Bygg & Snickeri M Lindblom AB
556683-6010Aktiebolagreg. 2005
Upplands Väsby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
116 tkr
Resultat efter fin. poster
460 tkr
Soliditet
83 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Centralvägen 5, 194 76 Upplands Väsby
Postadress
c/o Mikael Lindblom, Centralvägen 5, 194 76 Upplands Väsby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva reparationer och byggnationer av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 4 507 tkr | 764 tkr | – |
| 2017 | 4 770 tkr | 617 tkr | – |
| 2018 | 5 281 tkr | 495 tkr | 1 084 tkr |
| 2019 | 4 398 tkr | 475 tkr | 1 278 tkr |
| 2020 | 4 663 tkr | 96 tkr | 1 334 tkr |
| 2021 | 4 086 tkr | 188 tkr | 1 548 tkr |
| 2022 | 3 152 tkr | 286 tkr | 1 614 tkr |
| 2023 | 1 397 tkr | −217 tkr | 1 555 tkr |
| 2024 | −0 tkr | −179 tkr | 1 399 tkr |
| 2025 | 116 tkr | 460 tkr | 457 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82,5 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 396,6 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −3 866 766,7 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 116 | −0 | 1 397 | 3 152 | 4 086 | 4 663 | 4 398 | 5 281 | 4 770 | 4 507 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 6 | 17 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 116 | −0 | 1 403 | 3 168 | 4 086 | 4 663 | 4 398 | 5 281 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 4 | 247 | 541 | 633 | 612 | 641 | 1 262 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 73 | 214 | 1 147 | 2 014 | 2 551 | 3 293 | 2 729 | 2 987 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | −24 | 230 | 316 | 695 | 641 | 533 | 527 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 7 | 12 | 20 | 20 | 20 | 10 | – | – |
| Rörelsekostnader | 73 | 195 | 1 631 | 2 882 | 3 898 | 4 567 | 3 923 | 4 786 | – | – |
| Rörelseresultat | 43 | −195 | −228 | 286 | 188 | 96 | 475 | 495 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 417 | 16 | 11 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 417 | 16 | 11 | 0 | −0 | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 460 | −179 | −217 | 286 | 188 | 96 | 475 | 495 | 617 | 764 |
| Bokslutsdispositioner | −70 | 194 | 158 | −74 | 86 | −24 | −46 | −132 | – | – |
| Resultat före skatt | 390 | 15 | −60 | 212 | 274 | 72 | 429 | 363 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 82 | 0 | 0 | 46 | 60 | 16 | 95 | 87 | – | – |
| Årets resultat | 308 | 15 | −60 | 166 | 214 | 56 | 334 | 276 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 7 | 19 | 39 | 59 | 31 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 7 | 19 | 39 | 59 | 31 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 630 | 433 | 434 | 559 | 1 545 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | −23 | 24 | 223 | 1 019 | 738 | 799 | 1 430 | 1 784 | – | – |
| Kassa och bank | 871 | 1 628 | 1 858 | 1 562 | 1 775 | 1 964 | 1 445 | 1 179 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 848 | 1 652 | 2 081 | 2 581 | 2 514 | 2 763 | 2 875 | 2 964 | – | – |
| Summa tillgångar | 848 | 1 652 | 2 081 | 2 588 | 2 533 | 2 802 | 2 934 | 2 994 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 49 | 1 285 | 1 514 | 1 348 | 1 234 | 1 178 | 844 | 708 | – | – |
| Fritt eget kapital | 357 | 1 299 | 1 455 | 1 514 | 1 448 | 1 234 | 1 178 | 984 | – | – |
| Eget kapital | 457 | 1 399 | 1 555 | 1 614 | 1 548 | 1 334 | 1 278 | 1 084 | – | – |
| Obeskattade reserver | 305 | 235 | 429 | 587 | 513 | 598 | 574 | 528 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 15 | 6 | 46 | 62 | 339 | 425 | 681 | – | – |
| Skatteskulder | 82 | 0 | 0 | 46 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 85 | 18 | 98 | 388 | 473 | 870 | 1 083 | 1 383 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 848 | 1 652 | 2 081 | 2 588 | 2 533 | 2 802 | 2 934 | 2 994 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | 250 | 170 | – | 100 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82,5 % | 96 % | 91,1 % | 80,4 % | 77,2 % | 64,5 % | 59,1 % | 50,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 993 % | 9 307 % | 2 133 % | 666 % | 532 % | 317 % | 266 % | 214 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 37,1 % | 6 500 233,3 % | −16,3 % | 9,1 % | 4,6 % | 2,1 % | 10,8 % | 9,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 396,6 % | 5 966 666,7 % | −15,5 % | 9,1 % | 4,6 % | 2,1 % | 10,8 % | 9,4 % | 12,9 % | 17 % |
| Omsättningstillväxt | −3 866 766,7 % | −100 % | −55,7 % | −22,9 % | −12,4 % | 6 % | −16,7 % | 10,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 67,4 % | 1 % | −3,8 % | 10,3 % | 13,8 % | 4,2 % | 26,1 % | 25,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 116 tkr | −0 tkr | 1 397 tkr | 3 152 tkr | 4 086 tkr | 4 663 tkr | 4 398 tkr | 5 281 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 308 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 308 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −15 tkr | 60 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 15 tkr | −60 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 250 tkr | 170 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −70 tkr | 194 tkr |
| Forslag disposition | 357 tkr | 1 299 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −43 tkr | 1 049 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 198 tkr | 198 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 201 tkr | 201 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | −3 tkr | −3 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | −23 tkr | 24 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 4 tkr | 3 tkr |
| Periodiseringsfonder | 305 tkr | 235 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Bygg & Snickeri M Lindblom ABHuvudarbetsställe
Centralvägen 5, 194 76 Upplands Väsby
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556683-6010
Registreringsdatum
11 juli 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Upplands Väsby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.