Blommensbacke AB
556886-9936Aktiebolagreg. 2012
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 108 tkr
Resultat efter fin. poster
2 012 tkr
Soliditet
93 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Halmbyboda 19, 741 77 Uppsala
Postadress
c/o Kristofer Angerstig, Halmbyboda 19, 741 77 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet i bygg- och fastighetsbranschen. Företaget ska bedriva entreprenadverksamhet i bygg- och fastighetsbranschen. Företaget ska bedriva handel med fastigheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2 000 tkr | 1 115 tkr | – |
| 2017 | 2 000 tkr | 435 tkr | – |
| 2018 | 3 000 tkr | 1 523 tkr | 1 191 tkr |
| 2019 | 3 500 tkr | 1 026 tkr | 1 486 tkr |
| 2020 | 3 500 tkr | 1 369 tkr | 1 477 tkr |
| 2021 | 3 000 tkr | 1 307 tkr | 2 083 tkr |
| 2022 | 5 000 tkr | 2 747 tkr | 2 913 tkr |
| 2023 | 4 000 tkr | 345 tkr | 2 789 tkr |
| 2024 | 4 009 tkr | 2 797 tkr | 3 624 tkr |
| 2025 | 4 108 tkr | 2 012 tkr | 4 310 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 93,2 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 49 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 2,5 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 108 | 4 009 | 4 000 | 5 000 | 3 000 | 3 500 | 3 500 | 3 000 | 2 000 | 2 000 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 5 | 6 | 0 | 32 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 108 | 4 009 | 4 005 | 5 006 | 3 000 | 3 532 | 3 500 | 3 000 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 313 | 566 | 988 | 737 | 222 | 564 | 649 | 300 | – | – |
| Personalkostnader | 1 627 | 809 | 2 502 | 1 348 | 1 390 | 1 571 | 1 868 | 1 119 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 178 | 174 | 172 | 174 | 80 | 29 | 58 | 58 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 118 | 1 549 | 3 662 | 2 259 | 1 692 | 2 164 | 2 574 | 1 476 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 990 | 2 460 | 343 | 2 747 | 1 308 | 1 368 | 926 | 1 524 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 1 | 3 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 22 | 337 | 2 | 0 | −0 | −1 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 012 | 2 797 | 345 | 2 747 | 1 307 | 1 369 | 1 026 | 1 523 | 435 | 1 115 |
| Bokslutsdispositioner | −507 | 0 | 230 | 0 | −49 | – | 60 | −61 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 505 | 2 797 | 575 | 2 747 | 1 258 | 1 367 | 985 | 1 462 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 313 | 314 | 327 | 567 | 262 | 295 | 215 | 326 | – | – |
| Årets resultat | 1 192 | 2 483 | 248 | 2 180 | 997 | 1 072 | 770 | 1 136 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 277 | 335 | 509 | 649 | 882 | 155 | 184 | 242 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 188 | 2 063 | 3 012 | 13 | 13 | 49 | 49 | 49 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 465 | 2 398 | 3 522 | 662 | 895 | 204 | 233 | 291 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 11 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 271 | 307 | 119 | 2 591 | 808 | 1 248 | 1 707 | 1 235 | – | – |
| Kassa och bank | 319 | 1 649 | 442 | 2 131 | 767 | 366 | 265 | 664 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 590 | 1 956 | 561 | 4 722 | 1 575 | 1 614 | 1 972 | 1 900 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 055 | 4 353 | 4 083 | 5 384 | 2 470 | 1 818 | 2 205 | 2 190 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 068 | 1 091 | 2 491 | 683 | 1 036 | −235 | 1 141 | 5 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 260 | 3 574 | 2 739 | 2 863 | 2 033 | 1 427 | 1 436 | 1 141 | – | – |
| Eget kapital | 4 310 | 3 624 | 2 789 | 2 913 | 2 083 | 1 477 | 1 486 | 1 191 | – | – |
| Obeskattade reserver | 507 | 0 | 0 | 230 | 230 | 181 | 121 | 181 | – | – |
| Avsättningar | – | – | 1 000 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 45 | 23 | 25 | 9 | 7 | 0 | 357 | 170 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 11 | 155 | 216 | 0 | 113 | 193 | 119 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 239 | 729 | 294 | 2 241 | 157 | 161 | 597 | 818 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 055 | 4 353 | 4 083 | 5 384 | 2 470 | 1 818 | 2 205 | 2 190 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 525 | – | 1 648 | 372 | 1 350 | 391 | 1 376 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,2 % | 83,3 % | 68,3 % | 57,5 % | 91,7 % | 89,1 % | 71,8 % | 61 % | – | – |
| Kassalikviditet | 248 % | 268 % | 191 % | 211 % | 1 003 % | 1 005 % | 330 % | 232 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 48,4 % | 61,4 % | 8,6 % | 54,9 % | 43,6 % | 39,1 % | 26,5 % | 50,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 49 % | 69,8 % | 8,6 % | 54,9 % | 43,6 % | 39,1 % | 29,3 % | 50,8 % | 21,8 % | 55,8 % |
| Omsättningstillväxt | 2,5 % | 0,2 % | −20 % | 66,7 % | −14,3 % | 0 % | 16,7 % | 50 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,7 % | 68,5 % | 8,9 % | 74,8 % | 47,9 % | 72,6 % | 51,8 % | 95,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 108 tkr | 4 009 tkr | 4 000 tkr | 5 000 tkr | 3 000 tkr | 3 500 tkr | 3 500 tkr | 3 000 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 12 tkr | 12 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 12 tkr | 12 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 4 175 tkr | 2 050 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 4 175 tkr | 2 050 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 775 tkr | 950 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 2 900 tkr | 2 000 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 2 000 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 192 tkr | 2 483 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 192 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 977 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 507 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 977 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 4 310 tkr | 3 624 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 192 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 507 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −507 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 4 260 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 735 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 116 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 120 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 4 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 120 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 161 tkr | 335 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 1 020 tkr | 1 020 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 860 tkr | 685 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 174 tkr | 174 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 263 tkr | 281 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 168 tkr | 670 tkr |
| Periodiseringsfonder | 507 tkr | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 19 tkr | 340 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 25 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Blommensbacke ABHuvudarbetsställe
Halmbyboda 19, 741 77 Uppsala
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556886-9936
Registreringsdatum
7 mars 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.