swereg

Blackmaze AB

559238-3185Aktiebolagreg. 2020

Media & marknadsföring
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Trollhättan, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

652 tkr

+41 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

125 tkr

−9 % mot föregående år

Soliditet

70 %

+17,7 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Sågaregatan 3 B, 461 32 Trollhättan

Postadress

Sågaregatan 3 B, 461 32 Trollhättan

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva produktutveckling och försäljning av elektronisk hårdvara och mjukvara, e-plattformar, spel och applikationer till mobila och stationära enheter. Bolagets verksamhet innefattar även produktion av 2D- och 3D-animerad film, upplåtande av reklamyta på webb, konsultverksamhet inom UX-design och digitala affärsmodeller, ägande och förvaltning av fastigheter och värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
202134 tkr−17 tkr108 tkr
2022241 tkr111 tkr181 tkr
2023189 tkr9 tkr188 tkr
2024463 tkr137 tkr272 tkr
2025652 tkr125 tkr386 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 70,4 % – branschmedian 69,2 %

Vinstmarginal 19,2 % – branschmedian 6,6 %

Omsättningstillväxt 41 % – branschmedian −1,8 %

Median för 4009 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning65246318924134
Övriga rörelseintäkter05–––
Rörelseintäkter65246718924134
Övriga externa kostnader9865584151
Personalkostnader470310104870
Av- och nedskrivningar5252–––
Övriga rörelsekostnader–0−0––
Rörelsekostnader62042816212751
Rörelseresultat324027114−17
Ränteintäkter och liknande––0––
Räntekostnader och liknande14211830
Finansiella poster9397−18−3−0
Resultat efter finansiella poster1251379111−17
Bokslutsdispositioner−7–0−230
Resultat före skatt118137988−17
Skatt på årets resultat452150
Årets resultat114132773−17

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Immateriella anläggningstillgångar157209–––
Finansiella anläggningstillgångar300300300267110
Anläggningstillgångar456509300267110
Varulager–02611430
Kortfristiga fordringar4440541210
Kassa och bank8110239
Omsättningstillgångar125413162879
Summa tillgångar581550616553119
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat24711515683100
Fritt eget kapital36124716315683
Eget kapital386272188181108
Obeskattade reserver302323230
Långfristiga skulder0851151452
Skatteskulder16717151
Kortfristiga skulder1661702902048
Summa eget kapital och skulder581550616553119

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda11–––
Föreslagen utdelning (tkr)––0––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet70,4 %52,7 %33,5 %36 %91,3 %
Kassalikviditet75 %24 %19 %70 %103 %
Rörelsemarginal5 %8,5 %14,3 %47,2 %−49,7 %
Vinstmarginal19,2 %29,6 %4,8 %45,9 %−50,4 %
Omsättningstillväxt41 %144,5 %−21,5 %607,7 %–
Avkastning på eget kapital29,6 %48,6 %3,7 %40,3 %−15,9 %
Omsättning per anställd652 tkr463 tkr–––
Övriga poster i årsredovisningen (33)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag284 tkr284 tkr
Andra langfristiga fordringar16 tkr16 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden16 tkr16 tkr
Arets resultat eget kapital114 tkr132 tkr
Avkastning eget kapital0,3060,473
Avkastning sysselsatt kapital0,340,421
Avkastning totalt kapital0,2390,287
Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden261 tkr261 tkr
Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten avskrivningar104 tkr52 tkr
Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden omklassificeringar–261 tkr
Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring avskrivningar arets avskrivningar52 tkr52 tkr
Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten157 tkr209 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat114 tkr132 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−132 tkr−7 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning132 tkr7 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott–−48 tkr
Forandring periodiseringsfond−7 tkr–
Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga8 tkr8 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter32 tkr32 tkr
Kassalikviditet0,7520,241
Medelantalet anstallda andel man11
Medelantalet anstallda man11
Ovriga fordringar kortfristiga5 tkr372
Ovriga kortfristiga skulder143 tkr163 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut085 tkr
Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning77111
Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar–0
Periodiseringsfonder30 tkr23 tkr
Redovisad effektiv skatt0,2060,206
Redovisad effektiv skatt belopp4 tkr22 tkr
Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda inkl nedskrivning106 tkr118 tkr
Rorelsemarginal0,050,085
Upplupna kostnader forutbetalda intakter6 tkr0

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Blackmaze ABHuvudarbetsställe

    Sågaregatan 3 B, 461 32 Trollhättan

    Media & marknadsföring

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559238-3185

Registreringsdatum

23 januari 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Trollhättan, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Media & marknadsföring

  • SNI 58.210 – Utgivning av datorspel
  • SNI 58.110 – Utgivning av böcker
  • SNI 58.290 – Utgivning av annan programvara
  • SNI 63.910 – Webbportaler
  • SNI 47.404 – Detaljhandel via internet eller postorder med informations- och kommunikationsutrustning

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler