Blend Street Investments AB
559164-9354Aktiebolagreg. 2018
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
517 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Blendavägen 9, 187 77 Täby
Postadress
c/o Johan Ager, Blendavägen 9, 187 77 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet gentemot tandläkare avseende tandtekniska lösningar samt därmed förenlig verksamhet. Företaget ska även tillhandahålla konsulttjänster avseende styrnings-, lednings- och organisationfrågor samt därmed förenlig verksamhet. Företaget ska också äga och förvalta aktier och andelar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 600 tkr | 3 085 tkr | – |
| 2019 | 2 000 tkr | 1 582 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −15 tkr | 3 561 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −13 tkr | 3 374 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −13 tkr | 3 183 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 187 tkr | 3 181 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −13 tkr | 3 318 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 517 tkr | 3 669 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,7 % – branschmedian 60,3 %
Vinstmarginal – – branschmedian 5,1 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 0 %
Median för 1235 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 000 | 600 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 14 | 14 | 14 | 13 | 11 | 14 | – | – |
| Rörelsekostnader | 14 | 14 | 14 | 13 | 11 | 14 | – | – |
| Rörelseresultat | −14 | −14 | −14 | −13 | −11 | −14 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | 0 | 2 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 531 | 1 | 202 | 0 | −2 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 517 | −13 | 187 | −13 | −13 | −15 | 1 582 | 3 085 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 451 | 5 | 10 | 9 | 11 | – | – |
| Resultat före skatt | 517 | 438 | 192 | −3 | −4 | −4 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 96 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 517 | 341 | 192 | −3 | −4 | −4 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 571 | 3 279 | 3 279 | 2 859 | 2 359 | 2 359 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 571 | 3 279 | 3 279 | 2 859 | 2 359 | 2 359 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 97 | 0 | 95 | 93 | 93 | 9 | – | – |
| Kassa och bank | 126 | 164 | 286 | 721 | 1 422 | 1 828 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 223 | 164 | 382 | 814 | 1 516 | 1 837 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 794 | 3 443 | 3 661 | 3 673 | 3 875 | 4 197 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 102 | 2 927 | 2 938 | 3 136 | 3 328 | 3 515 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 619 | 3 268 | 3 131 | 3 133 | 3 324 | 3 511 | – | – |
| Eget kapital | 3 669 | 3 318 | 3 181 | 3 183 | 3 374 | 3 561 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 451 | 456 | 466 | 474 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 96 | 96 | – | – | 0 | 130 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 125 | 125 | 30 | 35 | 35 | 161 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 794 | 3 443 | 3 661 | 3 673 | 3 875 | 4 197 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | – | 204 | 195 | 188 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,7 % | 96,4 % | 96,7 % | 96,5 % | 96,6 % | 93,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 178 % | 131 % | 1 289 % | 2 354 % | 4 287 % | 1 141 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | 79,1 % | 514,2 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,1 % | 10,3 % | 6,1 % | −0,1 % | −0,1 % | −0,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 2 371 tkr | 2 079 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 2 371 tkr | 2 079 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden inkop | 292 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 1 200 tkr | 1 200 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 200 tkr | 1 200 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 517 tkr | 341 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 517 tkr | 341 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −341 tkr | −192 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 341 tkr | 192 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 166 tkr | 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 669 tkr | 3 318 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 517 tkr | 341 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 166 tkr | 204 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 451 tkr |
| Forslag disposition | 3 619 tkr | 3 268 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 419 tkr | 3 268 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 97 tkr | 179 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 14 tkr | 14 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 530 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Blend Street Investments ABHuvudarbetsställe
Blendavägen 9, 187 77 Täby
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559164-9354
Registreringsdatum
6 juli 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 32.502 – Tillverkning av tandproteser
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.