Bright Productions AB
556880-0832Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 042 tkr
Resultat efter fin. poster
56 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
1.75
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fridhemsgatan 2, 112 40 Stockholm
Postadress
Fridhemsgatan 2, 112 40 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Ljusdesign, stillbildsproduktion, film- och tv-produktion, samt scenproduktion, el-, elteknik-, teknik- och produktions konsultation i samtliga ovan nämnda branscher.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 592 tkr | 29 tkr | – |
| 2017 | 1 661 tkr | 407 tkr | – |
| 2018 | 1 620 tkr | 116 tkr | 363 tkr |
| 2019 | 1 345 tkr | −115 tkr | 358 tkr |
| 2020 | 2 265 tkr | 347 tkr | 556 tkr |
| 2021 | 2 085 tkr | 43 tkr | 588 tkr |
| 2022 | 2 722 tkr | −2 tkr | 964 tkr |
| 2023 | 1 756 tkr | −275 tkr | 939 tkr |
| 2024 | 907 tkr | −369 tkr | 600 tkr |
| 2025 | 1 042 tkr | 56 tkr | 657 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,1 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal 5,4 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt 14,9 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5817 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 042 | 907 | 1 756 | 2 722 | 2 085 | 2 265 | 1 345 | 1 620 | 1 661 | 1 592 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 54 | 43 | – | −5 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 042 | 907 | 1 756 | 2 776 | 2 127 | 2 265 | 1 340 | 1 620 | – | – |
| Handelsvaror | 8 | 14 | 7 | 50 | 6 | 28 | 12 | 250 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 359 | 348 | 257 | 216 | 227 | 132 | 153 | 161 | – | – |
| Personalkostnader | 622 | 918 | 1 767 | 1 862 | 1 850 | 1 758 | 1 291 | 1 095 | – | – |
| Rörelsekostnader | 989 | 1 281 | 2 031 | 2 128 | 2 084 | 1 917 | 1 455 | 1 506 | – | – |
| Rörelseresultat | 54 | −374 | −275 | 648 | 44 | 347 | −115 | 114 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 6 | 1 | 0 | 0 | – | 0 | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 3 | 5 | −0 | −0 | −0 | 0 | −0 | 2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 56 | −369 | −275 | −2 | 43 | 347 | −115 | 116 | 407 | 29 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 31 | 250 | −168 | 0 | −91 | 115 | −34 | – | – |
| Resultat före skatt | 56 | −338 | −25 | 480 | 43 | 256 | 0 | 82 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 104 | 11 | 58 | 5 | 23 | – | – |
| Årets resultat | 56 | −338 | −25 | 376 | 32 | 198 | −5 | 59 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 93 | 93 | 93 | 93 | 93 | 93 | 93 | 25 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 93 | 93 | 93 | 93 | 93 | 93 | 93 | 25 | – | – |
| Kundfordringar | 178 | 93 | 410 | 342 | 253 | 532 | 247 | 37 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 441 | 414 | 701 | 947 | 396 | 620 | 378 | 335 | – | – |
| Kassa och bank | 237 | 196 | 561 | 696 | 712 | 589 | 202 | 724 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 678 | 610 | 1 261 | 1 643 | 1 107 | 1 209 | 580 | 1 059 | – | – |
| Summa tillgångar | 771 | 703 | 1 354 | 1 736 | 1 200 | 1 302 | 673 | 1 084 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 550 | 889 | 914 | 538 | 506 | 308 | 313 | 253 | – | – |
| Fritt eget kapital | 607 | 550 | 889 | 914 | 538 | 506 | 308 | 313 | – | – |
| Eget kapital | 657 | 600 | 939 | 964 | 588 | 556 | 358 | 363 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 31 | 281 | 113 | 113 | 22 | 137 | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 7 | 31 | 1 | 0 | 7 | 18 | 16 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 11 | 0 | −5 | 0 | 34 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 115 | 103 | 385 | 491 | 500 | 634 | 293 | 584 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 771 | 703 | 1 354 | 1 736 | 1 200 | 1 302 | 673 | 1 084 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1.75 | 1.75 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,1 % | 85,4 % | 71,1 % | 68,4 % | 56,4 % | 49,6 % | 55,7 % | 43,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 592 % | 594 % | 328 % | 334 % | 222 % | 191 % | 198 % | 181 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,2 % | −41,3 % | −15,7 % | 23,8 % | 2,1 % | 15,3 % | −8,5 % | 7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 5,4 % | −40,7 % | −15,7 % | −0,1 % | 2,1 % | 15,3 % | −8,6 % | 7,2 % | 24,5 % | 1,8 % |
| Omsättningstillväxt | 14,9 % | −48,4 % | −35,5 % | 30,6 % | −8 % | 69 % | −17 % | −2,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,6 % | −56,4 % | −2,7 % | 39 % | 5,5 % | 35,6 % | −1,4 % | 16,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 595 tkr | 518 tkr | 585 tkr | 907 tkr | 695 tkr | 755 tkr | 673 tkr | 810 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 93 tkr | 93 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 93 tkr | 93 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 56 tkr | −338 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 56 tkr | −338 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 338 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −338 tkr | −25 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 657 tkr | 600 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 56 tkr | −338 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 31 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 17 tkr |
| Forslag disposition | 607 tkr | 550 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 607 tkr | 550 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 124 tkr | 175 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 139 tkr | 128 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 65 tkr | 72 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 40 tkr | 23 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
Bright Productions ABHuvudarbetsställe
Fridhemsgatan 2, 112 40 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556880-0832
Registreringsdatum
9 januari 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.