Business X AB
556619-5128Aktiebolagreg. 2001
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−2 376 tkr
Soliditet
−4 514 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sylveniusgatan 2, 754 50 Uppsala
Postadress
c/o S-Ekonomi Ab, Sylveniusgatan 2, 754 50 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva forskning - och utveckling av patenterbara produkter avseende robotor och verktygsmaskiner och därmed jämförlig produktionsteknisk utveckling samt äga och förvalta fast och lös egendom jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | – | −1 302 tkr | −7 762 tkr |
| 2019 | – | −1 474 tkr | −9 236 tkr |
| 2020 | −0 tkr | −1 475 tkr | −10 711 tkr |
| 2021 | −0 tkr | −40 tkr | −10 751 tkr |
| 2022 | – | −1 413 tkr | −12 163 tkr |
| 2023 | – | −12 358 tkr | −24 521 tkr |
| 2024 | – | −9 320 tkr | −33 842 tkr |
| 2025 | – | −2 376 tkr | −36 218 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −4 513,5 % – branschmedian 77,9 %
Vinstmarginal – – branschmedian 16,9 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −9,6 %
Median för 1915 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | −0 | −0 | – | – |
| Rörelseintäkter | – | – | – | – | −0 | −0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 251 | 11 | 28 | 26 | 40 | 36 | 35 | −137 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 251 | 11 | 28 | 26 | 40 | 36 | 35 | −137 |
| Rörelseresultat | −251 | −11 | −28 | −26 | −40 | −36 | −35 | 137 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −119 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 007 | 2 012 | 1 712 | 1 334 | 0 | 1 439 | 1 439 | 1 439 |
| Finansiella poster | −2 125 | −9 310 | −12 330 | −1 387 | 0 | −1 439 | −1 439 | −1 439 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 376 | −9 320 | −12 358 | −1 413 | −40 | −1 475 | −1 474 | −1 302 |
| Resultat före skatt | −2 376 | −9 320 | −12 358 | −1 413 | −40 | −1 475 | −1 474 | −1 302 |
| Årets resultat | −2 376 | −9 320 | −12 358 | −1 413 | −40 | −1 475 | −1 474 | −1 302 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 791 | 951 | 8 248 | 18 748 | 10 650 | 10 650 | 10 650 | 10 650 |
| Anläggningstillgångar | 791 | 951 | 8 248 | 18 748 | 10 650 | 10 650 | 10 650 | 10 650 |
| Kortfristiga fordringar | 8 | 208 | 212 | 328 | 8 647 | 8 650 | 8 643 | 8 643 |
| Kassa och bank | 3 | 8 | 5 | 0 | 1 | 5 | 2 | 6 |
| Omsättningstillgångar | 12 | 216 | 217 | 328 | 8 647 | 8 655 | 8 645 | 8 649 |
| Summa tillgångar | 802 | 1 167 | 8 465 | 19 076 | 19 297 | 19 305 | 19 295 | 19 299 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −33 942 | −24 621 | −12 263 | −10 851 | −10 811 | −9 336 | −6 560 | −5 066 |
| Fritt eget kapital | −36 318 | −33 942 | −24 621 | −12 263 | −10 851 | −10 811 | −9 336 | −7 862 |
| Eget kapital | −36 218 | −33 842 | −24 521 | −12 163 | −10 751 | −10 711 | −9 236 | −7 762 |
| Långfristiga skulder | 25 082 | 25 082 | 25 082 | 22 135 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 16 | 0 | 39 | 8 | 22 | 5 | 1 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 11 938 | 9 926 | 7 904 | 9 104 | 30 048 | 30 016 | 28 531 | 27 061 |
| Summa eget kapital och skulder | 802 | 1 167 | 8 465 | 19 076 | 19 297 | 19 305 | 19 295 | 19 299 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −4 513,5 % | −2 900,8 % | −289,7 % | −63,8 % | −55,7 % | −55,5 % | −47,9 % | −40,2 % |
| Kassalikviditet | 0 % | 2 % | 3 % | 4 % | 29 % | 29 % | 30 % | 32 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | 3 995 300 % | 3 576 400 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | 3 995 300 % | 147 455 000 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | 0 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,6 % | 27,5 % | 50,4 % | 11,6 % | 0,4 % | 13,8 % | 16 % | 16,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 14 000 tkr | 14 000 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 14 000 tkr | 14 000 tkr |
| Andelar koncernforetag | 0 | 160 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 0 | 160 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 170 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 10 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −2 376 tkr | −9 320 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 376 tkr | −9 320 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 9 320 tkr | 12 358 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −9 320 tkr | −12 358 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 10 521 tkr | 10 521 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 7 298 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 791 tkr | 791 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 9 730 tkr | 9 730 tkr |
| Forslag disposition | −36 318 tkr | −33 942 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −36 318 tkr | −33 942 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 7 298 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 208 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 258 tkr | 216 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 25 082 tkr | 25 082 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 53 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 11 663 tkr | 9 657 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Business X ABHuvudarbetsställe
Sylveniusgatan 2, 754 50 Uppsala
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556619-5128
Registreringsdatum
1 december 2001
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 72.109 – Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.