swereg

Brännströms Fysio AB

559203-5058Aktiebolagreg. 2019

Hälsa & vård
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Luleå, Norrbottens län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2022

Omsättning

1 301 tkr

+16 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

236 tkr

+111 % mot föregående år

Soliditet

90 %

+9,2 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Skomakargatan 4, 972 33 Luleå

Postadress

c/o Brännström, Skomakargatan 4, 972 33 Luleå

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget skall bedriva fysioterapi, hälsovård, friskvård, rehabilitering, utbildning, personlig träning, fotbollstränaruppdrag, fystränaruppdrag samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019807 tkr268 tkr208 tkr
20201 099 tkr149 tkr296 tkr
20211 121 tkr112 tkr362 tkr
20221 301 tkr236 tkr502 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 90,4 % – branschmedian 74,8 %

Vinstmarginal 18,1 % – branschmedian 21,1 %

Omsättningstillväxt 16,1 % – branschmedian −2 %

Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2022202120202019
Nettoomsättning1 3011 1211 099807
Rörelseintäkter1 3011 1211 099807
Handelsvaror307301292166
Övriga externa kostnader65263133
Personalkostnader569555490256
Av- och nedskrivningar12312012070
Rörelsekostnader1 0641 002933525
Rörelseresultat237119165282
Ränteintäkter och liknande0–––
Räntekostnader och liknande071614
Finansiella poster−0−7−16−14
Resultat efter finansiella poster236112149268
Bokslutsdispositioner−60−28−37−67
Resultat före skatt17684112201
Skatt på årets resultat37182443
Årets resultat1396688158

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2022202120202019
Immateriella anläggningstillgångar170290410530
Materiella anläggningstillgångar23–––
Anläggningstillgångar193290410530
Kundfordringar526014
Kortfristiga fordringar12512282103
Kassa och bank406164272232
Omsättningstillgångar531286353334
Summa tillgångar724576763864
Aktiekapital50505050
Bundet eget kapital50505050
Balanserat resultat3122461580
Fritt eget kapital452312246158
Eget kapital502362296208
Obeskattade reserver19213210467
Långfristiga skulder–0120420
Leverantörsskulder–020
Skatteskulder503831
Kortfristiga skulder3081243169
Summa eget kapital och skulder724576763864

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2022202120202019
Medelantal anställda1111
Föreslagen utdelning (tkr)100–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2022202120202019
Soliditet90,4 %81,2 %49,6 %30,2 %
Kassalikviditet1 760 %351 %145 %198 %
Rörelsemarginal18,2 %10,6 %15 %34,9 %
Vinstmarginal18,1 %10 %13,6 %33,2 %
Omsättningstillväxt16,1 %2 %36,2 %–
Avkastning på eget kapital27,8 %18,3 %29,7 %76 %
Omsättning per anställd1 301 tkr1 121 tkr1 099 tkr807 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (29)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20222021
Arets resultat eget kapital139 tkr66 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat139 tkr66 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−66 tkr−88 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning66 tkr88 tkr
Forandring eget kapital totalt502 tkr362 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat139 tkr66 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring periodiseringsfond−60 tkr−28 tkr
Forslag disposition452 tkr312 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning352 tkr312 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter120 tkr92 tkr
Inventarier verktyg installationer23 tkr–
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden26 tkr–
Inventarier verktyg installationer avskrivningar3 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop26 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar3 tkr–
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter170 tkr290 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden600 tkr–
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar430 tkr–
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar120 tkr–
Langfristiga skulder forfaller senare5ar–0
Medel disponera–312 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga04 tkr
Ovriga kortfristiga skulder20 tkr21 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut060 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut–0
Periodiseringsfonder192 tkr132 tkr
Stallda sakerheter00
Upplupna kostnader forutbetalda intakter5 tkr0

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Brännströms Fysio ABHuvudarbetsställe

    Skomakargatan 4, 972 33 Luleå

    Hälsa & vård

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559203-5058

Registreringsdatum

24 april 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Luleå, Norrbottens län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Hälsa & vård

  • SNI 86.950 – Fysioterapeutisk verksamhet
  • SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler