swereg

BitCare AB

559221-9512Aktiebolagreg. 2019

IT & tech
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Sollentuna, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 851 tkr

+4 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

676 tkr

+4 % mot föregående år

Soliditet

75 %

−1,2 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Kinderopvang software – Alles-in-één | Bitcare

Kinderopvangsoftware die werkt: plan, communiceer & factureer eenvoudig. Persoonlijke klantenservice en begeleiding. Probeer Bitcare gratis.

bitcare.com

Adresser

Besöksadress

Jordgränd 34, 192 74 Sollentuna

Postadress

Jordgränd 34, 192 74 Sollentuna

Verksamhetsbeskrivning

Konsultverksamhet mot företag inom systemutveckling.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20201 113 tkr546 tkr416 tkr
20211 275 tkr377 tkr294 tkr
20221 189 tkr182 tkr181 tkr
20231 625 tkr474 tkr370 tkr
20241 785 tkr649 tkr603 tkr
20251 851 tkr676 tkr469 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 75 % – branschmedian 74 %

Vinstmarginal 36,5 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt 3,7 % – branschmedian −1,4 %

Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning1 8511 7851 6251 1891 2751 113
Rörelseintäkter1 8511 7851 6251 1891 2751 113
Övriga externa kostnader9410899917035
Personalkostnader1 0811 0291 053915827532
Rörelsekostnader1 1751 1371 1521 006897567
Rörelseresultat676648473183377546
Ränteintäkter och liknande012–––
Räntekostnader och liknande000100
Finansiella poster−012−10−0
Resultat efter finansiella poster676649474182377546
Bokslutsdispositioner−1500−110−46−90−80
Resultat före skatt526649364136287466
Skatt på årets resultat110135762959100
Årets resultat416513288107228366

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Kundfordringar408428430259265273
Kortfristiga fordringar408428499331265273
Kassa och bank721703375192423371
Omsättningstillgångar1 1291 131874524688644
Summa tillgångar1 1291 131874524688644
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat3403124160
Fritt eget kapital419553320131244366
Eget kapital469603370181294416
Obeskattade reserver47632632621617080
Långfristiga skulder–––070–
Leverantörsskulder447465
Skatteskulder1534–02629
Kortfristiga skulder184202178127154147
Summa eget kapital och skulder1 1291 131874524688644

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda222211
Föreslagen utdelning (tkr)300550280100220350

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet75 %76,2 %71,9 %67,3 %62,4 %74,6 %
Kassalikviditet614 %560 %491 %414 %447 %437 %
Rörelsemarginal36,5 %36,3 %29,1 %15,4 %29,6 %49,1 %
Vinstmarginal36,5 %36,3 %29,2 %15,3 %29,6 %49,1 %
Omsättningstillväxt3,7 %9,9 %36,7 %−6,7 %14,5 %–
Avkastning på eget kapital88,7 %85,1 %78 %58,9 %77,5 %88 %
Omsättning per anställd926 tkr893 tkr812 tkr594 tkr1 275 tkr1 113 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (13)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital416 tkr513 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat416 tkr513 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−513 tkr−288 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning513 tkr288 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning550 tkr280 tkr
Forandring periodiseringsfond−150 tkr0
Forslag disposition419 tkr553 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning119 tkr3 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning300 tkr550 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga1844
Ovriga kortfristiga skulder165 tkr164 tkr
Periodiseringsfonder476 tkr326 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter–0

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 10 okt. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • BitCare ABHuvudarbetsställe

    Jordgränd 34, 192 74 Sollentuna

    IT & tech

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559221-9512

Registreringsdatum

10 oktober 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Sollentuna, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

IT & tech

  • SNI 62.100 – Dataprogrammering

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler