Brunnby Bygg & Snickeri AB
556883-3320Aktiebolagreg. 2012
Upplands Väsby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 709 tkr
Resultat efter fin. poster
87 tkr
Soliditet
14 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Björkvallavägen 35, 194 39 Upplands Väsby
Postadress
Björkvallavägen 35, 194 39 Upplands Väsby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggverksamhet, montering av fönster, in och utvändig renovering av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.Bolaget skall även bedriva hudvård,skönhetsvård, friskvård, så som utförande av olika behandlingar. Samt försäljning av skönhets- och hudvårdsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2 475 tkr | −19 tkr | – |
| 2018 | 1 496 tkr | −297 tkr | – |
| 2019 | 1 761 tkr | 171 tkr | 51 tkr |
| 2020 | 1 430 tkr | 36 tkr | 87 tkr |
| 2021 | 1 356 tkr | 54 tkr | 141 tkr |
| 2022 | 1 676 tkr | −124 tkr | 47 tkr |
| 2023 | 1 533 tkr | −40 tkr | 30 tkr |
| 2024 | 1 272 tkr | −149 tkr | 31 tkr |
| 2025 | 1 709 tkr | 87 tkr | 118 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 13,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 5,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 34,3 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 709 | 1 272 | 1 533 | 1 676 | 1 356 | 1 430 | 1 761 | 1 496 | 2 475 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | −0 | 0 | 75 | 23 | 114 | 40 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 709 | 1 272 | 1 533 | 1 751 | 1 378 | 1 544 | 1 801 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 825 | 631 | 731 | 927 | 376 | 630 | 873 | – | – |
| Handelsvaror | −5 | −34 | −15 | −44 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 394 | 341 | 426 | 529 | 491 | 451 | 428 | – | – |
| Personalkostnader | 119 | 232 | 246 | 416 | 445 | 417 | 300 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 133 | 133 | 133 | 34 | 7 | 5 | 25 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 466 | 1 303 | 1 521 | 1 863 | 1 319 | 1 504 | 1 626 | – | – |
| Rörelseresultat | 243 | −31 | 12 | −112 | 59 | 41 | 175 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 156 | 118 | 52 | 13 | 5 | 4 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | −156 | −118 | −52 | −13 | −5 | −4 | −4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 87 | −149 | −40 | −124 | 54 | 36 | 171 | −297 | −19 |
| Resultat före skatt | 87 | −149 | −40 | −124 | 54 | 36 | 171 | – | – |
| Årets resultat | 87 | −149 | −40 | −124 | 54 | 36 | 171 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 229 | 362 | 494 | 627 | 101 | 5 | 10 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 229 | 362 | 494 | 627 | 101 | 5 | 10 | – | – |
| Varulager | 121 | 116 | 82 | 68 | 24 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 40 | 35 | 74 | 7 | 18 | 12 | 64 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 509 | 344 | 119 | 128 | 145 | 230 | 141 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 631 | 461 | 201 | 196 | 169 | 230 | 141 | – | – |
| Summa tillgångar | 860 | 823 | 696 | 823 | 271 | 235 | 151 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −19 | 130 | 20 | 121 | 37 | 1 | −170 | – | – |
| Fritt eget kapital | 68 | −19 | −20 | −3 | 91 | 37 | 1 | – | – |
| Eget kapital | 118 | 31 | 30 | 47 | 141 | 87 | 51 | – | – |
| Långfristiga skulder | 539 | 673 | 508 | 638 | 64 | 100 | 43 | – | – |
| Leverantörsskulder | 133 | 19 | −10 | 2 | 43 | 48 | 45 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 203 | 119 | 157 | 138 | 65 | 48 | 57 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 860 | 823 | 696 | 823 | 271 | 235 | 151 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 13,7 % | 3,8 % | 4,3 % | 5,7 % | 52,3 % | 37,2 % | 33,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 251 % | 290 % | 76 % | 93 % | 222 % | 480 % | 246 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 14,2 % | −2,4 % | 0,8 % | −6,7 % | 4,4 % | 2,8 % | 9,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 5,1 % | −11,7 % | −2,6 % | −7,4 % | 4 % | 2,5 % | 9,7 % | −19,8 % | −0,8 % |
| Omsättningstillväxt | 34,3 % | −17 % | −8,5 % | 23,7 % | −5,2 % | −18,8 % | 17,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 73,6 % | −480,7 % | −131,1 % | −263,6 % | 38,3 % | 41,6 % | 334,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 709 tkr | 1 272 tkr | 1 533 tkr | 1 676 tkr | 1 356 tkr | 1 430 tkr | 1 761 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 87 tkr | −149 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 99 tkr | 97 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 87 tkr | −149 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 149 tkr | 40 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −149 tkr | −40 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 150 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 19 tkr | 39 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 103 tkr | 103 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 84 tkr | 63 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 21 tkr | 21 tkr |
| Forskott fran kunder | 0 | 1 tkr |
| Forslag disposition | 68 tkr | −19 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 68 tkr | −19 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 80 tkr | 81 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 210 tkr | 322 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 745 tkr | 745 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 535 tkr | 423 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 112 tkr | 112 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 121 tkr | 116 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 390 tkr | 228 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 70 tkr | 99 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 440 tkr | 575 tkr |
| Stallda sakerheter | 310 tkr | 422 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 100 tkr | 100 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 210 tkr | 322 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Brunnby Bygg & Snickeri ABHuvudarbetsställe
Björkvallavägen 35, 194 39 Upplands Väsby
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556883-3320
Registreringsdatum
6 februari 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Upplands Väsby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Övriga registrerade namn
1 st
- Lpg Cellicare Stockholm – särskilt företagsnamn, registrerat 20 april 2022. För den del av verksamheten som avser hudvård, skönhetsvård och friskvård så som utförande av olika behandlingar. Samt försäljning av skönhets-, och hudvårdsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.