Brunnsborrning i Sörbo AB
556685-4112Aktiebolagreg. 2005
Bollnäs, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
20 900 tkr
Resultat efter fin. poster
1 913 tkr
Soliditet
30 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Röste Korvgatan 1854, 821 94 Bollnäs
Postadress
Röste Korvgatan 1854, 821 94 Bollnäs
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva vatten-, energi- och entreprenadborrning, grundförstärkning av fastigheter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 104 tkr | 635 tkr | – |
| 2019 | 1 317 tkr | 86 tkr | – |
| 2020 | 2 582 tkr | −306 tkr | 391 tkr |
| 2021 | 9 230 tkr | 422 tkr | 523 tkr |
| 2022 | 16 928 tkr | 994 tkr | 1 352 tkr |
| 2023 | 19 806 tkr | 603 tkr | 1 687 tkr |
| 2024 | 20 540 tkr | 1 808 tkr | 2 317 tkr |
| 2025 | 20 900 tkr | 1 913 tkr | 3 074 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 29,8 % – branschmedian 55,6 %
Vinstmarginal 9,2 % – branschmedian 9,8 %
Omsättningstillväxt 1,8 % – branschmedian 3,1 %
Median för 1907 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 900 | 20 540 | 19 806 | 16 928 | 9 230 | 2 582 | 1 317 | 1 104 |
| Övriga rörelseintäkter | 389 | 18 | 258 | 397 | 406 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 21 289 | 20 559 | 20 064 | 17 325 | 9 636 | 2 582 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 8 553 | 6 408 | 4 263 | 726 | – | – |
| Handelsvaror | 9 100 | 9 565 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 307 | 8 085 | 8 951 | 8 937 | 4 384 | 936 | – | – |
| Personalkostnader | 1 042 | 341 | 1 033 | 160 | 332 | 1 046 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 759 | 626 | 772 | 724 | 214 | 179 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 19 209 | 18 617 | 19 309 | 16 229 | 9 192 | 2 888 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 081 | 1 942 | 756 | 1 096 | 444 | −306 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 168 | 133 | 153 | 105 | 22 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −168 | −133 | −153 | −102 | −22 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 913 | 1 808 | 603 | 994 | 422 | −306 | 86 | 635 |
| Bokslutsdispositioner | −944 | −1 000 | −164 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 968 | 808 | 439 | 994 | 422 | −306 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 211 | 179 | 104 | 165 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 757 | 630 | 335 | 829 | 422 | −306 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 730 | 1 360 | 1 821 | 3 262 | 2 849 | 332 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 730 | 1 360 | 1 821 | 3 262 | 2 849 | 332 | – | – |
| Kundfordringar | 3 561 | 2 437 | 1 573 | 657 | 1 044 | 353 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 694 | 4 425 | 3 374 | 2 130 | 1 453 | 393 | – | – |
| Kassa och bank | 349 | 712 | 410 | 393 | 290 | 36 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 043 | 5 137 | 3 784 | 2 523 | 1 743 | 429 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 773 | 6 497 | 5 605 | 5 784 | 4 591 | 761 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 217 | 1 587 | 1 252 | 423 | 1 | 597 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 974 | 2 217 | 1 587 | 1 252 | 423 | 291 | – | – |
| Eget kapital | 3 074 | 2 317 | 1 687 | 1 352 | 523 | 391 | – | – |
| Obeskattade reserver | 164 | 164 | 164 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 860 | 1 401 | 1 205 | 2 635 | 2 387 | 168 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 785 | 1 456 | 1 438 | 1 333 | 955 | 164 | – | – |
| Skatteskulder | 108 | 160 | 282 | 149 | 0 | −12 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 674 | 2 616 | 2 549 | 1 798 | 1 682 | 203 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 773 | 6 497 | 5 605 | 5 784 | 4 591 | 761 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29,8 % | 37,7 % | 32,4 % | 23,4 % | 11,4 % | 51,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 226 % | 196 % | 148 % | 140 % | 104 % | 212 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 10 % | 9,5 % | 3,8 % | 6,5 % | 4,8 % | −11,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 9,2 % | 8,8 % | 3 % | 5,9 % | 4,6 % | −11,9 % | 6,5 % | 57,5 % |
| Omsättningstillväxt | 1,8 % | 3,7 % | 17 % | 83,4 % | 257,5 % | 96,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 24,6 % | 27,2 % | 19,9 % | 61,3 % | 80,7 % | −78,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 10 450 tkr | 20 540 tkr | 19 806 tkr | 16 928 tkr | 4 615 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (42)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 757 tkr | 630 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 220 tkr | – |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 0 | 234 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 757 tkr | 630 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −630 tkr | −335 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 630 tkr | 335 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 074 tkr | 2 317 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 757 tkr | 630 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 300 tkr | 336 tkr |
| Forslag disposition | 2 974 tkr | 2 217 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 974 tkr | 2 217 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 322 tkr | 619 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 030 tkr | 694 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 381 tkr | 1 247 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 351 tkr | 553 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 2 086 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 2 220 tkr | 165 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 337 tkr | 221 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 539 tkr | 0 |
| Lamnade koncernbidrag | 1 164 tkr | 1 000 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 539 tkr | 115 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 3 700 tkr | 666 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 5 343 tkr | 2 175 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 1 643 tkr | 1 509 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 332 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 3 500 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 422 tkr | 404 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 288 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 412 tkr | 425 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 73 tkr | 26 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 654 tkr | 459 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 101 tkr | 146 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 4 760 tkr | 1 254 tkr |
| Periodiseringsfonder | 164 tkr | 164 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 220 tkr |
| Stallda sakerheter | 6 480 tkr | 907 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 750 tkr | 175 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 4 730 tkr | 732 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 99 tkr | 609 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 54 tkr | 61 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Brunnsborrning i Sörbo ABHuvudarbetsställe
Röste Korvgatan 1854, 821 94 Bollnäs
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556685-4112
Registreringsdatum
7 september 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Bollnäs, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 42.210 – Allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.