Brother G&T Holding AB
559047-9241Aktiebolagreg. 2016
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
50 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Byvägen 78 B, 151 52 Södertälje
Postadress
c/o Olle Fidan, Byvägen 78 B, 151 52 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva Holding verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | −3 tkr | 72 tkr |
| 2022 | – | 9 139 tkr | 9 210 tkr |
| 2023 | – | 2 974 tkr | 12 218 tkr |
| 2024 | – | 50 tkr | 12 268 tkr |
| 2025 | – | 50 tkr | 12 275 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,3 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 2 | 1 | 1 | 1 | 3 |
| Rörelsekostnader | 2 | 1 | 1 | 1 | 3 |
| Rörelseresultat | −2 | −1 | −1 | −1 | −3 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 3 000 | 9 200 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 53 | 51 | 59 | 7 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 84 | 67 | 0 |
| Finansiella poster | 53 | 51 | 2 975 | 9 140 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 50 | 50 | 2 974 | 9 139 | −3 |
| Bokslutsdispositioner | −44 | 0 | 34 | – | – |
| Resultat före skatt | 6 | 50 | 3 008 | 9 139 | −3 |
| Årets resultat | 6 | 50 | 3 008 | 9 139 | −3 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 628 | 7 450 | 7 275 | 7 700 | 4 000 |
| Anläggningstillgångar | 7 628 | 7 450 | 7 275 | 7 700 | 4 000 |
| Kortfristiga fordringar | 5 829 | 5 798 | 7 028 | 2 944 | 3 300 |
| Kassa och bank | 928 | 1 130 | 25 | 4 519 | 7 |
| Omsättningstillgångar | 6 757 | 6 928 | 7 053 | 7 463 | 3 307 |
| Summa tillgångar | 14 385 | 14 378 | 14 328 | 15 163 | 7 307 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 12 218 | 12 168 | 9 160 | 22 | 24 |
| Fritt eget kapital | 12 225 | 12 218 | 12 168 | 9 160 | 22 |
| Eget kapital | 12 275 | 12 268 | 12 218 | 9 210 | 72 |
| Långfristiga skulder | 2 035 | 2 035 | 2 035 | 0 | 4 160 |
| Kortfristiga skulder | 75 | 75 | 75 | 5 952 | 3 075 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 385 | 14 378 | 14 328 | 15 163 | 7 307 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,3 % | 85,3 % | 85,3 % | 60,7 % | 1 % |
| Kassalikviditet | 9 009 % | 9 237 % | 9 404 % | 125 % | 108 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 0,4 % | 24,6 % | 99,2 % | −3,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 428 tkr | 250 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 428 tkr | 250 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 178 tkr | 175 tkr |
| Andelar koncernforetag | 5 960 tkr | 5 960 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 5 960 tkr | 5 960 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 1 215 tkr | 1 215 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 215 tkr | 1 215 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 6 tkr | 50 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 42 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 6 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −50 tkr | −3 008 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 50 tkr | 3 008 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 2 871 tkr | 2 835 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 918 tkr | 2 947 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 25 tkr | 25 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Forslag disposition | 12 225 tkr | 12 218 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 12 225 tkr | 12 218 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 41 tkr | 16 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | – | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 5 860 tkr | 5 860 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 86 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 75 tkr | 75 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 035 tkr | 2 035 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Brother G&T Holding ABHuvudarbetsställe
Byvägen 78 B, 151 52 Södertälje
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559047-9241
Registreringsdatum
21 januari 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.