Byggbiten i Norrland Förvaltning AB
559187-6338Aktiebolagreg. 2018
Sundsvall, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−68 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sörnackstavägen 52 D, 853 57 Sundsvall
Postadress
Sörnackstavägen 52 D, 853 57 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska förvalta aktier och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | 3 059 tkr | 12 008 tkr |
| 2022 | – | 2 457 tkr | 8 903 tkr |
| 2023 | – | 2 449 tkr | 6 698 tkr |
| 2024 | – | −71 tkr | 6 192 tkr |
| 2025 | – | −68 tkr | 6 186 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63,1 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 68 | 70 | 52 | 43 | 41 |
| Rörelsekostnader | 68 | 70 | 52 | 43 | 41 |
| Rörelseresultat | −68 | −70 | −52 | −43 | −41 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 2 500 | 3 100 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −0 | −1 | 2 501 | 2 500 | 3 100 |
| Resultat efter finansiella poster | −68 | −71 | 2 449 | 2 457 | 3 059 |
| Bokslutsdispositioner | 61 | 65 | 47 | 38 | 79 |
| Resultat före skatt | −7 | −6 | 2 496 | 2 495 | 3 137 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −7 | −6 | 2 496 | 2 495 | 3 137 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 800 | 9 800 | 9 800 | 9 800 | 9 800 |
| Anläggningstillgångar | 9 800 | 9 800 | 9 800 | 9 800 | 9 800 |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | 6 | 2 208 |
| Kassa och bank | 6 | 8 | 9 | 4 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 6 | 8 | 9 | 10 | 2 208 |
| Summa tillgångar | 9 806 | 9 808 | 9 809 | 9 810 | 12 008 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 5 192 | 5 198 | 3 203 | 5 408 | 7 871 |
| Fritt eget kapital | 6 086 | 6 092 | 6 598 | 8 803 | 11 908 |
| Eget kapital | 6 186 | 6 192 | 6 698 | 8 903 | 12 008 |
| Kortfristiga skulder | 3 620 | 3 616 | 3 111 | 907 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 806 | 9 808 | 9 809 | 9 810 | 12 008 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 500 | – | – | 2 500 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63,1 % | 63,1 % | 68,3 % | 90,8 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 0 % | 0 % | 0 % | 1 % | 2 760 156 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,1 % | −0,1 % | 37,3 % | 28 % | 26,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt nuvarande period | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag | 9 800 tkr | 9 800 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 9 800 tkr | 9 800 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −7 tkr | −6 tkr |
| Avstamning effktiv skatt beraknad skattesats | 0,206 | 0,206 |
| Avstamning effktiv skatt enligt gallande skattesats | −1 tkr | −1 tkr |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post | −1 tkr | −1 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | −61 tkr | −64 tkr |
| Eventual forpliktelser | 3 850 tkr | 4 050 tkr |
| Eventual forpliktelser per typ | 3 850 tkr | 4 050 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −7 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 6 tkr | −2 496 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −6 tkr | 2 496 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −7 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 6 086 tkr | 6 092 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 186 tkr | 5 192 tkr |
| Overkursfond | 900 tkr | 900 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 49 | 16 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 49 | 16 |
| Rantekostnader | 203 | −691 |
| Redovisad effektiv skatt | 0 | 0 |
| Redovisad effektiv skatt belopp | 0 | 0 |
| Resultat andelar koncernforetag inkl nedskrivning | – | 0 |
| Resultat andelar koncernforetag utdelning | – | 0 |
| Revisorer revisionsforetag ersattning uppdrag | 0 | 31 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 3 615 tkr | 3 616 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | – |
| Upplysning aktiekapital antal aktier | 100 tkr | 100 tkr |
| Upplysning aktiekapital kvotvarde per aktie | 1 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Byggbiten i Norrland Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Sörnackstavägen 52 D, 853 57 Sundsvall
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559187-6338
Registreringsdatum
19 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sundsvall, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.