Blue Systems Holding AB
559418-7048Aktiebolagreg. 2023
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
2 043 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fiskebäcks Hamn 16, 426 58 Västra Frölunda
Postadress
Fiskebäcks Hamn 16, 426 58 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 0 tkr | −3 087 tkr | 52 599 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 9 568 tkr | 63 501 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 2 043 tkr | 63 535 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,1 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 70 | 100 | 197 |
| Övriga rörelsekostnader | 31 | 2 | – |
| Rörelsekostnader | 101 | 102 | 197 |
| Rörelseresultat | −101 | −102 | −197 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 2 000 | 10 000 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 816 | 141 | – |
| Räntekostnader och liknande | 672 | 471 | 2 890 |
| Finansiella poster | 2 144 | 9 670 | −2 890 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 043 | 9 568 | −3 087 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 3 335 | – |
| Resultat före skatt | 2 043 | 12 903 | −3 087 |
| Skatt på årets resultat | 9 | 1 | – |
| Årets resultat | 2 034 | 12 902 | −3 087 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 89 553 | 89 553 | 89 553 |
| Anläggningstillgångar | 89 553 | 89 553 | 89 553 |
| Kortfristiga fordringar | 57 | 3 462 | – |
| Kassa och bank | 3 729 | 3 636 | 2 881 |
| Omsättningstillgångar | 3 786 | 7 098 | 2 881 |
| Summa tillgångar | 93 339 | 96 652 | 92 434 |
| Aktiekapital | 30 | 30 | 30 |
| Bundet eget kapital | 30 | 30 | 30 |
| Balanserat resultat | 61 472 | 50 569 | 55 657 |
| Fritt eget kapital | 63 506 | 63 472 | 52 569 |
| Eget kapital | 63 535 | 63 501 | 52 599 |
| Långfristiga skulder | 25 643 | 30 322 | 36 775 |
| Skatteskulder | 10 | 1 | – |
| Kortfristiga skulder | 4 161 | 2 828 | 3 060 |
| Summa eget kapital och skulder | 93 339 | 96 652 | 92 434 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,1 % | 65,7 % | 56,9 % |
| Kassalikviditet | 91 % | 251 % | 94 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,2 % | 20,3 % | −5,9 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 89 553 tkr | 89 553 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 89 553 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 2 034 tkr | 12 902 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 034 tkr | 12 902 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −12 902 tkr | 3 087 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 12 902 tkr | −3 087 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 63 535 tkr | 63 501 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 034 tkr | 12 902 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 3 335 tkr |
| Forslag disposition | 63 506 tkr | 63 472 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 61 506 tkr | 61 472 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 57 tkr | 127 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 100 | 100 |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 7 265 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 22 554 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 89 533 tkr | 89 533 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 16 223 tkr | 21 282 tkr |
| Ovriga bokslutsdispositioner | 0 | 3 335 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 358 tkr | 2 358 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 25 643 tkr | 30 322 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 455 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 339 tkr | 470 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 19 jan. 2023 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Blue Systems Holding ABHuvudarbetsställe
Fiskebäcks Hamn 16, 426 58 Västra Frölunda
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559418-7048
Registreringsdatum
19 januari 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
29 500 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.