Braxo AB
556447-7601Aktiebolagreg. 1992
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 310 tkr
Resultat efter fin. poster
553 tkr
Soliditet
47 %
Anställda
1
Braxo AB
braxo.se
Adresser
Besöksadress
Fatburs Kvarngata 1 4 Tr, 118 64 Stockholm
Postadress
Fatburs Kvarngata 1 4 Tr, 118 64 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utveckling av datakommunikationsprogram, försäljning, installation och teknisk service av datasystem samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 10 832 tkr | 4 030 tkr | – |
| 2019 | 5 683 tkr | 3 164 tkr | – |
| 2020 | 5 092 tkr | 2 861 tkr | 2 486 tkr |
| 2021 | 3 536 tkr | 1 331 tkr | 1 284 tkr |
| 2022 | 4 451 tkr | 2 573 tkr | 2 285 tkr |
| 2023 | 2 973 tkr | 591 tkr | 709 tkr |
| 2024 | 2 587 tkr | 688 tkr | 787 tkr |
| 2025 | 2 866 tkr | 1 054 tkr | 1 078 tkr |
| 2026 | 2 310 tkr | 553 tkr | 679 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 47,4 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 23,9 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −19,4 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 310 | 2 866 | 2 587 | 2 973 | 4 451 | 3 536 | 5 092 | 5 683 | 10 832 |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | 12 | 17 | 29 | 226 | 305 | 200 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 318 | 2 878 | 2 604 | 3 002 | 4 677 | 3 841 | 5 292 | – | – |
| Handelsvaror | 530 | 559 | 629 | 700 | 726 | 743 | 723 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 210 | 252 | 264 | 781 | 567 | 938 | 892 | – | – |
| Personalkostnader | 999 | 974 | 988 | 907 | 770 | 786 | 782 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 6 | 6 | 11 | 0 | 21 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 26 | 37 | 32 | 17 | 28 | 30 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 771 | 1 828 | 1 918 | 2 411 | 2 103 | 2 498 | 2 418 | – | – |
| Rörelseresultat | 547 | 1 050 | 686 | 592 | 2 573 | 1 343 | 2 875 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 4 | 3 | 0 | 0 | −10 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 6 | 4 | 3 | −1 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 553 | 1 054 | 688 | 591 | 2 573 | 1 331 | 2 861 | 3 164 | 4 030 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 2 | −2 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 553 | 1 054 | 688 | 591 | 2 575 | 1 329 | 2 861 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 114 | 216 | 141 | 122 | 531 | 285 | 615 | – | – |
| Årets resultat | 439 | 838 | 547 | 469 | 2 045 | 1 044 | 2 246 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 6 | 12 | 17 | 23 | 6 | 6 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 6 | 12 | 17 | 23 | 6 | 6 | – | – |
| Kundfordringar | 3 | 43 | 73 | 55 | 58 | 114 | 248 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 143 | 144 | 536 | 395 | 218 | 634 | 594 | – | – |
| Kassa och bank | 1 288 | 1 859 | 1 123 | 962 | 2 936 | 1 874 | 2 248 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 431 | 2 003 | 1 659 | 1 357 | 3 153 | 2 509 | 2 842 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 431 | 2 009 | 1 671 | 1 374 | 3 176 | 2 515 | 2 848 | – | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Bundet eget kapital | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | – | – |
| Balanserat resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 439 | 838 | 547 | 469 | 2 045 | 1 044 | 2 246 | – | – |
| Eget kapital | 679 | 1 078 | 787 | 709 | 2 285 | 1 284 | 2 486 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 60 | 53 | 13 | 57 | 45 | 129 | 59 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 89 | – | 0 | 195 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 752 | 931 | 884 | 665 | 891 | 1 229 | 363 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 431 | 2 009 | 1 671 | 1 374 | 3 176 | 2 515 | 2 848 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 439 | 838 | 547 | 469 | 2 045 | 1 044 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 47,4 % | 53,6 % | 47,1 % | 51,6 % | 71,9 % | 51,1 % | 87,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 190 % | 215 % | 188 % | 204 % | 354 % | 204 % | 784 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 23,7 % | 36,7 % | 26,5 % | 19,9 % | 57,8 % | 38 % | 56,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 23,9 % | 36,8 % | 26,6 % | 19,9 % | 57,8 % | 37,6 % | 56,2 % | 55,7 % | 37,2 % |
| Omsättningstillväxt | −19,4 % | 10,8 % | −13 % | −33,2 % | 25,9 % | −30,6 % | −10,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 64,7 % | 77,7 % | 69,5 % | 66,2 % | 89,5 % | 81,3 % | 90,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 310 tkr | 2 866 tkr | 2 587 tkr | 2 973 tkr | 4 451 tkr | 3 536 tkr | 5 092 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 439 tkr | 838 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 439 tkr | 838 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −838 tkr | −547 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 838 tkr | 547 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 838 tkr | 547 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 679 tkr | 1 078 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 439 tkr | 838 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 838 tkr | 547 tkr |
| Forslag disposition | 439 tkr | 838 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 0 | 0 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 118 tkr | 101 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 223 tkr | 223 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 223 tkr | 217 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 22 tkr | 4 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 19 tkr | 31 tkr |
| Reservfond | 40 tkr | 40 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 673 tkr | 760 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 sep. 2025 – 31 aug. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Braxo ABHuvudarbetsställe
Fatburs Kvarngata 1 4 Tr, 118 64 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556447-7601
Registreringsdatum
19 maj 1992
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-10-05) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.