Burman Enterprise AB
559055-1502Aktiebolagreg. 2016
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
116 752 tkr
Resultat efter fin. poster
8 072 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
22
Burman Enterprise — Movement is non-negotiable.
Burman Enterprise is the parent company of Sleeve Stars and Uflex Athletics — performance, recovery and mobility gear engineered for people who refuse to stop moving.
burmanenterprise.com
Adresser
Besöksadress
Kivra: 559055-1502, 106 31 Stockholm
Postadress
Kivra: 559055-1502, 106 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utveckling, tillverkning och internationell försäljning av medicintekniska produkter och produkter inom heminredning, kurser och utbildningar inom kost, hälsa och matlagning, äga och förvalta fastigheter, aktier och fonder i Sverige och internationellt samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 5 852 tkr | 623 tkr | – |
| 2018 | 9 992 tkr | 638 tkr | – |
| 2019 | 11 686 tkr | 69 tkr | 439 tkr |
| 2020 | 13 209 tkr | 516 tkr | 258 tkr |
| 2021 | 29 329 tkr | 2 385 tkr | – |
| 2022 | 59 522 tkr | 13 912 tkr | 9 848 tkr |
| 2023 | 73 757 tkr | 14 085 tkr | 8 558 tkr |
| 2024 | 153 374 tkr | 22 347 tkr | 13 327 tkr |
| 2025 | 116 752 tkr | 8 072 tkr | 13 391 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,1 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 6,9 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −23,9 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 116 752 | 153 374 | 73 757 | 59 522 | 29 329 | 13 209 | 11 686 | 9 992 | 5 852 |
| Övriga rörelseintäkter | 817 | 2 555 | 0 | 6 | – | 126 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 117 568 | 155 929 | 73 757 | 59 528 | – | 13 334 | 11 686 | – | – |
| Handelsvaror | 100 507 | 126 717 | 58 666 | 42 698 | – | 2 578 | 3 608 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 133 | 1 905 | 587 | 1 598 | – | 8 860 | 7 235 | – | – |
| Personalkostnader | 5 942 | 3 742 | 1 408 | 2 006 | – | 1 121 | 881 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 97 | 62 | 23 | 55 | – | 47 | 44 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 2 043 | 2 033 | 0 | 18 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 110 724 | 134 459 | 60 684 | 46 376 | – | 12 606 | 11 768 | – | – |
| Rörelseresultat | 6 845 | 21 470 | 13 072 | 13 152 | – | 728 | −82 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 292 | 978 | 1 021 | 111 | – | 1 | 160 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 65 | 101 | 9 | −649 | – | 213 | 9 | – | – |
| Finansiella poster | 1 227 | 877 | 1 012 | 760 | – | −213 | 152 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 8 072 | 22 347 | 14 085 | 13 912 | 2 385 | 516 | 69 | 638 | 623 |
| Bokslutsdispositioner | −7 895 | −5 563 | −3 344 | −3 320 | – | −188 | −18 | – | – |
| Resultat före skatt | 177 | 16 784 | 10 741 | 10 592 | – | 328 | 51 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 113 | 3 515 | 2 233 | 2 189 | – | 209 | 12 | – | – |
| Årets resultat | 64 | 13 269 | 8 507 | 8 404 | – | 119 | 39 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 286 | 384 | 1 | 24 | – | 135 | 147 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 550 | 50 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 836 | 434 | 1 | 24 | – | 135 | 147 | – | – |
| Varulager | 5 530 | 7 860 | 6 144 | 3 044 | – | 571 | 710 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 12 867 | 9 483 | 7 594 | 11 127 | – | 613 | 222 | – | – |
| Kassa och bank | 10 139 | 18 437 | 7 571 | 2 968 | – | 264 | 370 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 28 536 | 35 781 | 21 309 | 17 139 | – | 1 447 | 1 302 | – | – |
| Summa tillgångar | 30 372 | 36 214 | 21 309 | 17 163 | – | 1 582 | 1 449 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 13 277 | 8 | 1 | 1 394 | – | 89 | 350 | – | – |
| Fritt eget kapital | 13 341 | 13 277 | 8 508 | 9 798 | – | 208 | 389 | – | – |
| Eget kapital | 13 391 | 13 327 | 8 558 | 9 848 | – | 258 | 439 | – | – |
| Obeskattade reserver | 11 473 | 13 493 | 7 930 | 4 586 | – | 652 | 464 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 0 | – | 51 | 88 | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 052 | 4 171 | 0 | 28 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 1 099 | 4 992 | 4 149 | 2 575 | – | 134 | 121 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 509 | 9 394 | 4 821 | 2 729 | – | 621 | 458 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 30 372 | 36 214 | 21 309 | 17 163 | – | 1 582 | 1 449 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 22 | 12 | 4 | 5 | – | 3 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,1 % | 66,4 % | 69,7 % | 78,6 % | – | 49 % | 55,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 418 % | 297 % | 315 % | 516 % | – | 141 % | 129 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,9 % | 14 % | 17,7 % | 22,1 % | – | 5,5 % | −0,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,9 % | 14,6 % | 19,1 % | 23,4 % | 8,1 % | 3,9 % | 0,6 % | 6,4 % | 10,7 % |
| Omsättningstillväxt | −23,9 % | 107,9 % | 23,9 % | 103 % | 122 % | 13 % | 17 % | 70,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,5 % | 99,6 % | 99,4 % | 85,3 % | – | 46,1 % | 8,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 5 307 tkr | 12 781 tkr | 18 439 tkr | 11 904 tkr | – | 4 403 tkr | 5 843 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 50 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 1 500 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 500 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 500 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 64 tkr | 13 269 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 64 tkr | 13 269 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −13 269 tkr | −8 507 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 13 269 tkr | 8 507 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 13 391 tkr | 13 327 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 64 tkr | 13 269 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 2 020 tkr | −5 563 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 6 774 tkr | 7 724 tkr |
| Forskott till leverantorer | 33 tkr | 33 tkr |
| Forslag disposition | 13 341 tkr | 13 277 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 13 341 tkr | 13 277 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 124 tkr | 176 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 286 tkr | 384 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 700 tkr | 700 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 414 tkr | 317 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 445 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 97 tkr | 62 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 5 497 tkr | 7 828 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 9 915 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 970 tkr | 1 584 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 165 tkr | 181 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 1 070 tkr | 614 tkr |
| Periodiseringsfonder | 11 473 tkr | 13 493 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 193 tkr | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Burman Enterprise ABHuvudarbetsställe
Kivra: 559055-1502, 106 31 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559055-1502
Registreringsdatum
14 mars 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.631 – Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
Övriga registrerade namn
1 st
- Sleeve Stars – särskilt företagsnamn, registrerat 5 mars 2018. För den del av verksamheten som avser utveckling och internationell försäljning av konsumentprodukter inom sport och fritid samt därmed förenlig verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.