Bjungan AB
559361-6930Aktiebolagreg. 2022
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
113 tkr
Resultat efter fin. poster
26 tkr
Soliditet
59 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Heimdalsgatan 7, 113 28 Stockholm
Postadress
c/o Bjungan Ab, Heimdalsgatan 7, 113 28 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska arbeta som konsult inom näring för hälsa, friskvård, livsmedelshantering, produktutveckling, främst avseende hygienartiklar, parfym, näringstillskott och kryddor, utbildning och förlag samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 47 tkr | 4 tkr | – |
| 2023 | 62 tkr | 37 tkr | – |
| 2024 | 163 tkr | 141 tkr | 169 tkr |
| 2025 | 113 tkr | 26 tkr | 172 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 58,8 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 23 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −30,7 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 113 | 163 | 62 | 47 |
| Rörelseintäkter | 113 | 163 | – | – |
| Handelsvaror | 7 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 58 | 22 | – | – |
| Personalkostnader | 22 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 87 | 22 | – | – |
| Rörelseresultat | 26 | 141 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 26 | 141 | 37 | 4 |
| Bokslutsdispositioner | −21 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 5 | 141 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 2 | 29 | – | – |
| Årets resultat | 3 | 112 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 71 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 71 | 0 | – | – |
| Varulager | 86 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 28 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 99 | 23 | – | – |
| Kassa och bank | 64 | 219 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 249 | 242 | – | – |
| Summa tillgångar | 321 | 242 | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – | – |
| Balanserat resultat | 144 | 32 | – | – |
| Fritt eget kapital | 147 | 144 | – | – |
| Eget kapital | 172 | 169 | – | – |
| Obeskattade reserver | 21 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 12 | 8 | – | – |
| Skatteskulder | 23 | 37 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 128 | 73 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 321 | 242 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 58,8 % | 69,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 128 % | 331 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 23 % | 86,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 23 % | 86,5 % | 59,7 % | 8,5 % |
| Omsättningstillväxt | −30,7 % | 162,9 % | 31,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,9 % | 66,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 21 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 3 tkr | 112 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −112 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 112 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 172 tkr | 169 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | −21 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 147 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 147 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 tkr | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 71 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 72 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 513 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 72 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 513 | 0 |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 86 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 69 tkr | 19 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 93 tkr | 28 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Bjungan ABHuvudarbetsställe
Heimdalsgatan 7, 113 28 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559361-6930
Registreringsdatum
21 januari 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.123 – Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
- SNI 85.599 – Annan övrig utbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.