Blockworks AB
556943-5364Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
55 055 tkr
Resultat efter fin. poster
916 tkr
Soliditet
24 %
Anställda
20
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kronobergsgatan 21, 112 33 Stockholm
Postadress
Kronobergsgatan 21, 112 33 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom IT. Försäljning och reparation av datorer och datorutrustning. Försäljning och utveckling av IT- tjänster.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 35 186 tkr | 1 811 tkr | – |
| 2020 | 35 178 tkr | 1 850 tkr | – |
| 2021 | 48 111 tkr | 3 778 tkr | 3 411 tkr |
| 2022 | 52 770 tkr | 3 950 tkr | 3 667 tkr |
| 2023 | 48 551 tkr | 1 772 tkr | 2 948 tkr |
| 2024 | 50 869 tkr | 2 446 tkr | 3 254 tkr |
| 2025 | 55 055 tkr | 916 tkr | 2 034 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 24,4 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 1,7 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt 8,2 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 55 055 | 50 869 | 48 551 | 52 770 | 48 111 | 35 178 | 35 186 |
| Förändring av lager | 9 | −6 | −293 | 0 | 244 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 798 | 680 | 1 004 | 423 | 211 | – | – |
| Rörelseintäkter | 55 862 | 51 543 | 49 262 | 53 193 | 48 567 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 26 822 | 25 927 | 29 964 | 28 150 | – | – |
| Handelsvaror | 31 946 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 6 201 | 5 713 | 4 253 | 3 608 | 3 482 | – | – |
| Personalkostnader | 16 645 | 16 377 | 17 132 | 15 467 | 13 072 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 156 | 174 | 167 | 139 | 63 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 22 | 18 | 18 | 65 | 20 | – | – |
| Rörelsekostnader | 54 972 | 49 105 | 47 496 | 49 243 | 44 787 | – | – |
| Rörelseresultat | 890 | 2 438 | 1 766 | 3 950 | 3 779 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 32 | 8 | 7 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 0 | 2 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 25 | 7 | 6 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 916 | 2 446 | 1 772 | 3 950 | 3 778 | 1 850 | 1 811 |
| Bokslutsdispositioner | 250 | 764 | 0 | −1 000 | −986 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 166 | 3 210 | 1 772 | 2 950 | 2 792 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 385 | 904 | 490 | 694 | 642 | – | – |
| Årets resultat | 780 | 2 305 | 1 282 | 2 256 | 2 150 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 496 | 1 233 | 1 407 | 414 | 394 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 496 | 1 233 | 1 407 | 414 | 394 | – | – |
| Varulager | 242 | 233 | 239 | 532 | 391 | – | – |
| Kundfordringar | 9 422 | 7 666 | 7 980 | 7 449 | 6 703 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 10 066 | 8 099 | 8 823 | 7 574 | 7 328 | – | – |
| Kassa och bank | 2 982 | 4 657 | 2 776 | 4 432 | 5 692 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 13 290 | 12 989 | 11 838 | 12 538 | 13 411 | – | – |
| Summa tillgångar | 14 786 | 14 222 | 13 245 | 12 952 | 13 805 | 9 725 | – |
| Aktiekapital | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | – | – |
| Bundet eget kapital | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 203 | 897 | 1 616 | 1 360 | 1 210 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 983 | 3 203 | 2 897 | 3 616 | 3 360 | – | – |
| Eget kapital | 2 034 | 3 254 | 2 948 | 3 667 | 3 411 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 986 | 2 236 | 3 000 | 3 000 | 2 000 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 822 | 4 087 | 3 318 | 2 106 | 4 546 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 249 | 93 | 355 | 197 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 767 | 8 732 | 7 297 | 6 285 | 8 394 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 14 786 | 14 222 | 13 245 | 12 952 | 13 805 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 20 | 20.75 | 19 | 20 | 16 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 2 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 24,4 % | 35,4 % | 40,2 % | 46,7 % | 36,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 121 % | 146 % | 159 % | 191 % | 155 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,6 % | 4,8 % | 3,6 % | 7,5 % | 7,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,7 % | 4,8 % | 3,7 % | 7,5 % | 7,9 % | 5,3 % | 5,1 % |
| Omsättningstillväxt | 8,2 % | 4,8 % | −8 % | 9,7 % | 36,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 38,4 % | 70,9 % | 43,5 % | 61,5 % | 63 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 753 tkr | 2 452 tkr | 2 555 tkr | 2 638 tkr | 3 007 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 780 tkr | 2 305 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 780 tkr | 2 305 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 305 tkr | −1 282 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 305 tkr | 1 282 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 2 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 034 tkr | 3 254 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 780 tkr | 2 305 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 2 000 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 250 tkr | 764 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 1 024 tkr | 1 082 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 1 161 tkr | 1 161 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 137 tkr | 79 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 58 tkr | 58 tkr |
| Forslag disposition | 1 983 tkr | 3 203 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 983 tkr | 3 203 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 506 tkr | 251 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 472 tkr | 151 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 002 tkr | 584 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 530 tkr | 433 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 418 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 97 tkr | 106 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | – | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 242 tkr | 233 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 87 tkr | 87 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 87 tkr | 87 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 11 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar nedskrivningar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 138 tkr | 182 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 4 142 tkr | 2 935 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 986 tkr | 2 236 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 802 tkr | 1 461 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Blockworks ABHuvudarbetsställe
Kronobergsgatan 21, 112 33 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556943-5364
Registreringsdatum
26 september 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
51 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.