Bonde Records AB
559128-4228Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
186 tkr
Resultat efter fin. poster
103 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Valhallavägen 124, 114 41 Stockholm
Postadress
c/o Recum, Valhallavägen 124, 114 41 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Musikproduktion och komposition av text och melodi. Artistverksamhet under eget namn Sofi Bonde.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 65 tkr | −86 tkr | – |
| 2019 | 109 tkr | −121 tkr | – |
| 2020 | 186 tkr | −120 tkr | 26 tkr |
| 2021 | 335 tkr | −246 tkr | 26 tkr |
| 2022 | 187 tkr | 6 tkr | 32 tkr |
| 2023 | 108 tkr | −14 tkr | 28 tkr |
| 2024 | 108 tkr | 30 tkr | 58 tkr |
| 2025 | 187 tkr | 86 tkr | 144 tkr |
| 2026 | 186 tkr | 103 tkr | 157 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal 55,4 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt −0,5 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5817 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 186 | 187 | 108 | 108 | 187 | 335 | 186 | 109 | 65 |
| Rörelseintäkter | 186 | 187 | 108 | 108 | 187 | 335 | 186 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 67 | 32 | 43 | 24 | 515 | 244 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 84 | 34 | 41 | 68 | 149 | 59 | 55 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 3 | 7 | 7 | 7 | 7 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 2 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 84 | 101 | 78 | 121 | 181 | 581 | 306 | – | – |
| Rörelseresultat | 103 | 86 | 30 | −14 | 6 | −246 | −120 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −0 | −0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 103 | 86 | 30 | −14 | 6 | −246 | −120 | −121 | −86 |
| Resultat före skatt | 103 | 86 | 30 | −14 | 6 | −246 | −120 | – | – |
| Årets resultat | 103 | 86 | 30 | −14 | 6 | −246 | −120 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 3 | 11 | 18 | 25 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 3 | 11 | 18 | 25 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 22 | 32 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 97 | 84 | 47 | 16 | 26 | 100 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 59 | 59 | 11 | 16 | 4 | 63 | 115 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 157 | 144 | 58 | 32 | 30 | 163 | 115 | – | – |
| Summa tillgångar | 157 | 144 | 58 | 35 | 41 | 181 | 140 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 | 8 | −22 | −28 | −24 | 222 | 96 | – | – |
| Fritt eget kapital | 107 | 94 | 8 | −22 | −18 | −24 | −24 | – | – |
| Eget kapital | 157 | 144 | 58 | 28 | 32 | 26 | 26 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | – | – | 0 | 7 | 9 | 155 | 114 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 157 | 144 | 58 | 35 | 41 | 181 | 140 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 100 % | 79,7 % | 77,9 % | 14,2 % | 18,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | – | – | 447 % | 334 % | 105 % | 100 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 55,2 % | 46 % | 27,8 % | −12,7 % | 3,1 % | −73,5 % | −64,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 55,4 % | 46 % | 27,8 % | −13 % | 3,2 % | −73,4 % | −64,5 % | −111 % | −132,3 % |
| Omsättningstillväxt | −0,5 % | 73,2 % | 0 % | −42,3 % | −44,2 % | 80,1 % | 70,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 65,6 % | 59,8 % | 51,8 % | −49,1 % | 18,5 % | −955,4 % | −465,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 103 tkr | 86 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 103 tkr | 86 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −86 tkr | −30 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 90 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 86 tkr | 30 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 157 tkr | 144 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 103 tkr | 86 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | 90 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 107 tkr | 94 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 550 | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 37 tkr | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 37 tkr | 37 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 97 tkr | 84 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 sep. 2025 – 31 aug. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Bonde Records ABHuvudarbetsställe
Valhallavägen 124, 114 41 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559128-4228
Registreringsdatum
9 oktober 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.200 – Ljudinspelning och musikutgivning
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.