BSAB Förvaltning i Gävle AB
559041-4677Aktiebolagreg. 2015
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
66 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Upplandsgatan 4 A, 802 83 Gävle
Postadress
Upplandsgatan 4 A, 802 83 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 4 773 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 3 270 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 4 471 tkr | 8 412 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 2 159 tkr | 6 071 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 766 tkr | 4 137 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 965 tkr | 3 852 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 66 tkr | 3 618 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 77,9 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 34 | 35 | 34 | 41 | 29 | – | – |
| Rörelsekostnader | 34 | 35 | 34 | 41 | 29 | – | – |
| Rörelseresultat | −34 | −35 | −34 | −41 | −29 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 100 | 1 000 | 800 | 2 200 | 4 500 | – | – |
| Finansiella poster | 100 | 1 000 | 800 | 2 200 | 4 500 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 66 | 965 | 766 | 2 159 | 4 471 | 3 270 | 4 773 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −1 000 | −500 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 66 | −35 | 266 | 2 159 | 4 471 | – | – |
| Årets resultat | 66 | −35 | 266 | 2 159 | 4 471 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 693 | 3 693 | 3 693 | 3 693 | 3 693 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 693 | 3 693 | 3 693 | 3 693 | 3 693 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 100 | 1 000 | 800 | 2 200 | 4 500 | – | – |
| Kassa och bank | 853 | 188 | 173 | 209 | 243 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 953 | 1 188 | 973 | 2 409 | 4 743 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 646 | 4 880 | 4 665 | 6 102 | 8 435 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 502 | 3 837 | 3 821 | 3 862 | 3 892 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 568 | 3 802 | 4 087 | 6 021 | 8 362 | – | – |
| Eget kapital | 3 618 | 3 852 | 4 137 | 6 071 | 8 412 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 028 | 1 028 | 528 | 31 | 23 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 646 | 4 880 | 4 665 | 6 102 | 8 435 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 650 | 300 | 250 | 2 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 77,9 % | 78,9 % | 88,7 % | 99,5 % | 99,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 93 % | 116 % | 184 % | 7 772 % | 20 620 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,8 % | −0,9 % | 6,4 % | 35,6 % | 53,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 3 693 tkr | 3 693 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 3 693 tkr | 3 693 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 66 tkr | −35 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 66 tkr | −35 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 35 tkr | −266 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −35 tkr | 266 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | 250 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 618 tkr | 3 852 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 66 tkr | −35 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 300 tkr | 250 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 100 tkr | 1 000 tkr |
| Forslag disposition | 3 568 tkr | 3 802 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 918 tkr | 3 502 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 1 000 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 28 tkr | 28 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
BSAB Förvaltning i Gävle ABHuvudarbetsställe
Upplandsgatan 4 A, 802 83 Gävle
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559041-4677
Registreringsdatum
15 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.