Brandgarden AB
556763-7953Aktiebolagreg. 2008
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
−0 tkr
Resultat efter fin. poster
−9 tkr
Soliditet
−924 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vasagatan 5 A, 411 24 Göteborg
Postadress
c/o Björn Abrahamsson, Vasagatan 5 A, 411 24 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är försäljning av textilier och konfektion via internet, och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 254 tkr | −95 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −42 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −28 tkr | −224 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −24 tkr | −248 tkr |
| 2022 | 195 tkr | −85 tkr | −332 tkr |
| 2023 | 176 tkr | 161 tkr | −171 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −9 tkr | −180 tkr |
| 2025 | −0 tkr | −9 tkr | −190 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −923,7 % – branschmedian 68,2 %
Vinstmarginal 941 800 % – branschmedian 9,4 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −3,7 %
Median för 10921 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | −0 | 0 | 176 | 195 | 0 | 0 | 0 | 254 |
| Förändring av lager | – | – | 0 | −257 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | −0 | 0 | 176 | −62 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 9 | 9 | 15 | 21 | 20 | 22 | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 | 9 | 15 | 21 | 20 | 22 | – | – |
| Rörelseresultat | −9 | −9 | 161 | −83 | −20 | −22 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 6 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −0 | −1 | −3 | −6 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | −9 | 161 | −85 | −24 | −28 | −42 | −95 |
| Resultat före skatt | −9 | −9 | 161 | −85 | −24 | −28 | – | – |
| Årets resultat | −9 | −9 | 161 | −85 | −24 | −28 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Varulager | – | – | – | 0 | 257 | 257 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | – | – |
| Kassa och bank | 4 | 4 | 45 | 6 | 4 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 21 | 20 | 62 | 23 | 277 | 274 | – | – |
| Summa tillgångar | 21 | 20 | 62 | 23 | 277 | 274 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | −280 | −271 | −432 | −348 | −324 | −296 | – | – |
| Fritt eget kapital | −290 | −280 | −271 | −432 | −348 | −324 | – | – |
| Eget kapital | −190 | −180 | −171 | −332 | −248 | −224 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 210 | 201 | 233 | 355 | 525 | 498 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 21 | 20 | 62 | 23 | 277 | 274 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −923,7 % | −882,9 % | −276,8 % | −1 458,6 % | −89,3 % | −81,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 10 % | 10 % | 27 % | 6 % | 4 % | 3 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 942 700 % | – | 91,7 % | −42,8 % | −2 031 900 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 941 800 % | – | 91,6 % | −43,5 % | −2 362 100 % | – | – | −37,4 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −9,8 % | 19 474 900 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5 % | 4,9 % | −93,9 % | 25,5 % | 9,5 % | 12,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −9 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −9 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 9 tkr | −161 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −9 tkr | 161 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −190 tkr | −180 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −9 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −290 tkr | −280 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −290 tkr | −280 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 15 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 15 tkr | 15 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 17 tkr | 17 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 202 tkr | 193 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 200 tkr | 200 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Brandgarden ABHuvudarbetsställe
Vasagatan 5 A, 411 24 Göteborg
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556763-7953
Registreringsdatum
21 augusti 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.120 – Grafisk design och visuell kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.