Brandtätning & Brandskyddsmålning i Malmö AB
559277-7188Aktiebolagreg. 2020
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
21 536 tkr
Resultat efter fin. poster
2 770 tkr
Soliditet
42 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Saxgatan 4, 211 24 Malmö
Postadress
c/o Tak & Brandskydd i Sverige Ab, Saxgatan 4, 211 24 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra brandtätning & brandskyddsmålning i fastigheter och nybyggnationer och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 238 tkr | 353 tkr | – |
| 2022 | 5 338 tkr | 1 404 tkr | – |
| 2023 | 6 772 tkr | 350 tkr | 367 tkr |
| 2024 | 13 545 tkr | 1 811 tkr | 1 471 tkr |
| 2025 | 21 536 tkr | 2 770 tkr | 2 642 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 41,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 12,9 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 59 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 21 536 | 13 545 | 6 772 | 5 338 | 2 238 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 52 | 2 | – | – |
| Rörelseintäkter | 21 536 | 13 596 | 6 774 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 5 686 | 3 576 | 1 586 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 729 | 2 212 | 1 417 | – | – |
| Personalkostnader | 10 286 | 5 954 | 3 410 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 62 | 26 | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 18 763 | 11 768 | 6 420 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 773 | 1 829 | 354 | 1 405 | 353 |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 18 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | −18 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 770 | 1 811 | 350 | 1 404 | 353 |
| Resultat före skatt | 2 770 | 1 811 | 350 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 598 | 407 | 74 | – | – |
| Årets resultat | 2 172 | 1 404 | 276 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 214 | 98 | 29 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 214 | 98 | 29 | – | – |
| Kundfordringar | 2 366 | 1 717 | 854 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 915 | 2 207 | 1 113 | – | – |
| Kassa och bank | 3 213 | 1 287 | 411 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 128 | 3 494 | 1 524 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 342 | 3 592 | 1 554 | 2 094 | 624 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 421 | 17 | 41 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 592 | 1 421 | 317 | – | – |
| Eget kapital | 2 642 | 1 471 | 367 | – | – |
| Leverantörsskulder | 770 | 413 | 294 | – | – |
| Skatteskulder | 518 | 164 | 296 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 699 | 2 121 | 1 187 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 342 | 3 592 | 1 554 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 000 | 1 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 41,7 % | 40,9 % | 23,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 166 % | 165 % | 128 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 12,9 % | 13,5 % | 5,2 % | 26,3 % | 15,8 % |
| Vinstmarginal | 12,9 % | 13,4 % | 5,2 % | 26,3 % | 15,8 % |
| Omsättningstillväxt | 59 % | 100 % | 26,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 82,2 % | 95,4 % | 75,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 2 172 tkr | 1 404 tkr |
| Avkastning eget kapital | 1,048 | 1,231 |
| Avkastning totalt kapital | 0,437 | 0,509 |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 300 tkr | 300 tkr |
| Eventual forpliktelser per typ | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 172 tkr | 1 404 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 404 tkr | −276 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 404 tkr | 276 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 000 tkr | 300 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 110 tkr | 48 tkr |
| Forslag disposition | 2 592 tkr | 1 421 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 592 tkr | 421 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 2 000 tkr | 1 000 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 185 tkr | 247 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 214 tkr | 98 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 309 tkr | 132 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 96 tkr | 34 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 178 tkr | 95 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 62 tkr | 26 tkr |
| Loner andra ersattningar | 7 273 tkr | 4 211 tkr |
| Loner andra ersattningar ovriga anstallda | 6 103 tkr | 4 211 tkr |
| Loner andra ersattningar styrelseledamoter verkstallande direktor motsvarande befattningshavare | 1 170 tkr | – |
| Medelantalet anstallda kvinnor | 1 | – |
| Medelantalet anstallda man | 14 | 9 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 57 tkr | 74 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 583 tkr | 422 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 671 | 406 |
| Ovriga sociala avgifter enligt lag avtal | 2 799 tkr | 1 586 tkr |
| Pensionskostnader | 374 tkr | 206 tkr |
| Pensionskostnader ovriga anstallda | 374 tkr | 206 tkr |
| Rorelsemarginal | 0,129 | 0,135 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 68 tkr | 71 tkr |
| Sociala kostnader inkl pensionskostnader | 3 173 tkr | 1 793 tkr |
| Stallda sakerheter egna skulder avsattningar | 300 tkr | 300 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 197 tkr | 121 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 759 tkr | 1 050 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Brandtätning & Brandskyddsmålning i Malmö ABHuvudarbetsställe
Saxgatan 4, 211 24 Malmö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559277-7188
Registreringsdatum
20 oktober 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.230 – Installation av isolering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.