Bodyweight AB
556851-3492Aktiebolagreg. 2011
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
633 tkr
Resultat efter fin. poster
−61 tkr
Soliditet
25 %
Anställda
–
Välkommen till Bodyweight®
BODYWEIGHT®DIET, enda viktprogrammet med resultatgaranti. 1 kilo per vecka - eller pengarna tillbaka. BODYWEIGHT®Training System. Köp det bästa redskapet för att kunna utföra hundratals övningar med din kroppsvikt. BODYWEIGHT® Miniband.
bodyweight.se
Adresser
Besöksadress
Sveavägen 140 6TR, 113 49 Stockholm
Postadress
Sveavägen 140 6TR, 113 49 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva postorderhandel och detaljhandel med sport- och fritidsutrustning. Samt utveckling av nya affärs- koncept och affärsidéer. Fristående konstnärlig verksamhet. Utveckling och försäljning av IT-tjänster, förvaltning av fastigheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 006 tkr | −15 tkr | – |
| 2018 | 796 tkr | 183 tkr | – |
| 2019 | 332 tkr | 58 tkr | 208 tkr |
| 2020 | 894 tkr | 780 tkr | 821 tkr |
| 2021 | 79 tkr | 31 tkr | 840 tkr |
| 2022 | 287 tkr | 147 tkr | 955 tkr |
| 2023 | 374 tkr | 1 tkr | 954 tkr |
| 2024 | 660 tkr | 842 tkr | 955 tkr |
| 2025 | 633 tkr | −61 tkr | 894 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 24,8 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal −9,6 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −4,1 % – branschmedian −4,2 %
Median för 8463 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 633 | 660 | 374 | 287 | 79 | 894 | 332 | 796 | 1 006 |
| Förändring av lager | −28 | −17 | −9 | −39 | 0 | −3 | −24 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 430 | 297 | – | – | – | 0 | 12 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 035 | 941 | 365 | 248 | 79 | 891 | 321 | – | – |
| Handelsvaror | 93 | – | 0 | 60 | 22 | 42 | 6 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 021 | 159 | 395 | 38 | 25 | 39 | 119 | – | – |
| Personalkostnader | 10 | – | 0 | 0 | 0 | 5 | −2 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 140 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 123 | 159 | 395 | 97 | 48 | 85 | 263 | – | – |
| Rörelseresultat | −88 | 781 | −30 | 150 | 32 | 806 | 58 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 27 | 62 | 31 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | −0 | 3 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 27 | 61 | 31 | −3 | −1 | −25 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −61 | 842 | 1 | 147 | 31 | 780 | 58 | 183 | −15 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −840 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −61 | 2 | 1 | 147 | 31 | 780 | 58 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 2 | 2 | 32 | 12 | 167 | 15 | – | – |
| Årets resultat | −61 | 1 | −1 | 115 | 19 | 613 | 43 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Varulager | 56 | 84 | 101 | 110 | 149 | 166 | 168 | – | – |
| Kundfordringar | 165 | 270 | 29 | 0 | 20 | 23 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 642 | 570 | 98 | 1 | 20 | 879 | 81 | – | – |
| Kassa och bank | 2 910 | 2 465 | 2 024 | 1 771 | 1 597 | 701 | 761 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 608 | 3 119 | 2 222 | 1 882 | 1 766 | 1 746 | 1 010 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 608 | 3 119 | 2 222 | 1 882 | 1 766 | 1 746 | 1 010 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 905 | 904 | 905 | 790 | 771 | 158 | 114 | – | – |
| Fritt eget kapital | 844 | 905 | 904 | 905 | 790 | 771 | 158 | – | – |
| Eget kapital | 894 | 955 | 954 | 955 | 840 | 821 | 208 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 448 | – | – |
| Leverantörsskulder | 80 | 377 | 376 | 2 | 27 | 0 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | −28 | 34 | 32 | 82 | 119 | 42 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 714 | 2 164 | 1 268 | 926 | 926 | 925 | 354 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 608 | 3 119 | 2 222 | 1 882 | 1 766 | 1 746 | 1 010 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 24,8 % | 30,6 % | 42,9 % | 50,8 % | 47,6 % | 47 % | 20,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 131 % | 140 % | 167 % | 191 % | 175 % | 171 % | 238 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −13,9 % | 118,3 % | −8 % | 52,3 % | 40,1 % | 90,1 % | 17,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −9,6 % | 127,6 % | 0,3 % | 51,2 % | 39,2 % | 87,3 % | 17,5 % | 23 % | −1,5 % |
| Omsättningstillväxt | −4,1 % | 76,7 % | 30,3 % | 263,3 % | −91,2 % | 169,3 % | −58,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −6,8 % | 0,1 % | −0,1 % | 12 % | 2,3 % | 74,7 % | 20,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −61 tkr | 528 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −61 tkr | 528 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −528 | 920 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 528 | −920 |
| Forandring eget kapital totalt | 894 tkr | 955 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −61 tkr | 528 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 844 tkr | 905 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 844 tkr | 905 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 403 tkr | 300 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 700 tkr | 700 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 700 tkr | 700 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 56 tkr | 84 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 840 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 74 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 172 tkr | 299 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | 9 tkr |
| Vaxelskulder | 2 462 tkr | 1 507 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Bodyweight ABHuvudarbetsställe
Sveavägen 140 6TR, 113 49 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556851-3492
Registreringsdatum
2 maj 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Övriga registrerade namn
1 st
- Halabaloa – särskilt företagsnamn, registrerat 27 april 2017. För den del av verksamheten som avser utveckling av nya affärs- koncept och affärsidéer. Fristående konstnärlig verksamhet. Utveckling och försäljare av IT-tjänster, förvaltning av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.