swereg

Bror Grön AB

559240-7141Aktiebolagreg. 2020

Trädgård & mark
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Mariestad, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

669 tkr

−0 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

1 tkr

−99 % mot föregående år

Soliditet

27 %

−4,4 p.e. mot föregående år

Anställda

2

+33 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Bror Grön - 073-726 34 48

Trädgårdsmästare i Mariestad och Skövde med omnejd som utför trädgårdstjänster med hög kvalitet. Vi erbjuder kvalitetshantverk inom bl a fruktträdsbeskärning, trädgårdsstyling inför försäljning, gestaltning, allmän trädgårdsskötsel m.m.

brorgron.se

Adresser

Besöksadress

Björsäter Tredingen 3, 542 95 Mariestad

Postadress

c/o Johan Lundqvist, Björsäter Tredingen 3, 542 95 Mariestad

Verksamhetsbeskrivning

Bolagets verksamhet skall till huvudsak bestå av skötsel, design och anläggning av trädgårdar och utemiljöer, samt idka konsultation och utbildning inom trädgårdshantverk och design.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
19700 tkr0 tkr25 tkr
2020458 tkr24 tkr44 tkr
2021438 tkr15 tkr53 tkr
2022482 tkr8 tkr53 tkr
2023376 tkr−32 tkr28 tkr
2024671 tkr65 tkr76 tkr
2025669 tkr1 tkr60 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 26,6 % – branschmedian 51,7 %

Vinstmarginal 0,1 % – branschmedian 6,4 %

Omsättningstillväxt −0,3 % – branschmedian 3,8 %

Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120201970
Nettoomsättning6696713764824384580
Övriga rörelseintäkter04076080
Rörelseintäkter6707123834884384660
Råvaror och förnödenheter9311710373791040
Övriga externa kostnader200194168129104840
Personalkostnader3723291382632382540
Av- och nedskrivningar477152––
Rörelsekostnader6696474154804234420
Rörelseresultat164−32815240
Ränteintäkter och liknande0100–––
Räntekostnader och liknande0000–––
Finansiella poster010−0000
Resultat efter finansiella poster165−32815240
Bokslutsdispositioner10−1070–––
Resultat före skatt1155−25815240
Skatt på årets resultat3602650
Årets resultat948−2569190

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120201970
Materiella anläggningstillgångar812192647430
Finansiella anläggningstillgångar1111–––
Anläggningstillgångar913202747430
Kundfordringar110106–––––
Kortfristiga fordringar1611243660060
Kassa och bank551351079110713525
Omsättningstillgångar21525814315110714125
Summa tillgångar22527216317815318425
Aktiekapital25252525252525
Bundet eget kapital25252525252525
Balanserat resultat2632822190–
Fritt eget kapital355132828190
Eget kapital60762853534425
Obeskattade reserver01007–––
Leverantörsskulder541543–––
Skatteskulder96271150
Kortfristiga skulder1651851351181011400
Summa eget kapital och skulder22527216317815318425

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120201970
Medelantal anställda21.511010
Föreslagen utdelning (tkr)0250––––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120201970
Soliditet26,6 %31 %17,1 %32,9 %34,4 %23,8 %100 %
Kassalikviditet131 %139 %106 %128 %106 %101 %–
Rörelsemarginal0,1 %9,6 %−8,6 %1,7 %3,3 %5,2 %–
Vinstmarginal0,1 %9,7 %−8,5 %1,7 %3,3 %5,2 %–
Omsättningstillväxt−0,3 %78,4 %−22 %10,2 %−4,5 %––
Avkastning på eget kapital14,2 %63,5 %−91,1 %10,8 %17,1 %42,8 %0 %
Omsättning per anställd335 tkr447 tkr376 tkr482 tkr–458 tkr–
Övriga poster i årsredovisningen (20)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar1 tkr1 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden1 tkr1 tkr
Arets resultat eget kapital9 tkr48 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat9 tkr48 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−48 tkr25 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning48 tkr−25 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning25 tkr–
Forandring periodiseringsfond10 tkr−10 tkr
Forslag disposition35 tkr51 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning35 tkr26 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning–25 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter017 tkr
Inventarier verktyg installationer8 tkr12 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden43 tkr43 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar34 tkr30 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar4 tkr7 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga50 tkr–
Ovriga kortfristiga skulder102 tkr137 tkr
Periodiseringsfonder010 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter027 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 5 feb. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Bror Grön ABHuvudarbetsställe

    Björsäter Tredingen 3, 542 95 Mariestad

    Trädgård & mark

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559240-7141

Registreringsdatum

5 februari 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Mariestad, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Trädgård & mark

  • SNI 81.300 – Skötsel och underhåll av grönytor
  • SNI 71.110 – Arkitektverksamhet
  • SNI 01.133 – Odling av grönsaker (köksväxter) på friland
  • SNI 01.134 – Odling av grönsaker (köksväxter) i växthus

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler