Björn af Kleen AB
556950-0134Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
275 tkr
Resultat efter fin. poster
175 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Borgmästargatan 12 1 Tr, 116 29 Stockholm
Postadress
c/o Eko & Balans i Stockholm Ab, Borgmästargatan 12 1 Tr, 116 29 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva journalistik, författarskap och föredragshållande och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 826 tkr | 449 tkr | – |
| 2017 | 1 651 tkr | 256 tkr | – |
| 2018 | 1 472 tkr | 262 tkr | 394 tkr |
| 2019 | 1 577 tkr | 445 tkr | 549 tkr |
| 2020 | 196 tkr | −171 tkr | 497 tkr |
| 2021 | 544 tkr | 52 tkr | 530 tkr |
| 2022 | 1 554 tkr | 342 tkr | 791 tkr |
| 2023 | 1 619 tkr | 293 tkr | 450 tkr |
| 2024 | 80 tkr | −142 tkr | 391 tkr |
| 2025 | 275 tkr | 175 tkr | 193 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 63,6 % – branschmedian 12,1 %
Omsättningstillväxt 243,8 % – branschmedian −1,9 %
Median för 7343 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 275 | 80 | 1 619 | 1 554 | 544 | 196 | 1 577 | 1 472 | 1 651 | 1 826 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 6 | – | – |
| Rörelseintäkter | 275 | 80 | 1 619 | 1 554 | 544 | 196 | 1 577 | 1 478 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 13 | 79 | 113 | 128 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 64 | 154 | 144 | 156 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 72 | 113 | 354 | 292 | 220 | 168 | 274 | 266 | – | – |
| Personalkostnader | 16 | 30 | 858 | 792 | 199 | 36 | 704 | 785 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 10 | 10 | 10 | 10 | – | – |
| Rörelsekostnader | 100 | 222 | 1 325 | 1 212 | 493 | 367 | 1 132 | 1 216 | – | – |
| Rörelseresultat | 175 | −142 | 293 | 342 | 52 | −171 | 445 | 262 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 175 | −142 | 293 | 342 | 52 | −171 | 445 | 262 | 256 | 449 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 83 | −83 | – | 0 | 120 | −120 | 90 | – | – |
| Resultat före skatt | 175 | −59 | 210 | 342 | 52 | −51 | 325 | 352 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 32 | 0 | 52 | 81 | 19 | 0 | 80 | 91 | – | – |
| Årets resultat | 143 | −59 | 158 | 261 | 33 | −51 | 245 | 260 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 20 | 29 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 20 | 29 | – | – |
| Kundfordringar | 4 | 0 | 164 | 261 | 164 | 0 | 9 | 244 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 33 | 295 | 270 | 293 | 75 | 213 | 244 | – | – |
| Kassa och bank | 252 | 389 | 404 | 714 | 383 | 441 | 583 | 270 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 261 | 422 | 700 | 984 | 676 | 516 | 796 | 514 | – | – |
| Summa tillgångar | 261 | 422 | 700 | 984 | 676 | 525 | 815 | 544 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 | 400 | 241 | 480 | 447 | 499 | 254 | 83 | – | – |
| Fritt eget kapital | 143 | 341 | 400 | 741 | 480 | 447 | 499 | 344 | – | – |
| Eget kapital | 193 | 391 | 450 | 791 | 530 | 497 | 549 | 394 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 83 | – | – | 0 | 120 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 17 | 5 | 37 | 13 | 40 | 15 | 18 | 18 | – | – |
| Skatteskulder | 28 | 0 | 34 | 99 | 19 | 0 | 1 | 10 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 68 | 31 | 167 | 192 | 146 | 28 | 147 | 150 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 261 | 422 | 700 | 984 | 676 | 525 | 815 | 544 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 130 | 250 | – | 500 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74 % | 92,6 % | 73,7 % | 80,4 % | 78,4 % | 94,7 % | 79 % | 72,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 385 % | 1 355 % | 419 % | 511 % | 463 % | 1 835 % | 542 % | 343 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 63,6 % | −177,3 % | 18,1 % | 22 % | 9,5 % | −87,3 % | 28,2 % | 17,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 63,6 % | −177,5 % | 18,1 % | 22 % | 9,6 % | −87,2 % | 28,2 % | 17,8 % | 15,5 % | 24,6 % |
| Omsättningstillväxt | 243,8 % | −95,1 % | 4,2 % | 185,7 % | 177,6 % | −87,6 % | 7,1 % | −10,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 73,9 % | −15,2 % | 35,2 % | 33 % | 6,2 % | −10,3 % | 44,6 % | 66,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 1 619 tkr | 1 554 tkr | 544 tkr | 196 tkr | 1 577 tkr | 1 472 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 143 tkr | −59 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 143 tkr | −59 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 59 tkr | −158 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −59 tkr | 158 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 340 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 193 tkr | 391 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 143 tkr | −59 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 340 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 83 tkr |
| Forslag disposition | 143 tkr | 341 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 13 tkr | 91 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 3 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 49 tkr | 49 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 49 tkr | 49 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 9 tkr | 12 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 31 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 14 tkr | 14 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Björn af Kleen ABHuvudarbetsställe
Borgmästargatan 12 1 Tr, 116 29 Stockholm
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556950-0134
Registreringsdatum
22 november 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.