Bodyfight AB
556950-7311Aktiebolagreg. 2013
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 406 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 835 tkr
Soliditet
51 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Håkansdal 16, 417 42 Göteborg
Postadress
c/o Christian Mikael Nilsson, Håkansdal 16, 417 42 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Utbildningar inom friskvård och hälsa. Dessutom personlig träning med förenlig verksamhet och webbhosting av webbhotell, webbshop med försäljning av annonser.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 990 tkr | 69 tkr | – |
| 2017 | 250 tkr | −152 tkr | – |
| 2018 | 1 180 tkr | 622 tkr | 413 tkr |
| 2019 | 1 489 tkr | 256 tkr | 629 tkr |
| 2020 | 2 776 tkr | 1 212 tkr | 1 088 tkr |
| 2021 | 3 964 tkr | 1 650 tkr | 1 860 tkr |
| 2022 | 1 732 tkr | −316 tkr | 1 751 tkr |
| 2023 | 3 016 tkr | 1 501 tkr | 2 663 tkr |
| 2024 | 4 558 tkr | 435 tkr | 2 648 tkr |
| 2025 | 1 406 tkr | −2 835 tkr | 75 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 50,9 % – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal −201,6 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −69,2 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 406 | 4 558 | 3 016 | 1 732 | 3 964 | 2 776 | 1 489 | 1 180 | 250 | 990 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | 0 | −50 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 11 | 6 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 406 | 4 569 | 3 022 | 1 733 | 3 964 | 2 725 | 1 489 | 1 180 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 235 | 1 073 | 447 | 77 | 483 | 234 | 351 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 16 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 796 | 1 887 | 1 038 | 1 546 | 977 | 1 148 | 840 | 504 | – | – |
| Personalkostnader | 180 | 597 | 233 | 243 | 366 | 69 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 21 | 22 | 29 | 64 | 64 | 52 | 42 | 42 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 8 | 15 | 2 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 240 | 3 595 | 1 750 | 1 931 | 1 891 | 1 503 | 1 233 | 562 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 834 | 974 | 1 272 | −198 | 2 072 | 1 222 | 257 | 618 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 81 | 229 | 37 | 0 | 0 | 0 | 4 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | −0 | 0 | 0 | 98 | 10 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −539 | 229 | −118 | −423 | −10 | −1 | 4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 835 | 435 | 1 501 | −316 | 1 650 | 1 212 | 256 | 622 | −152 | 69 |
| Bokslutsdispositioner | 1 010 | −260 | −350 | 450 | −400 | −300 | 0 | −150 | – | – |
| Resultat före skatt | −1 825 | 175 | 1 151 | 134 | 1 250 | 912 | 256 | 472 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 190 | 238 | 63 | 377 | 203 | 41 | 107 | – | – |
| Årets resultat | −1 826 | −15 | 912 | 71 | 872 | 709 | 216 | 365 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 25 | 46 | 28 | 57 | 121 | 186 | 163 | 169 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 1 461 | 1 232 | 1 075 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 25 | 46 | 1 488 | 1 288 | 1 197 | 186 | 163 | 169 | – | – |
| Varulager | – | – | – | – | – | 0 | 51 | 26 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 3 063 | 1 570 | 1 007 | 1 759 | 402 | 262 | 457 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 25 | 3 926 | 1 829 | 1 158 | 1 768 | 490 | 362 | 656 | – | – |
| Kassa och bank | 98 | 49 | 536 | 83 | 357 | 1 422 | 906 | 490 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 123 | 3 975 | 2 365 | 1 241 | 2 125 | 1 912 | 1 318 | 1 172 | – | – |
| Summa tillgångar | 148 | 4 021 | 3 854 | 2 529 | 3 321 | 2 098 | 1 481 | 1 342 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 851 | 2 613 | 1 701 | 1 630 | 938 | 329 | 363 | −1 | – | – |
| Fritt eget kapital | 25 | 2 598 | 2 613 | 1 701 | 1 810 | 1 038 | 579 | 363 | – | – |
| Eget kapital | 75 | 2 648 | 2 663 | 1 751 | 1 860 | 1 088 | 629 | 413 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 1 010 | 750 | 400 | 850 | 450 | 150 | 150 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | −446 | – | – |
| Leverantörsskulder | 17 | 1 | 8 | 86 | 13 | 73 | 83 | 15 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 270 | 156 | 0 | 393 | 203 | 145 | 104 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 72 | 363 | 440 | 378 | 611 | 560 | 702 | 1 225 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 148 | 4 021 | 3 854 | 2 529 | 3 321 | 2 098 | 1 481 | 1 342 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 1 050 | – | – | 180 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,9 % | 85,8 % | 84,6 % | 81,8 % | 76,3 % | 68,9 % | 50,5 % | 39,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 169 % | 1 095 % | 537 % | 328 % | 347 % | 341 % | 181 % | 94 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −201,5 % | 21,4 % | 42,2 % | −11,4 % | 52,3 % | 44 % | 17,2 % | 52,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −201,6 % | 9,5 % | 49,8 % | −18,2 % | 41,6 % | 43,7 % | 17,2 % | 52,7 % | −60,8 % | 7 % |
| Omsättningstillväxt | −69,2 % | 51,1 % | 74,1 % | −56,3 % | 42,8 % | 86,4 % | 26,2 % | 372 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2 426 % | −0,6 % | 34,3 % | 4 % | 46,9 % | 65,2 % | 34,3 % | 88,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 406 tkr | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 3 092 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 621 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 2 252 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −1 826 tkr | −15 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 826 tkr | −15 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 15 tkr | −912 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −15 tkr | 912 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 303 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 050 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 1 010 tkr | −260 tkr |
| Forslag disposition | 25 tkr | 2 598 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 25 tkr | 1 548 tkr |
| Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott | – | −1 050 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 25 tkr | 46 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 363 tkr | 363 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 338 tkr | 317 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 41 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 21 tkr | 22 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 621 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart | 0 | 400 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 tkr | 863 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 21 tkr | 84 tkr |
| Ovriga skatter | 1 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 1 010 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 35 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Bodyfight ABHuvudarbetsställe
Håkansdal 16, 417 42 Göteborg
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556950-7311
Registreringsdatum
28 november 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
- SNI 47.271 – Detaljhandel med hälsokost
- SNI 85.599 – Annan övrig utbildning
- SNI 55.202 – Stug- och rumsuthyrning
- SNI 46.491 – Partihandel med sport- och fritidsartiklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.