Bragee Kliniker AB
556885-0597Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2019Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−222 tkr
Soliditet
3 %
Anställda
–
Sök Fysioterapeut och rehab direkt. Neurologisk rehabilitering på remiss - Bragée Kliniker
Vi är specialister på neurologisk rehabilitering, smärta och utmattning och har hjälpt tusentals rehabpatienter genom åren utan väntetid. Sök fysioterapeut, arbetsterapeut eller dietist direkt utan remiss. Helhetssyn och ansvar med team av specialistläkare. Mitt på Östermalm (T-bana Karlaplan) i mod
bragee.se
Adresser
Besöksadress
Karlavägen 100, 115 26 Stockholm
Postadress
Karlavägen 100, 115 26 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och samordna bolag inom uppdragsforskning, it-verksamhet och sjukvård samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | 4 471 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | −182 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 4 952 tkr | 5 336 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −222 tkr | 114 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 2,6 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 69 | 47 | – | – |
| Rörelsekostnader | 69 | 47 | – | – |
| Rörelseresultat | −69 | −47 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 5 000 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 154 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −154 | 4 999 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −222 | 4 952 | −182 | 4 471 |
| Resultat före skatt | −222 | 4 952 | – | – |
| Årets resultat | −222 | 4 952 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 246 | 246 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 246 | 246 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 987 | 5 187 | – | – |
| Kassa och bank | 171 | 43 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 158 | 5 230 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 403 | 5 475 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 286 | 334 | – | – |
| Fritt eget kapital | 64 | 5 286 | – | – |
| Eget kapital | 114 | 5 336 | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 246 | 92 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 44 | 47 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 403 | 5 475 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 2,6 % | 97,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 9 504 % | 11 134 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −195,6 % | 92,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 246 tkr | 246 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −222 tkr | 4 952 tkr |
| Balansomslutning | 4 403 tkr | 5 475 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −222 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 5 000 tkr | – |
| Forandring ingaende eget kapital overgang k2aktiekapital | – | 50 tkr |
| Forandring ingaende eget kapital overgang k2arets resultat | – | 4 952 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 3 987 tkr | 5 187 tkr |
| Forslag disposition | 64 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 64 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 10 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 3 635 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 8 364 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | – |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 200 tkr | 200 tkr |
| Medel disponera | 64 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 | 11 |
| Ovriga langfristiga skulder | 4 246 tkr | 92 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 44 tkr | 44 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Bragee Kliniker ABHuvudarbetsställe
Karlavägen 100, 115 26 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556885-0597
Registreringsdatum
22 februari 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- SNI 72.109 – Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
- SNI 63.910 – Webbportaler
Övriga registrerade namn
1 st
- Bragée Clinics – företagsnamn på främmande språk, registrerat 3 juli 2019
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.