83,5 % | 43,1 % | −19,8 % | −16,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | 81,1 % | 49,9 % | 2 044 % | 2 995,7 % | −10 % | 665 % | – |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 96,5 % | 642 % | −64,3 % | 27,3 % | 83,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 7 % | 3 % | 20,5 % | 70,2 % | −0,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 2 798 tkr | 2 798 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 4 599 tkr | 4 599 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 1 440 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 1 801 tkr | 1 801 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 tkr | 316 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 tkr | 316 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −316 tkr | −128 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 316 tkr | 128 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 541 tkr | 4 539 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 tkr | 316 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 144 tkr | −169 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 140 tkr | 1 209 tkr |
| Forslag disposition | 4 418 tkr | 4 416 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 418 tkr | 4 416 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 779 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 17 | 56 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 170 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 11 tkr | 11 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 11 tkr | 11 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 11 tkr |
| Periodiseringsfonder | 25 tkr | 169 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 50 tkr | 50 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
BiTa Service Management Holding ABHuvudarbetsställe
Ripgränd 5, 756 53 Uppsala
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556632-6327
Registreringsdatum
27 september 2002
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
102 250 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 46.501 – Partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.