Bryggudden Arena AB
559205-1816Aktiebolagreg. 2019
Karlstad, Värmlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 427 tkr
Resultat efter fin. poster
535 tkr
Soliditet
10 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Karlstad
Postadress
Box 1501, 651 21 Karlstad
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att förvärva, äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva parkeringsverksamhet jämte därmed förenlig veksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | −85 tkr | – |
| 2022 | 966 tkr | −212 tkr | – |
| 2023 | 2 300 tkr | −471 tkr | 1 623 tkr |
| 2024 | 2 389 tkr | 683 tkr | 1 898 tkr |
| 2025 | 2 427 tkr | 535 tkr | 2 308 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 10,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 22 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 1,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 427 | 2 389 | 2 300 | 966 | 0 |
| Rörelseintäkter | 2 427 | 2 389 | 2 300 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 636 | 626 | 1 251 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 654 | 654 | 863 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 290 | 1 280 | 2 114 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 137 | 1 109 | 186 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 602 | 426 | 657 | – | – |
| Finansiella poster | −602 | −426 | −657 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 535 | 683 | −471 | −212 | −85 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −338 | 300 | – | – |
| Resultat före skatt | 535 | 345 | −171 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 125 | 70 | 25 | – | – |
| Årets resultat | 410 | 275 | −196 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 22 080 | 22 734 | 23 231 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 22 080 | 22 734 | 23 231 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 90 | 267 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 27 | 90 | 267 | – | – |
| Summa tillgångar | 22 107 | 22 824 | 23 498 | 23 104 | 23 389 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 848 | 1 573 | 1 769 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 259 | 1 848 | 1 573 | – | – |
| Eget kapital | 2 308 | 1 898 | 1 623 | – | – |
| Avsättningar | 152 | 150 | 150 | – | – |
| Långfristiga skulder | 16 333 | 17 000 | 18 000 | – | – |
| Leverantörsskulder | 22 | 38 | 453 | – | – |
| Skatteskulder | 636 | 279 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 314 | 3 776 | 3 725 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 22 107 | 22 824 | 23 498 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 10,4 % | 8,3 % | 6,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 % | 2 % | 7 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 46,9 % | 46,4 % | 8,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 22 % | 28,6 % | −20,5 % | −22 % | – |
| Omsättningstillväxt | 1,6 % | 3,9 % | 138,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,8 % | 14,5 % | −12,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 410 tkr | 275 tkr |
| Byggnader mark | 22 080 tkr | 22 734 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 24 730 tkr | 24 730 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 650 tkr | 1 996 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | 1 180 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 654 tkr | 654 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 410 tkr | 275 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 410 tkr | 275 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 2 259 tkr | 1 848 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 259 tkr | 1 848 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | 61 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 338 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart | 275 tkr | −196 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 29 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 667 tkr | 667 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 16 333 tkr | 17 000 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 0 | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 0 | 157 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | −1 180 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder ovriga foretag | 602 tkr | 426 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 185 tkr | 1 980 tkr |
| Stallda sakerheter | 20 000 tkr | 20 000 tkr |
| Stallda sakerheter egna skulder avsattningar | 20 000 tkr | 20 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 804 tkr | 806 tkr |
| Uppskjuten skatteskuld | 152 tkr | 150 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Bryggudden Arena ABHuvudarbetsställe
Karlstad
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559205-1816
Registreringsdatum
10 maj 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Karlstad, Värmlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.