Blue Light Yokohama AB
556808-7695Aktiebolagreg. 2010
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 997 tkr
Resultat efter fin. poster
−263 tkr
Soliditet
6 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Åsögatan 170, 116 32 Stockholm
Postadress
Åsögatan 170, 116 32 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska producera och sälja mat, driva restaurang samt därmed förenliga verksamheter. Bolaget ska också bedriva import och försäljning av livsmedel och produkter associerade med mat.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 5 951 tkr | 198 tkr | – |
| 2020 | 5 554 tkr | 254 tkr | – |
| 2021 | 6 108 tkr | 441 tkr | 1 208 tkr |
| 2022 | 6 502 tkr | −62 tkr | 713 tkr |
| 2023 | 5 549 tkr | −433 tkr | 390 tkr |
| 2024 | 4 970 tkr | −308 tkr | 82 tkr |
| 2025 | 4 997 tkr | −263 tkr | 40 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 5,8 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal −5,3 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 0,5 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 997 | 4 970 | 5 549 | 6 502 | 6 108 | 5 554 | 5 951 |
| Övriga rörelseintäkter | 192 | 169 | 20 | 0 | 420 | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 189 | 5 140 | 5 569 | 6 502 | 6 528 | – | – |
| Handelsvaror | 1 353 | 1 479 | 1 613 | 1 907 | 1 883 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 485 | 1 395 | 1 441 | 1 278 | 1 149 | – | – |
| Personalkostnader | 2 493 | 2 451 | 2 824 | 3 328 | 3 014 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 122 | 122 | 125 | 52 | 41 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 453 | 5 449 | 6 003 | 6 564 | 6 087 | – | – |
| Rörelseresultat | −264 | −309 | −433 | −62 | 441 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −263 | −308 | −433 | −62 | 441 | 254 | 198 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 110 | 67 | −110 | – | – |
| Resultat före skatt | −263 | −308 | −323 | 5 | 331 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 69 | – | – |
| Årets resultat | −263 | −308 | −323 | 5 | 262 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 213 | 318 | 384 | 164 | 83 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 213 | 318 | 384 | 164 | 83 | – | – |
| Varulager | 89 | 61 | 67 | 67 | 55 | – | – |
| Kundfordringar | 43 | 49 | 22 | 21 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 200 | 278 | 268 | 232 | 134 | – | – |
| Kassa och bank | 176 | 279 | 147 | 1 152 | 1 873 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 464 | 618 | 482 | 1 451 | 2 061 | – | – |
| Summa tillgångar | 677 | 936 | 865 | 1 615 | 2 144 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 32 | 340 | 663 | 658 | 896 | – | – |
| Fritt eget kapital | −10 | 32 | 340 | 663 | 1 158 | – | – |
| Eget kapital | 40 | 82 | 390 | 713 | 1 208 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 110 | 177 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 135 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 94 | 88 | 83 | 156 | 69 | – | – |
| Skatteskulder | 2 | – | – | 0 | 45 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 637 | 718 | 475 | 792 | 760 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 677 | 936 | 865 | 1 615 | 2 144 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 6 | 7 | 8 | 8 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5,8 % | 8,8 % | 45,1 % | 49,5 % | 62,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 59 % | 78 % | 87 % | 175 % | 264 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −5,3 % | −6,2 % | −7,8 % | −1 % | 7,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −5,3 % | −6,2 % | −7,8 % | −1 % | 7,2 % | 4,6 % | 3,3 % |
| Omsättningstillväxt | 0,5 % | −10,4 % | −14,7 % | 6,5 % | 10 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −664,5 % | −373,3 % | −82,7 % | 0,7 % | 21,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 833 tkr | 828 tkr | 793 tkr | 813 tkr | 764 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −263 tkr | −308 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −263 tkr | −308 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 308 tkr | 323 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −308 tkr | −323 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −180 tkr | 82 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −263 tkr | −308 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forskott fran kunder | 8 tkr | 10 tkr |
| Forslag disposition | −10 tkr | 32 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −10 tkr | 32 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 68 tkr | 67 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 760 tkr | 760 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 760 tkr | 760 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 213 tkr | 318 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 423 tkr | 1 406 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 210 tkr | 1 088 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 17 tkr | 57 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 122 tkr | 122 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 89 tkr | 61 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 89 tkr | 161 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 176 tkr | 206 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 135 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 357 tkr | 414 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Blue Light Yokohama ABHuvudarbetsställe
Åsögatan 170, 116 32 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556808-7695
Registreringsdatum
18 maj 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 56.210 – Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.