BOSMA Las AB
559144-8005Aktiebolagreg. 2018
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
654 tkr
Resultat efter fin. poster
40 tkr
Soliditet
5 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vitabandsvägen 1, 302 91 Halmstad
Postadress
Vitabandsvägen 1, 302 91 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för verksamheten är att äga, förvalta fastigheten Expeditören 12, i Halmstad.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 599 tkr | 126 tkr | – |
| 2021 | 599 tkr | 129 tkr | – |
| 2022 | 616 tkr | 218 tkr | 414 tkr |
| 2023 | 616 tkr | −121 tkr | 394 tkr |
| 2024 | 612 tkr | 16 tkr | 409 tkr |
| 2025 | 654 tkr | 40 tkr | 442 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 5,3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 6,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 7 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 654 | 612 | 616 | 616 | 599 | 599 |
| Rörelseintäkter | 654 | 612 | 616 | 616 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 166 | 156 | 253 | 144 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 141 | 141 | 141 | 141 | – | – |
| Rörelsekostnader | 307 | 297 | 394 | 285 | – | – |
| Rörelseresultat | 348 | 314 | 221 | 331 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 308 | 300 | 342 | 112 | – | – |
| Finansiella poster | −308 | −299 | −342 | −112 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 40 | 16 | −121 | 218 | 129 | 126 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 100 | −50 | – | – |
| Resultat före skatt | 40 | 16 | −21 | 168 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 8 | – | 0 | 35 | – | – |
| Årets resultat | 32 | 16 | −21 | 134 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 198 | 8 339 | 8 480 | 8 621 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 198 | 8 339 | 8 480 | 8 621 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 75 | 100 | 75 | 70 | – | – |
| Kassa och bank | 112 | 72 | 91 | 58 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 187 | 172 | 166 | 128 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 384 | 8 511 | 8 645 | 8 749 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 359 | 344 | 364 | 231 | – | – |
| Fritt eget kapital | 392 | 359 | 344 | 364 | – | – |
| Eget kapital | 442 | 409 | 394 | 414 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 100 | – | – |
| Långfristiga skulder | 7 817 | 7 986 | 8 095 | 8 074 | – | – |
| Skatteskulder | 31 | 23 | 57 | 90 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 125 | 115 | 157 | 161 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 384 | 8 511 | 8 645 | 8 749 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5,3 % | 4,8 % | 4,6 % | 5,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 149 % | 149 % | 105 % | 79 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 53,2 % | 51,4 % | 35,9 % | 53,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,2 % | 2,6 % | −19,6 % | 35,4 % | 21,5 % | 21 % |
| Omsättningstillväxt | 7 % | −0,7 % | −0 % | 2,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,3 % | 3,9 % | −5,2 % | 32,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 32 tkr | 16 tkr |
| Byggnader mark | 8 198 tkr | 8 339 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 9 282 tkr | 9 282 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 084 tkr | 943 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 141 tkr | 141 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 32 tkr | 16 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −16 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 16 tkr | −21 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 75 tkr | 100 tkr |
| Forslag disposition | 392 tkr | 359 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 392 tkr | 359 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 5 435 tkr | 5 490 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 038 tkr | 2 124 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 5 724 tkr | 5 782 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 55 tkr | 80 tkr |
| Stallda sakerheter | 5 782 tkr | 5 782 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 5 782 tkr | 5 782 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 94 tkr | 93 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
BOSMA Las ABHuvudarbetsställe
Vitabandsvägen 1, 302 91 Halmstad
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559144-8005
Registreringsdatum
11 januari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.