Björk&CO AB
559416-7107Aktiebolagreg. 2023
Mölnlycke, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 785 tkr
Resultat efter fin. poster
729 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tallstigen 2, 435 37 Mölnlycke
Postadress
Tallstigen 2, 435 37 Mölnlycke
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom logistik, inköp, Supply chain management, projektledning, projektriskhantering, riskarbete och handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även erbjuda tjänster, såsom instruktör och utbildning inom personlig utveckling. Bolaget ska även bedriva förvaltning och handel av och med fastigheter och värdepapper, dock ej sådan omfattning som avses i fondkommissionslagen och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | – | – | – |
| 2023 | 113 tkr | 99 tkr | 103 tkr |
| 2024 | 1 402 tkr | 682 tkr | 643 tkr |
| 2025 | 1 785 tkr | 729 tkr | 881 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 71,7 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 40,8 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 27,3 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 785 | 1 402 | 113 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 785 | 1 402 | 113 | – |
| Övriga externa kostnader | 172 | 154 | 14 | – |
| Personalkostnader | 883 | 568 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 056 | 722 | 14 | – |
| Rörelseresultat | 729 | 680 | 99 | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 2 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −1 | 2 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 729 | 682 | 99 | – |
| Bokslutsdispositioner | −175 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 554 | 682 | 99 | – |
| Skatt på årets resultat | 115 | 142 | 21 | – |
| Årets resultat | 439 | 539 | 78 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 598 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 598 | – | – | – |
| Kundfordringar | 602 | 322 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 691 | 323 | 2 | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 200 | – | – |
| Kassa och bank | 133 | 424 | 109 | – |
| Omsättningstillgångar | 824 | 947 | 111 | – |
| Summa tillgångar | 1 422 | 947 | 111 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 418 | 78 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 856 | 618 | 78 | – |
| Eget kapital | 881 | 643 | 103 | – |
| Obeskattade reserver | 175 | – | – | – |
| Skatteskulder | 134 | 88 | 3 | – |
| Kortfristiga skulder | 366 | 305 | 8 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 422 | 947 | 111 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 200 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71,7 % | 67,9 % | 92,8 % | – |
| Kassalikviditet | 225 % | 311 % | 1 392 % | – |
| Rörelsemarginal | 40,9 % | 48,5 % | 87,8 % | – |
| Vinstmarginal | 40,8 % | 48,6 % | 87,8 % | – |
| Omsättningstillväxt | 27,3 % | 1 138,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 49,8 % | 83,9 % | 75,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 785 tkr | 1 402 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 598 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 439 tkr | 539 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 439 tkr | 539 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −539 tkr | −78 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 539 tkr | 78 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital totalt | 881 tkr | 643 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 439 tkr | 539 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −175 tkr | – |
| Forslag disposition | 856 tkr | 618 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 656 tkr | 418 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 89 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 0 | 200 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 224 tkr | 204 tkr |
| Periodiseringsfonder | 175 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 13 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 3 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Björk&CO ABHuvudarbetsställe
Tallstigen 2, 435 37 Mölnlycke
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559416-7107
Registreringsdatum
3 januari 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Härryda, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.