Branschorganisationen Sveriges Juvelerare och guldsmeder AB
556125-2858Aktiebolagreg. 1969
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 168 tkr
Resultat efter fin. poster
355 tkr
Soliditet
22 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Narvavägen 7, 114 60 Stockholm
Postadress
Narvavägen 7, 114 60 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva branschservice till guld och urbranschen samt därmed förenlig verksamhet såsom att bevaka medlemmarnas intressen inför offentliga myndigheter, att eftersträva god kontakt med nyhetsförmedlande organ i spörsmål angående medlemmarnas verksamhet och av intresse för allmänheten, att arbeta för opinionsbildning och information samt främja etikfrågor och konsumenttrygghet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 086 tkr | 312 tkr | – |
| 2018 | 1 154 tkr | 351 tkr | – |
| 2019 | 987 tkr | 186 tkr | 1 188 tkr |
| 2020 | 943 tkr | 130 tkr | 1 318 tkr |
| 2021 | 1 003 tkr | 348 tkr | 1 666 tkr |
| 2022 | 1 005 tkr | 166 tkr | 1 833 tkr |
| 2023 | 1 085 tkr | 236 tkr | 2 043 tkr |
| 2024 | 1 069 tkr | 373 tkr | 835 tkr |
| 2025 | 1 168 tkr | 355 tkr | 465 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 22,3 % – branschmedian 63,3 %
Vinstmarginal 30,4 % – branschmedian 2,7 %
Omsättningstillväxt 9,3 % – branschmedian 1,3 %
Median för 129 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 168 | 1 069 | 1 085 | 1 005 | 1 003 | 943 | 987 | 1 154 | 1 086 |
| Övriga rörelseintäkter | 366 | 369 | 304 | 338 | 404 | 233 | 313 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 534 | 1 438 | 1 389 | 1 343 | 1 407 | 1 177 | 1 300 | – | – |
| Handelsvaror | 612 | 587 | 585 | 647 | 558 | 555 | 593 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 560 | 468 | 556 | 517 | 484 | 479 | 509 | – | – |
| Personalkostnader | 9 | 17 | 12 | 13 | 17 | 13 | 12 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 181 | 1 072 | 1 153 | 1 176 | 1 059 | 1 046 | 1 114 | – | – |
| Rörelseresultat | 353 | 367 | 236 | 166 | 348 | 130 | 186 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 6 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 6 | 0 | 0 | −0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 355 | 373 | 236 | 166 | 348 | 130 | 186 | 351 | 312 |
| Bokslutsdispositioner | −91 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 264 | 373 | 236 | 166 | 348 | 130 | 186 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 57 | 81 | 26 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 208 | 292 | 210 | 166 | 348 | 130 | 186 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 295 | 153 | 251 | 183 | 114 | 98 | 160 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 567 | 270 | 511 | 312 | 309 | 225 | 259 | – | – |
| Kassa och bank | 1 848 | 1 088 | 1 851 | 1 805 | 1 696 | 1 403 | 1 167 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 415 | 1 358 | 2 362 | 2 117 | 2 005 | 1 628 | 1 426 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 415 | 1 358 | 2 362 | 2 117 | 2 005 | 1 628 | 1 426 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 138 | 423 | 1 713 | 1 546 | 1 198 | 1 068 | 882 | – | – |
| Fritt eget kapital | 345 | 715 | 1 923 | 1 713 | 1 546 | 1 198 | 1 068 | – | – |
| Eget kapital | 465 | 835 | 2 043 | 1 833 | 1 666 | 1 318 | 1 188 | – | – |
| Obeskattade reserver | 91 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 57 | 27 | 23 | 56 | 35 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 111 | 107 | 26 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 858 | 523 | 319 | 284 | 338 | 310 | 238 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 415 | 1 358 | 2 362 | 2 117 | 2 005 | 1 628 | 1 426 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 577 | 1 500 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 22,3 % | 61,5 % | 86,5 % | 86,6 % | 83,1 % | 80,9 % | 83,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 130 % | 260 % | 740 % | 745 % | 592 % | 525 % | 599 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 30,2 % | 34,3 % | 21,7 % | 16,6 % | 34,7 % | 13,8 % | 18,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 30,4 % | 34,9 % | 21,8 % | 16,5 % | 34,7 % | 13,8 % | 18,8 % | 30,4 % | 28,7 % |
| Omsättningstillväxt | 9,3 % | −1,5 % | 8 % | 0,2 % | 6,4 % | −4,5 % | −14,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 44,6 % | 35 % | 10,3 % | 9,1 % | 20,9 % | 9,9 % | 15,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 168 tkr | 1 069 tkr | 1 085 tkr | 1 005 tkr | 1 003 tkr | 943 tkr | 987 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 208 tkr | 292 tkr |
| Eventual forpliktelser | – | 577 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 208 tkr | 292 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −292 tkr | −210 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 577 tkr | 1 500 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 292 tkr | 210 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 465 tkr | 835 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 208 tkr | 292 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | 577 tkr | 1 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −91 tkr | – |
| Forslag disposition | 345 tkr | 715 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 345 tkr | 138 tkr |
| Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott | – | 577 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 78 tkr | 87 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 22 tkr | 22 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 22 tkr | 22 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 194 tkr | 30 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 731 tkr | 9 tkr |
| Periodiseringsfonder | 91 tkr | – |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | – | 0 |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 016 tkr | 350 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Branschorganisationen Sveriges Juvelerare och guldsmeder ABHuvudarbetsställe
Narvavägen 7, 114 60 Stockholm
Föreningar & organisationer
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556125-2858
Registreringsdatum
16 april 1969
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Föreningar & organisationer
- SNI 94.111 – Intressebevakning inom branschorganisationer
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.