Blueroom Recovery AB
559442-8442Aktiebolagreg. 2023
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 555 tkr
Resultat efter fin. poster
124 tkr
Soliditet
53 %
Anställda
–
Privat beroendemottagning Stockholm | Blueroom Recovery
Blueroom Recovery är en privat beroendemottagning i Stockholm som erbjuder behandling och terapi för alkoholberoende, drogmissbruk och medberoende.
blueroomrecovery.se
Adresser
Besöksadress
Völundsgatan 2, 113 21 Stockholm
Postadress
Völundsgatan 2, 113 21 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva öppna sociala insatser för vuxna med missbruksproblem. Behandling och terapi vid missbruk och beroende.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | 3 590 tkr | 623 tkr | 397 tkr |
| 2025 | 3 555 tkr | 124 tkr | 495 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 53,2 % – branschmedian 59,8 %
Vinstmarginal 3,5 % – branschmedian 6,1 %
Omsättningstillväxt −1 % – branschmedian 1,8 %
Median för 1472 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 555 | 3 590 |
| Rörelseintäkter | 3 555 | 3 590 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 487 | 2 076 |
| Övriga externa kostnader | 862 | 871 |
| Personalkostnader | 68 | 19 |
| Övriga rörelsekostnader | 12 | – |
| Rörelsekostnader | 3 429 | 2 967 |
| Rörelseresultat | 126 | 624 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 1 |
| Finansiella poster | −2 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | 124 | 623 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −155 |
| Resultat före skatt | 124 | 468 |
| Skatt på årets resultat | 26 | 96 |
| Årets resultat | 98 | 372 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Kundfordringar | 737 | 441 |
| Kortfristiga fordringar | 653 | 660 |
| Kassa och bank | 508 | 595 |
| Omsättningstillgångar | 1 161 | 1 255 |
| Summa tillgångar | 1 161 | 1 255 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 372 | – |
| Fritt eget kapital | 470 | 372 |
| Eget kapital | 495 | 397 |
| Obeskattade reserver | 155 | 155 |
| Leverantörsskulder | 93 | 604 |
| Skatteskulder | 29 | 87 |
| Kortfristiga skulder | 511 | 704 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 161 | 1 255 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Soliditet | 53,2 % | 41,4 % |
| Kassalikviditet | 227 % | 178 % |
| Rörelsemarginal | 3,6 % | 17,4 % |
| Vinstmarginal | 3,5 % | 17,3 % |
| Omsättningstillväxt | −1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,8 % | 93,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 98 tkr | 372 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 98 tkr | 372 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −372 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 372 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −155 tkr |
| Forslag disposition | 470 tkr | 372 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 470 tkr | 372 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | −95 tkr | 76 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 143 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 57 tkr | −8 tkr |
| Periodiseringsfonder | 155 tkr | 155 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 332 tkr | 21 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 26 juli 2023 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Blueroom Recovery ABHuvudarbetsställe
Völundsgatan 2, 113 21 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559442-8442
Registreringsdatum
26 juli 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 88.992 – Öppna sociala insatser för vuxna med missbruksproblem
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.