Bleeding hearts AB
559135-2769Aktiebolagreg. 2017
Älvsjö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−48 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tröskverksvägen 66, 125 32 Älvsjö
Postadress
Tröskverksvägen 66, 125 32 Älvsjö
Verksamhetsbeskrivning
Journalistiskt och litterärt arbete, styrelsearbete och konsultarbete inom bl a kommunikation, föreläsningar och samtalsmoderering.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 484 tkr | 60 tkr | 96 tkr |
| 2019 | 655 tkr | −20 tkr | 77 tkr |
| 2020 | 401 tkr | −84 tkr | −7 tkr |
| 2021 | 408 tkr | 23 tkr | 66 tkr |
| 2022 | 129 tkr | −43 tkr | 23 tkr |
| 2023 | 290 tkr | 40 tkr | 63 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −48 tkr | 15 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 52,2 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal – – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 290 | 129 | 408 | 401 | 655 | 484 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 3 | 24 | 34 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 291 | 132 | 432 | 436 | 655 | 484 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 3 | 3 | 2 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 9 | 0 | 5 | 0 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 62 | 31 | 25 | 44 | 47 | 18 |
| Personalkostnader | 37 | 185 | 128 | 380 | 463 | 625 | 402 |
| Rörelsekostnader | 48 | 249 | 171 | 407 | 512 | 672 | 424 |
| Rörelseresultat | −48 | 41 | −38 | 25 | −76 | −17 | 60 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 5 | 2 | 7 | 2 | 0 |
| Finansiella poster | −0 | −1 | −5 | −2 | −7 | −2 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −48 | 40 | −43 | 23 | −84 | −20 | 60 |
| Resultat före skatt | −48 | 40 | −43 | 23 | −84 | −20 | 60 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 13 |
| Årets resultat | −48 | 40 | −43 | 23 | −84 | −20 | 46 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 0 | 80 | 48 | 116 | 48 | 134 | 84 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 93 | 58 | 116 | 49 | 134 | 85 |
| Kassa och bank | 26 | 17 | 0 | 52 | 46 | 29 | 103 |
| Omsättningstillgångar | 28 | 110 | 59 | 168 | 95 | 163 | 188 |
| Summa tillgångar | 28 | 110 | 59 | 168 | 95 | 163 | 188 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 13 | −27 | 16 | −7 | 27 | 46 | 0 |
| Fritt eget kapital | −35 | 13 | −27 | 16 | −57 | 27 | 46 |
| Eget kapital | 15 | 63 | 23 | 66 | −7 | 77 | 96 |
| Skatteskulder | – | – | −15 | −15 | −15 | 13 | 13 |
| Kortfristiga skulder | 13 | 48 | 36 | 102 | 102 | 86 | 91 |
| Summa eget kapital och skulder | 28 | 110 | 59 | 168 | 95 | 163 | 188 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 52,2 % | 56,7 % | 38,6 % | 39,1 % | −7,2 % | 47,1 % | 51,3 % |
| Kassalikviditet | 209 % | 231 % | 163 % | 164 % | 93 % | 189 % | 206 % |
| Rörelsemarginal | – | 14,2 % | −29,8 % | 6,1 % | −19 % | −2,6 % | 12,4 % |
| Vinstmarginal | – | 13,8 % | −33,3 % | 5,6 % | −21 % | −3,1 % | 12,4 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 124,8 % | −68,4 % | 1,8 % | −38,8 % | 35,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −328,5 % | 63,7 % | −190 % | 34,4 % | 1 217,4 % | −25,5 % | 48,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (9)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −48 tkr | 40 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −48 tkr | 40 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −40 tkr | 43 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 40 tkr | −43 tkr |
| Forslag disposition | −35 tkr | 13 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −35 tkr | 13 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 14 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 13 tkr | 48 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 nov. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Bleeding hearts ABHuvudarbetsställe
Tröskverksvägen 66, 125 32 Älvsjö
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559135-2769
Registreringsdatum
27 november 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.