Brand Telecom & Construction Aktiebolag
556656-9777Aktiebolagreg. 2004
Strängnäs, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 250 tkr
Resultat efter fin. poster
469 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sandavägen 55, 645 93 Strängnäs
Postadress
Sandavägen 55, 645 93 Strängnäs
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva handel med värdepapper och förvaltning av fast egendom, teknisk och ekonomisk konsultation mot telecom- och byggnadsindustrin, dokumentation och fotografering för telecom- och byggnadsindustrin. Entreprenader inom telecom- och byggnads- industrin, försäljning, utbildning och support av telecom och byggteknisk utrustning samt import och export av varor för telecom- och byggnadsindustrin jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 188 tkr | −460 tkr | – |
| 2018 | 1 935 tkr | 251 tkr | – |
| 2019 | 2 004 tkr | 383 tkr | – |
| 2020 | 2 615 tkr | 1 046 tkr | 3 038 tkr |
| 2021 | 2 334 tkr | 829 tkr | 2 930 tkr |
| 2022 | 2 080 tkr | 660 tkr | 3 381 tkr |
| 2023 | 2 243 tkr | 1 040 tkr | – |
| 2024 | 2 195 tkr | 342 tkr | 3 692 tkr |
| 2025 | 2 250 tkr | 469 tkr | 3 555 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34,3 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 20,8 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 2,5 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 250 | 2 195 | 2 243 | 2 080 | 2 334 | 2 615 | 2 004 | 1 935 | 1 188 |
| Övriga rörelseintäkter | 180 | 180 | – | 438 | 298 | 195 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 430 | 2 375 | – | 2 517 | 2 632 | 2 810 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 4 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 791 | 782 | – | 765 | 797 | 659 | – | – | – |
| Personalkostnader | 934 | 947 | – | 916 | 957 | 912 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 64 | 78 | – | 71 | 69 | 71 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 788 | 1 807 | – | 1 756 | 1 823 | 1 642 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 641 | 568 | – | 761 | 809 | 1 168 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 17 | 20 | – | 20 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 197 | 286 | – | 181 | 143 | 152 | – | – | – |
| Finansiella poster | −172 | −226 | – | −102 | 20 | −122 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 469 | 342 | 1 040 | 660 | 829 | 1 046 | 383 | 251 | −460 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | −83 | −580 | 0 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 469 | 342 | – | 577 | 249 | 1 046 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 106 | 76 | – | 126 | 57 | 229 | – | – | – |
| Årets resultat | 363 | 265 | – | 451 | 193 | 816 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 873 | 8 898 | – | 8 977 | 8 875 | 8 686 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 590 | 387 | – | 595 | 751 | 563 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 9 463 | 9 284 | – | 9 573 | 9 626 | 9 250 | – | – | – |
| Kundfordringar | 15 | 0 | – | 130 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 704 | 507 | – | 796 | 394 | 555 | – | – | – |
| Kassa och bank | 193 | 510 | – | 261 | 330 | 307 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 897 | 1 016 | – | 1 057 | 724 | 863 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 10 360 | 10 300 | – | 10 630 | 10 350 | 10 112 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 3 092 | 3 327 | – | 2 830 | 2 638 | 2 121 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 455 | 3 592 | – | 3 281 | 2 830 | 2 938 | – | – | – |
| Eget kapital | 3 555 | 3 692 | – | 3 381 | 2 930 | 3 038 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 373 | 290 | 290 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 5 285 | 5 412 | – | 5 692 | 5 892 | 6 032 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 15 | 5 | – | 51 | 24 | 69 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 142 | 162 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 520 | 1 197 | – | 1 184 | 1 238 | 753 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 360 | 10 300 | – | 10 630 | 10 350 | 10 112 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | – | 2 | 2 | 2 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34,3 % | 35,8 % | – | 34,6 % | 30,5 % | 32,3 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 59 % | 85 % | – | 89 % | 59 % | 115 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 28,5 % | 25,9 % | – | 36,6 % | 34,7 % | 44,7 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 20,8 % | 15,6 % | 46,4 % | 31,7 % | 35,5 % | 40 % | 19,1 % | 13 % | −38,7 % |
| Omsättningstillväxt | 2,5 % | −2,1 % | 7,8 % | −10,9 % | −10,8 % | 30,5 % | 3,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,2 % | 7,2 % | – | 13,3 % | 6,6 % | 26,9 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 125 tkr | 1 098 tkr | – | 1 040 tkr | 1 167 tkr | 1 308 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (44)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag | 160 tkr | 160 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 160 tkr | 160 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 205 tkr | 2 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 205 tkr | 2 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 138 tkr | 142 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 341 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 142 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 363 tkr | 265 tkr |
| Byggnader mark | 8 854 tkr | 8 873 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 9 871 tkr | 9 832 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 017 tkr | 960 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 39 tkr | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 57 tkr | 71 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 363 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −265 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 277 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 265 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 3 555 tkr | 3 692 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 363 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | 277 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 200 tkr | 200 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 200 tkr | 200 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 489 tkr | 236 tkr |
| Forslag disposition | 3 455 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 055 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 53 tkr | 84 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 4 725 tkr | 4 852 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 19 tkr | 25 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 68 tkr | 68 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 49 tkr | 43 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 31 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 147 tkr | 187 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 268 tkr | 165 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 140 tkr | 140 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 5 285 tkr | 5 412 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 7 tkr | 40 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 004 tkr | 834 tkr |
| Stallda sakerheter | 7 500 tkr | 7 500 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 7 500 tkr | 7 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 92 tkr | 53 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Brand Telecom & Construction AktiebolagHuvudarbetsställe
Sandavägen 55, 645 93 Strängnäs
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556656-9777
Registreringsdatum
3 mars 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Strängnäs, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.