Buss Petros AB
559103-6412Aktiebolagreg. 2017
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 394 tkr
Resultat efter fin. poster
173 tkr
Soliditet
86 %
Anställda
3
Buss Petros
busspetros.se
Adresser
Besöksadress
Däckelvägen 13, 176 64 Järfälla
Postadress
c/o Saliba, Däckelvägen 13, 176 64 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet omfattar busstransport och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 1 890 tkr | 776 tkr | – |
| 2019 | 2 134 tkr | 206 tkr | 738 tkr |
| 2020 | 839 tkr | 4 tkr | 740 tkr |
| 2021 | 1 087 tkr | −81 tkr | 754 tkr |
| 2022 | 2 331 tkr | −106 tkr | 648 tkr |
| 2023 | 3 614 tkr | 775 tkr | 1 285 tkr |
| 2024 | 3 297 tkr | 926 tkr | 1 720 tkr |
| 2025 | 2 394 tkr | 173 tkr | 1 656 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,7 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 7,2 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt −27,4 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 394 | 3 297 | 3 614 | 2 331 | 1 087 | 839 | 2 134 | 1 890 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 88 | 0 | −4 | 228 | 278 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 394 | 3 385 | 3 614 | 2 327 | 1 316 | 1 117 | 2 134 | – | – |
| Handelsvaror | 423 | 600 | 810 | 603 | 189 | 127 | 323 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 554 | 666 | 813 | 716 | 470 | 386 | 656 | – | – |
| Personalkostnader | 930 | 1 001 | 1 027 | 965 | 614 | 509 | 710 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 262 | 181 | 141 | 129 | 124 | 74 | 200 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 50 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 218 | 2 447 | 2 790 | 2 413 | 1 397 | 1 096 | 1 888 | – | – |
| Rörelseresultat | 176 | 938 | 824 | −86 | −81 | 21 | 246 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 11 | 50 | 21 | 0 | 17 | 41 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | −11 | −50 | −21 | −0 | −17 | −41 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 173 | 926 | 775 | −106 | −81 | 4 | 206 | 776 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 100 | 0 | 90 | – | – |
| Resultat före skatt | 173 | 926 | 775 | −106 | 19 | 4 | 296 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 36 | 191 | 138 | 0 | 5 | 1 | 65 | – | – |
| Årets resultat | 136 | 735 | 637 | −106 | 14 | 3 | 231 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 663 | 747 | 928 | 947 | 356 | 576 | 670 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 663 | 747 | 928 | 947 | 356 | 576 | 670 | – | – |
| Kundfordringar | 409 | 0 | 26 | 26 | 26 | 26 | 226 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 616 | 203 | 146 | 165 | 100 | 91 | 437 | – | – |
| Kassa och bank | 653 | 1 212 | 736 | 359 | 346 | 311 | 378 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 270 | 1 415 | 882 | 524 | 445 | 402 | 815 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 932 | 2 162 | 1 810 | 1 471 | 801 | 978 | 1 485 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 470 | 935 | 598 | 704 | 690 | 688 | 457 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 606 | 1 670 | 1 235 | 598 | 704 | 690 | 688 | – | – |
| Eget kapital | 1 656 | 1 720 | 1 285 | 648 | 754 | 740 | 738 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 100 | 100 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 81 | 351 | 781 | – | 0 | 411 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 4 | 4 | – | 0 | 11 | – | – |
| Skatteskulder | 228 | 329 | 138 | 0 | 6 | 66 | 194 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 276 | 361 | 174 | 42 | 47 | 138 | 236 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 932 | 2 162 | 1 810 | 1 471 | 801 | 978 | 1 485 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 200 | 300 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,7 % | 79,5 % | 71 % | 44,1 % | 94,2 % | 83,8 % | 55 % | – | – |
| Kassalikviditet | 459 % | 392 % | 506 % | 1 248 % | 952 % | 292 % | 345 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 7,3 % | 28,4 % | 22,8 % | −3,7 % | −7,4 % | 2,5 % | 11,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 7,2 % | 28,1 % | 21,4 % | −4,6 % | −7,4 % | 0,5 % | 9,7 % | 41,1 % | – |
| Omsättningstillväxt | −27,4 % | −8,8 % | 55 % | 114,4 % | 29,6 % | −60,7 % | 12,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,2 % | 42,7 % | 49,6 % | −16,4 % | 1,9 % | 0,3 % | 31,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 798 tkr | 1 099 tkr | 1 205 tkr | 777 tkr | 544 tkr | 420 tkr | 1 067 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 136 tkr | 735 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 136 tkr | 735 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −735 tkr | −637 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 735 tkr | 637 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 656 tkr | 1 720 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 136 tkr | 735 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 300 tkr |
| Forslag disposition | 1 606 tkr | 1 670 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 406 tkr | 1 470 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 663 tkr | 747 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 470 tkr | 1 407 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 808 tkr | 660 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 282 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 345 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 262 tkr | 181 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omklassificeringar | 114 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 207 tkr | 203 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 49 tkr | 32 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 81 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | −1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Buss Petros ABHuvudarbetsställe
Däckelvägen 13, 176 64 Järfälla
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559103-6412
Registreringsdatum
7 mars 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.320 – Icke-reguljär vägtransport, passagerartrafik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.