Bonfire Development AB
559281-2936Aktiebolagreg. 2020
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
21 329 tkr
Resultat efter fin. poster
1 551 tkr
Soliditet
23 %
Anställda
18
Bonfire
Bonfire skapar trygghet och omtanke för att tända den kraft som driver utveckling. Vi är partners som brinner för långsiktiga lösningar och skapar den glöd som tänder idéer.
bonfire.se
Adresser
Besöksadress
Norra Hamngatan 4, 411 14 Göteborg
Postadress
Norra Hamngatan 4, 411 14 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inriktad mot IT-konsulttjänster samt förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 9 938 tkr | 1 484 tkr | – |
| 2022 | 16 497 tkr | 1 511 tkr | – |
| 2023 | 17 833 tkr | 819 tkr | 1 475 tkr |
| 2024 | 18 598 tkr | 1 279 tkr | 1 655 tkr |
| 2025 | 21 329 tkr | 1 551 tkr | 1 665 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 23,2 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 7,3 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 14,7 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 21 329 | 18 598 | 17 833 | 16 497 | 9 938 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 21 329 | 18 598 | 17 833 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 395 | 2 280 | 1 764 | – | – |
| Personalkostnader | 17 348 | 15 019 | 15 249 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 7 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 21 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 19 775 | 17 306 | 17 012 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 554 | 1 291 | 821 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 14 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | −12 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 551 | 1 279 | 819 | 1 511 | 1 484 |
| Resultat före skatt | 1 551 | 1 279 | 819 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 359 | 299 | 217 | – | – |
| Årets resultat | 1 192 | 980 | 602 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 35 | 46 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 35 | 46 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 5 171 | 4 324 | 4 642 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 7 078 | 6 956 | 6 664 | – | – |
| Kassa och bank | 1 181 | 228 | 20 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 259 | 7 184 | 6 684 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 294 | 7 230 | 6 684 | – | – |
| Aktiekapital | 51 | 51 | 51 | – | – |
| Bundet eget kapital | 51 | 51 | 51 | – | – |
| Balanserat resultat | 421 | 623 | 821 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 613 | 1 604 | 1 423 | – | – |
| Eget kapital | 1 665 | 1 655 | 1 475 | – | – |
| Obeskattade reserver | 327 | 327 | 327 | – | – |
| Leverantörsskulder | 415 | 251 | 116 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 9 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 302 | 5 248 | 4 881 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 294 | 7 230 | 6 684 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 18 | 17 | 17 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 23,2 % | 26,5 % | 26 % | – | – |
| Kassalikviditet | 131 % | 137 % | 137 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 7,3 % | 6,9 % | 4,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 7,3 % | 6,9 % | 4,6 % | 9,2 % | 14,9 % |
| Omsättningstillväxt | 14,7 % | 4,3 % | 8,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 71,6 % | 59,2 % | 40,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 185 tkr | 1 094 tkr | 1 049 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 574 tkr | 428 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 192 tkr | 980 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 192 tkr | 980 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −980 tkr | −602 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 980 tkr | 602 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 183 tkr | 800 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 192 tkr | 980 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 183 tkr | 800 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 5 tkr |
| Forslag disposition | 1 613 tkr | 1 604 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 613 tkr | 1 604 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 242 tkr | 213 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 35 tkr | 46 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 53 tkr | 53 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 18 tkr | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 53 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 501 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 004 tkr | 2 628 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 582 | 1 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 11 tkr | 22 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 1 089 tkr | 1 486 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 873 tkr | 2 347 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Bonfire Development ABHuvudarbetsställe
Norra Hamngatan 4, 411 14 Göteborg
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559281-2936
Registreringsdatum
5 november 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
51 428 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.