Boende Ursvik 22 AB
556912-1394Aktiebolagreg. 2012
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
20 055 tkr
Resultat efter fin. poster
9 556 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Göteborg
Postadress
c/o Newsec Asset Management Ab, Box 11405, 404 29 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 17 606 tkr | 6 463 tkr | – |
| 2021 | 17 578 tkr | 4 809 tkr | – |
| 2022 | 18 398 tkr | 4 530 tkr | 81 962 tkr |
| 2023 | 18 834 tkr | 3 557 tkr | 281 353 tkr |
| 2024 | 19 234 tkr | 9 535 tkr | 261 785 tkr |
| 2025 | 20 055 tkr | 9 556 tkr | 257 378 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 47,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 4,3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 055 | 19 234 | 18 834 | 18 398 | 17 578 | 17 606 |
| Övriga rörelseintäkter | 18 | 17 | 745 | 12 | – | – |
| Rörelseintäkter | 20 073 | 19 251 | 19 579 | 18 410 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 231 | 312 | 214 | 193 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 361 | 4 329 | 4 329 | 4 329 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 808 | 10 498 | 10 013 | 9 382 | – | – |
| Rörelseresultat | 9 265 | 8 753 | 9 566 | 9 028 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 291 | 782 | 849 | 4 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 6 858 | 4 502 | – | – |
| Finansiella poster | 291 | 782 | −6 009 | −4 498 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 9 556 | 9 535 | 3 557 | 4 530 | 4 809 | 6 463 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −9 000 | 6 270 | 1 510 | – | – |
| Resultat före skatt | 9 556 | 535 | 9 827 | 6 040 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 964 | 103 | 2 017 | 1 278 | – | – |
| Årets resultat | 7 592 | 432 | 7 810 | 4 762 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 247 028 | 252 181 | 251 748 | 256 065 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 247 028 | 252 181 | 251 748 | 256 065 | – | – |
| Kundfordringar | 152 | 2 | 262 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 853 | 3 404 | 8 627 | 27 027 | – | – |
| Kassa och bank | 8 883 | 17 950 | 24 162 | 181 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 12 736 | 21 354 | 32 789 | 27 208 | – | – |
| Summa tillgångar | 259 764 | 273 535 | 284 537 | 283 273 | 282 735 | 298 506 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 249 736 | 261 303 | 273 493 | 77 150 | – | – |
| Fritt eget kapital | 257 328 | 261 736 | 281 303 | 81 912 | – | – |
| Eget kapital | 257 378 | 261 785 | 281 353 | 81 962 | – | – |
| Avsättningar | 867 | 773 | 679 | 586 | – | – |
| Långfristiga skulder | 125 | 227 | 102 | 198 760 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 244 | 74 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 482 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 394 | 10 750 | 2 403 | 1 965 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 259 764 | 273 535 | 284 537 | 283 273 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 12 000 | 12 000 | 20 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,1 % | 95,7 % | 98,9 % | 28,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 914 % | 199 % | 1 365 % | 1 385 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 46,2 % | 45,5 % | 50,8 % | 49,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 47,7 % | 49,6 % | 18,9 % | 24,6 % | 27,4 % | 36,7 % |
| Omsättningstillväxt | 4,3 % | 2,1 % | 2,4 % | 4,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,9 % | 0,2 % | 2,8 % | 5,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 1 640 tkr | 1 083 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 7 592 tkr | 432 tkr |
| Avsattningar ovrig skatt | 867 tkr | 773 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 7 592 tkr | 432 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −432 tkr | −7 810 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 432 tkr | 7 810 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 12 000 tkr | 20 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 7 592 tkr | 432 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 12 000 tkr | 20 000 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 257 328 tkr | 261 736 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 245 328 tkr | 249 736 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 12 000 tkr | 12 000 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 160 tkr | 140 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 4 202 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 5 232 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 030 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 133 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 5 099 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 030 tkr | – |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 9 000 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Odefinierat begrepp monetart | 242 826 tkr | 247 082 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart debit | 5 216 tkr | 5 857 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 901 tkr | 2 179 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 33 tkr | 50 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 125 tkr | 227 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | – | 0 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 291 tkr | 782 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 0 | 5 099 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 0 | 5 099 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 0 | 4 878 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −5 099 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omrakningsdifferenser | 0 | −116 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 9 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 361 tkr | 1 700 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Boende Ursvik 22 ABHuvudarbetsställe
Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556912-1394
Registreringsdatum
29 november 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.