Brisen 1 AB
559000-4668Aktiebolagreg. 2015
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
800 tkr
Resultat efter fin. poster
4 tkr
Soliditet
21 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skeppargatan 39 A, 114 52 Stockholm
Postadress
c/o Catherine Nilson, Skeppargatan 39 A, 114 52 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet som innebär att äga och förvalta fastigheter samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 656 tkr | 474 tkr | – |
| 2021 | 850 tkr | 2 tkr | – |
| 2022 | 705 tkr | −90 tkr | 423 tkr |
| 2023 | 725 tkr | 18 tkr | 440 tkr |
| 2024 | 800 tkr | 4 tkr | 444 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 21 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 0,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 10,3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 800 | 725 | 705 | 850 | 656 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 800 | 725 | 705 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 205 | 204 | 258 | – | – |
| Personalkostnader | 513 | 430 | 432 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 70 | 74 | 80 | – | – |
| Rörelsekostnader | 787 | 708 | 770 | – | – |
| Rörelseresultat | 13 | 17 | −65 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 11 | 0 | 25 | – | – |
| Finansiella poster | −9 | 0 | −25 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 4 | 18 | −90 | 2 | 474 |
| Resultat före skatt | 4 | 18 | −90 | – | – |
| Årets resultat | 4 | 18 | −90 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 482 | 1 552 | 1 625 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 482 | 1 552 | 1 625 | – | – |
| Kundfordringar | 172 | 182 | 143 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 444 | 300 | 193 | – | – |
| Kassa och bank | 190 | 121 | 196 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 634 | 421 | 388 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 116 | 1 973 | 2 013 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 340 | 323 | 412 | – | – |
| Fritt eget kapital | 344 | 340 | 323 | – | – |
| Eget kapital | 444 | 440 | 423 | – | – |
| Leverantörsskulder | 19 | 0 | 10 | – | – |
| Skatteskulder | 9 | 9 | −29 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 672 | 1 533 | 1 591 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 116 | 1 973 | 2 013 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 21 % | 22,3 % | 21 % | – | – |
| Kassalikviditet | 38 % | 27 % | 24 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,6 % | 2,4 % | −9,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0,5 % | 2,5 % | −12,8 % | 0,2 % | 72,3 % |
| Omsättningstillväxt | 10,3 % | 2,8 % | −17,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 % | 4 % | −21,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 800 tkr | 725 tkr | 705 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 4 tkr | 18 tkr |
| Byggnader mark | 1 482 tkr | 1 552 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 054 tkr | 2 054 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 70 tkr | 70 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 4 tkr | 18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −18 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 18 tkr | −90 tkr |
| Forslag disposition | 344 tkr | 340 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 344 tkr | 340 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 137 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 96 tkr | 96 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 4 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 135 tkr | 88 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 598 tkr | 1 478 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 46 tkr | 46 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Brisen 1 ABHuvudarbetsställe
Skeppargatan 39 A, 114 52 Stockholm
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559000-4668
Registreringsdatum
15 januari 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.