Bjuv Stenhus AB
559159-7421Aktiebolagreg. 2018
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
50 tkr
Soliditet
103 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Henrik Menanders Väg 21, 215 84 Malmö
Postadress
Henrik Menanders Väg 21, 215 84 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Köp och sälj av fastigheter. T.ex: Köpa en tomt och sälja den. Bygga hus tillsammans med andra företag på en tomt som mitt bolag äger, och sälja hela fastigheten som ett nyckelfärdigt hus. Byggverksamhet. Utför allt det som innefattas av klassisk byggverksamhet inom trä och betong. Nybyggnad, tillbyggnad och även renovering av äldre byggnad. Allt inom bygg och fastigheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 277 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 0 tkr | 251 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 0 tkr | 251 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 0 tkr | 251 tkr |
| 2023 | – | – | – |
| 2024 | – | – | 50 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 0 tkr | 3 329 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 50 tkr | 3 379 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 103,4 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal – – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelseresultat | −2 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −52 | 0 | – | – | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 52 | 0 | – | – | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 50 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | 277 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 50 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Årets resultat | 50 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 450 | 450 | – | – | 450 | 450 | 450 | – |
| Anläggningstillgångar | 450 | 450 | – | – | 450 | 450 | 450 | – |
| Kortfristiga fordringar | 286 | 234 | – | – | 287 | 39 | 39 | – |
| Kassa och bank | 2 533 | 2 533 | 50 | – | 2 429 | 2 840 | 2 840 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 820 | 2 767 | 50 | – | 2 715 | 2 879 | 2 879 | – |
| Summa tillgångar | 3 270 | 3 217 | 50 | – | 3 165 | 3 329 | 3 329 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 3 279 | 3 002 | – | – | 201 | 201 | 201 | – |
| Fritt eget kapital | 3 329 | 3 279 | – | – | 201 | 201 | 201 | – |
| Eget kapital | 3 379 | 3 329 | 50 | – | 251 | 251 | 251 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | −27 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | −85 | −85 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | −109 | −112 | – | – | 2 915 | 3 078 | 3 078 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 270 | 3 217 | 50 | – | 3 165 | 3 329 | 3 329 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 103,4 % | 103,5 % | 100 % | – | 7,9 % | 7,5 % | 7,5 % | – |
| Kassalikviditet | −2 576 % | −2 473 % | – | – | 93 % | 94 % | 94 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,5 % | 0 % | 0 % | – | 0 % | 0 % | 0 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (9)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 50 tkr | 277 tkr |
| Byggnader mark | 450 tkr | 450 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 50 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −277 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 277 tkr | – |
| Forslag disposition | 3 329 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 329 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 286 tkr | 234 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | −24 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 mars 2024 – 28 feb. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 mars 2023 – 28 feb. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 mars 2022 – 28 feb. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 mars 2021 – 28 feb. 2022 · Inlämnad –
Bjuv Stenhus ABHuvudarbetsställe
Henrik Menanders Väg 21, 215 84 Malmö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559159-7421
Registreringsdatum
22 maj 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 68.110 – Handel med egna fastigheter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.