swereg

BRANOG Reklam AB

559250-4186Aktiebolagreg. 2020

Tillverkning & industri
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Njutånger, Gävleborgs län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

2 215 tkr

−2 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

125 tkr

0 % mot föregående år

Soliditet

67 %

+1,6 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

BRANOG Reklam AB - Det ovanligt breda tryckeriet!

Ett ovanligt brett tryckeri i Hudiksvall ► skyltar ✓ lasergravyr ✓ profilkl�der ✓ profilreklam och mycket mer! Spana in v�ra produkter!

branogreklam.se

Adresser

Besöksadress

Örängesvägen 38, 825 92 Njutånger

Postadress

c/o Jimmie Åkerström, Örängesvägen 38, 825 92 Njutånger

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva försäljning av produkter och tjänster inom skyltning, dekor samt reklamproduktion och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20211 035 tkr134 tkr130 tkr
20222 016 tkr382 tkr432 tkr
20231 560 tkr−45 tkr337 tkr
20241 680 tkr215 tkr511 tkr
20252 262 tkr125 tkr608 tkr
20262 215 tkr125 tkr704 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 67,1 % – branschmedian 57,5 %

Vinstmarginal 5,6 % – branschmedian 3,4 %

Omsättningstillväxt −2,1 % – branschmedian −0,3 %

Median för 914 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202620252024202320222021
Nettoomsättning2 2152 2621 6801 5602 0161 035
Övriga rörelseintäkter16175455925
Rörelseintäkter2 2312 2791 7341 6152 0261 059
Handelsvaror557628409511725319
Övriga externa kostnader727725615566488413
Personalkostnader690706390501372131
Av- och nedskrivningar989193704634
Övriga rörelsekostnader29000015
Rörelsekostnader2 1002 1501 5071 6491 631912
Rörelseresultat131130227−34395147
Ränteintäkter och liknande––00––
Räntekostnader och liknande6512111314
Finansiella poster−6−5−12−11−13−14
Resultat efter finansiella poster125125215−45382134
Resultat före skatt125125215−45382134
Skatt på årets resultat29284207929
Årets resultat9697174−45303105

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202620252024202320222021
Immateriella anläggningstillgångar0011233445
Materiella anläggningstillgångar258246298370335206
Anläggningstillgångar258246309393369251
Varulager1110––––
Kundfordringar396364396121185208
Kortfristiga fordringar511580542123185216
Kassa och bank1711035176286109
Omsättningstillgångar792683548299471325
Summa tillgångar1 050929857692840576
Aktiekapital252525252525
Bundet eget kapital252525252525
Balanserat resultat583486312357105–
Fritt eget kapital679583486312407105
Eget kapital704608511337432130
Långfristiga skulder3603687144200
Leverantörsskulder11811790622266
Skatteskulder0006311531
Kortfristiga skulder310321310267264246
Summa eget kapital och skulder1 050929857692840576

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202620252024202320222021
Medelantal anställda221111
Föreslagen utdelning (tkr)0–0050–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202620252024202320222021
Soliditet67,1 %65,5 %59,7 %48,8 %51,5 %22,5 %
Kassalikviditet220 %213 %177 %112 %178 %132 %
Rörelsemarginal5,9 %5,7 %13,5 %−2,2 %19,6 %14,2 %
Vinstmarginal5,6 %5,5 %12,8 %−2,9 %19 %13 %
Omsättningstillväxt−2,1 %34,6 %7,7 %−22,6 %94,8 %–
Avkastning på eget kapital13,6 %16 %34 %−13,4 %70 %80,7 %
Omsättning per anställd1 108 tkr1 131 tkr1 680 tkr1 560 tkr2 016 tkr1 035 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (33)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Arets resultat eget kapital96 tkr97 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat96 tkr–
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−97 tkr–
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning97 tkr–
Forslag disposition679 tkr–
Forslag disposition balanseras iny rakning679 tkr–
Forutbetalda kostnader upplupna intakter51 tkr176 tkr
Goodwill00
Goodwill anskaffningsvarden57 tkr57 tkr
Goodwill avskrivningar57 tkr57 tkr
Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar–11 tkr
Inventarier verktyg installationer121 tkr46 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden140 tkr65 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar19 tkr19 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar25 tkr30 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop100 tkr40 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar22 tkr13 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar23 tkr18 tkr
Lager ravaror fornodenheter111 tkr0
Maskiner andra tekniska anlaggningar137 tkr200 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden408 tkr425 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar272 tkr225 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar65 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop47 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar76 tkr67 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar29 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga64 tkr40 tkr
Ovriga kortfristiga skulder119 tkr151 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut72 tkr31 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut36 tkr0
Stallda sakerheter280 tkr280 tkr
Stallda sakerheter foretagsinteckningar280 tkr280 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter022 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 31 mars 2020 – 31 mars 2021 · Inlämnad –

  • BRANOG Reklam ABHuvudarbetsställe

    Örängesvägen 38, 825 92 Njutånger

    Tillverkning & industri

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559250-4186

Registreringsdatum

31 mars 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Hudiksvall, Gävleborgs län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Tillverkning & industri

  • SNI 18.122 – Tryckning av böcker och övriga trycksaker
  • SNI 73.119 – Övrig reklamverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler