Bloton Öppenvård Aktiebolag
556765-1913Aktiebolagreg. 2008
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
23 829 tkr
Resultat efter fin. poster
−111 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
34
Öppenvård i Örebro & Linköping | Trygg & individuell behandling
0
bloton.se
Adresser
Besöksadress
Olaigatan 6, 703 39 Örebro
Postadress
Olaigatan 6, 703 39 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva psykosocial behandling för ungdomar och vuxna, undervisning och föreläsningar och förvaltning av värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 16 862 tkr | 1 657 tkr | – |
| 2021 | 20 680 tkr | 2 933 tkr | 2 405 tkr |
| 2022 | 22 534 tkr | 1 253 tkr | 2 399 tkr |
| 2023 | 22 068 tkr | 150 tkr | 2 474 tkr |
| 2024 | 24 790 tkr | 1 636 tkr | 3 019 tkr |
| 2025 | 23 829 tkr | −111 tkr | 2 770 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,8 % – branschmedian 59,8 %
Vinstmarginal −0,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −3,9 % – branschmedian 1,8 %
Median för 1471 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 23 829 | 24 790 | 22 068 | 22 534 | 20 680 | 16 862 |
| Övriga rörelseintäkter | 153 | 143 | 831 | 167 | 218 | – |
| Rörelseintäkter | 23 981 | 24 933 | 22 899 | 22 701 | 20 898 | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 26 | 4 | – |
| Övriga externa kostnader | 4 964 | 4 576 | 4 420 | 3 838 | 3 358 | – |
| Personalkostnader | 19 125 | 18 711 | 18 313 | 17 540 | 14 546 | – |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 10 | 10 | 24 | 21 | – |
| Rörelsekostnader | 24 093 | 23 298 | 22 744 | 21 428 | 17 929 | – |
| Rörelseresultat | −111 | 1 636 | 155 | 1 273 | 2 970 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 8 | 3 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 7 | 8 | 21 | 37 | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | −6 | −21 | −37 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −111 | 1 636 | 150 | 1 253 | 2 933 | 1 657 |
| Bokslutsdispositioner | 121 | – | – | 0 | −733 | – |
| Resultat före skatt | 10 | 1 636 | 150 | 1 253 | 2 200 | – |
| Skatt på årets resultat | 10 | 341 | 74 | 259 | 453 | – |
| Årets resultat | 1 | 1 295 | 75 | 994 | 1 747 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 4 | 14 | 25 | 75 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 4 | 14 | 25 | 75 | – |
| Kundfordringar | 1 716 | 1 947 | 2 475 | 2 243 | 2 276 | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 598 | 2 944 | 3 576 | 2 908 | 2 666 | – |
| Kassa och bank | 2 673 | 2 461 | 1 211 | 2 134 | 2 357 | – |
| Omsättningstillgångar | 5 272 | 5 405 | 4 787 | 5 043 | 5 023 | – |
| Summa tillgångar | 5 272 | 5 409 | 4 801 | 5 068 | 5 098 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Balanserat resultat | 2 669 | 1 624 | 2 299 | 1 305 | 558 | – |
| Fritt eget kapital | 2 670 | 2 919 | 2 374 | 2 299 | 2 305 | – |
| Eget kapital | 2 770 | 3 019 | 2 474 | 2 399 | 2 405 | – |
| Obeskattade reserver | 612 | 733 | 733 | 733 | 733 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 58 | 153 | – |
| Leverantörsskulder | 518 | 270 | 460 | 362 | 347 | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 374 | 277 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 890 | 1 657 | 1 594 | 1 878 | 1 807 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 272 | 5 409 | 4 801 | 5 068 | 5 098 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 34 | 34 | 31 | 38 | 32 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,8 % | 66,6 % | 63,7 % | 58,8 % | 58,6 % | – |
| Kassalikviditet | 279 % | 326 % | 300 % | 269 % | 278 % | – |
| Rörelsemarginal | −0,5 % | 6,6 % | 0,7 % | 5,7 % | 14,4 % | – |
| Vinstmarginal | −0,5 % | 6,6 % | 0,7 % | 5,6 % | 14,2 % | 9,8 % |
| Omsättningstillväxt | −3,9 % | 12,3 % | −2,1 % | 9 % | 22,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 42,9 % | 3,1 % | 41,4 % | 72,6 % | – |
| Omsättning per anställd | 701 tkr | 729 tkr | 712 tkr | 593 tkr | 646 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 668 | 1 295 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 200 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 668 | 1 295 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 295 tkr | −75 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 295 tkr | 75 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 770 tkr | 3 019 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 668 | 1 295 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 121 tkr | – |
| Forslag disposition | 2 670 tkr | 2 919 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 670 tkr | 2 919 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 490 tkr | 867 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 82 tkr | 227 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 82 tkr | 223 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 145 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 145 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 393 tkr | 130 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 584 tkr | 861 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 612 tkr | 733 tkr |
| Stallda sakerheter | 850 tkr | 1 500 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 850 tkr | 1 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 789 tkr | 526 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Bloton Öppenvård AktiebolagHuvudarbetsställe
Olaigatan 6, 703 39 Örebro
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556765-1913
Registreringsdatum
9 september 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 88.991 – Öppna sociala insatser för barn och ungdomar med sociala problem
- SNI 87.991 – Heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problem
- SNI 88.993 – Övriga öppna sociala insatser för vuxna
- SNI 86.930 – Psykologi- och psykoterapiverksamhet, utom läkare
- SNI 85.599 – Annan övrig utbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.