Brunnegårds Elteknik AB
559159-0855Aktiebolagreg. 2018
Vårgårda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 547 tkr
Resultat efter fin. poster
241 tkr
Soliditet
66 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Asklanda Villa Haga, 447 93 Vårgårda
Postadress
Asklanda Villa Haga, 447 93 Vårgårda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva elinstallationer samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 703 tkr | −149 tkr | – |
| 2020 | 1 605 tkr | −249 tkr | – |
| 2021 | 2 061 tkr | 244 tkr | 240 tkr |
| 2022 | 1 809 tkr | −16 tkr | 180 tkr |
| 2023 | 2 116 tkr | 145 tkr | 240 tkr |
| 2024 | 2 515 tkr | 366 tkr | 301 tkr |
| 2025 | 1 967 tkr | −19 tkr | 216 tkr |
| 2026 | 2 547 tkr | 241 tkr | 281 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 66,1 % – branschmedian 55,6 %
Vinstmarginal 9,5 % – branschmedian 9,8 %
Omsättningstillväxt 29,5 % – branschmedian 3,1 %
Median för 1907 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 547 | 1 967 | 2 515 | 2 116 | 1 809 | 2 061 | 1 605 | 703 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 123 | 3 | 27 | 3 | 2 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 551 | 2 089 | 2 518 | 2 143 | 1 812 | 2 063 | – | – |
| Handelsvaror | 1 231 | 935 | 1 029 | 906 | 822 | 876 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 404 | 398 | 333 | 348 | 272 | 232 | – | – |
| Personalkostnader | 674 | 773 | 790 | 739 | 732 | 711 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 308 | 2 107 | 2 151 | 1 994 | 1 827 | 1 818 | – | – |
| Rörelseresultat | 243 | −18 | 367 | 150 | −15 | 245 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | 1 | 5 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −1 | −1 | −5 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 241 | −19 | 366 | 145 | −16 | 244 | −249 | −149 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 21 | −92 | −37 | 35 | −30 | – | – |
| Resultat före skatt | 241 | 2 | 274 | 108 | 19 | 214 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 52 | 2 | 57 | 23 | 4 | 47 | – | – |
| Årets resultat | 190 | 0 | 217 | 86 | 15 | 167 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 265 | 202 | 242 | 231 | 205 | 118 | – | – |
| Kundfordringar | 179 | 171 | 125 | 252 | 76 | 161 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 216 | 298 | 315 | 265 | 98 | 179 | – | – |
| Kassa och bank | 115 | 36 | 249 | 14 | 66 | 142 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 597 | 537 | 806 | 510 | 369 | 439 | – | – |
| Summa tillgångar | 597 | 537 | 806 | 510 | 369 | 439 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 41 | 166 | 34 | 105 | 115 | 23 | – | – |
| Fritt eget kapital | 231 | 166 | 251 | 190 | 130 | 190 | – | – |
| Eget kapital | 281 | 216 | 301 | 240 | 180 | 240 | – | – |
| Obeskattade reserver | 143 | 143 | 164 | 72 | 35 | 70 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 3 | 2 | 1 | – | – |
| Leverantörsskulder | 106 | 137 | 260 | 170 | 106 | 77 | – | – |
| Skatteskulder | 2 | 14 | 43 | 4 | 14 | 23 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 173 | 178 | 341 | 195 | 152 | 127 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 597 | 537 | 806 | 510 | 369 | 439 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 50 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,1 % | 61,4 % | 53,5 % | 58,3 % | 56,3 % | 67,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 191 % | 188 % | 165 % | 143 % | 108 % | 252 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 9,5 % | −0,9 % | 14,6 % | 7,1 % | −0,8 % | 11,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 9,5 % | −1 % | 14,5 % | 6,9 % | −0,9 % | 11,8 % | −15,5 % | −21,2 % |
| Omsättningstillväxt | 29,5 % | −21,8 % | 18,9 % | 17 % | −12,2 % | 28,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 67,5 % | 0 % | 72,1 % | 35,6 % | 8,2 % | 69,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 547 tkr | 1 967 tkr | 2 515 tkr | 2 116 tkr | 1 809 tkr | 2 061 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 190 tkr | 56 |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 50 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 190 tkr | 56 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −56 | −217 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 56 | 217 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 125 tkr | 85 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 281 tkr | 216 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 190 tkr | 56 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 125 tkr | 85 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 21 tkr |
| Forslag disposition | 231 tkr | 166 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 231 tkr | 166 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 37 tkr | 85 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 265 tkr | 202 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 42 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 65 tkr | 27 tkr |
| Periodiseringsfonder | 143 tkr | 143 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 feb. 2025 – 31 jan. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 feb. 2024 – 31 jan. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 feb. 2023 – 31 jan. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 feb. 2022 – 31 jan. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 feb. 2021 – 31 jan. 2022 · Inlämnad –
Brunnegårds Elteknik ABHuvudarbetsställe
Asklanda Villa Haga, 447 93 Vårgårda
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559159-0855
Registreringsdatum
16 maj 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vårgårda, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 42.221 – Anläggningsarbeten för el
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 71.123 – Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.