Bra Tummaträ Bygg AB
559320-9421Aktiebolagreg. 2021
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 517 tkr
Resultat efter fin. poster
124 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sanatoriegatan 16 B, 416 53 Göteborg
Postadress
Sanatoriegatan 16 B, 416 53 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom byggnation, byggnadsentreprenad, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2021 | 449 tkr | 142 tkr | 108 tkr |
| 2022 | 828 tkr | 78 tkr | 170 tkr |
| 2023 | 809 tkr | 198 tkr | 238 tkr |
| 2024 | 905 tkr | 129 tkr | 243 tkr |
| 2025 | 1 517 tkr | 124 tkr | 327 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 55,4 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 8,2 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 67,6 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 517 | 905 | 809 | 828 | 449 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 58 | 67 | 58 | 6 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 574 | 972 | 867 | 834 | 449 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 675 | 225 | 0 | 52 | 3 | – |
| Övriga externa kostnader | 173 | 122 | 95 | 95 | 19 | – |
| Personalkostnader | 601 | 489 | 568 | 602 | 279 | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 7 | 7 | 4 | – |
| Rörelsekostnader | 1 456 | 843 | 670 | 756 | 305 | – |
| Rörelseresultat | 118 | 129 | 198 | 78 | 143 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | 1 | 0 | 0 | 1 | – |
| Finansiella poster | 6 | −0 | 0 | −0 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 124 | 129 | 198 | 78 | 142 | – |
| Bokslutsdispositioner | 35 | −32 | −49 | 0 | −37 | – |
| Resultat före skatt | 159 | 96 | 149 | 78 | 105 | – |
| Skatt på årets resultat | 35 | 22 | 31 | 17 | 22 | – |
| Årets resultat | 124 | 75 | 118 | 62 | 83 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 | 10 | 17 | 24 | 31 | – |
| Anläggningstillgångar | 3 | 10 | 17 | 24 | 31 | – |
| Kundfordringar | 178 | 52 | – | 0 | 97 | – |
| Kortfristiga fordringar | 378 | 268 | 98 | 63 | 142 | – |
| Kassa och bank | 329 | 208 | 299 | 219 | 37 | – |
| Omsättningstillgångar | 707 | 476 | 397 | 283 | 179 | – |
| Summa tillgångar | 710 | 486 | 414 | 306 | 210 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 178 | 143 | 95 | 83 | – | – |
| Fritt eget kapital | 302 | 218 | 213 | 145 | 83 | – |
| Eget kapital | 327 | 243 | 238 | 170 | 108 | – |
| Obeskattade reserver | 83 | 118 | 86 | 37 | 37 | – |
| Leverantörsskulder | 159 | 30 | 8 | 1 | 6 | – |
| Kortfristiga skulder | 300 | 125 | 90 | 100 | 65 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 710 | 486 | 414 | 306 | 210 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 70 | 40 | 70 | 50 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 55,4 % | 69,3 % | 73,9 % | 65 % | 65,5 % | – |
| Kassalikviditet | 236 % | 381 % | 440 % | 284 % | 276 % | – |
| Rörelsemarginal | 7,8 % | 14,3 % | 24,4 % | 9,5 % | 31,9 % | – |
| Vinstmarginal | 8,2 % | 14,2 % | 24,5 % | 9,4 % | 31,6 % | – |
| Omsättningstillväxt | 67,6 % | 11,9 % | −2,3 % | 84,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 37,9 % | 30,8 % | 49,7 % | 36,3 % | 76,9 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 517 tkr | 905 tkr | 809 tkr | 828 tkr | 449 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 124 tkr | 75 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 124 tkr | 75 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −75 tkr | −118 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 75 tkr | 118 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 40 tkr | 70 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 2 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 35 tkr | −34 tkr |
| Forslag disposition | 302 tkr | 218 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 232 tkr | 178 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 147 tkr | 194 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 3 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 35 tkr | 35 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 32 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 53 tkr | 22 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 40 tkr | 25 tkr |
| Periodiseringsfonder | 83 tkr | 118 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 101 tkr | 70 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 4 juni 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Bra Tummaträ Bygg ABHuvudarbetsställe
Sanatoriegatan 16 B, 416 53 Göteborg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559320-9421
Registreringsdatum
4 juni 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.